Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Yerli girişim Rototip, 1 milyon euro yatırım aldı

• Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Metal ve plastik imalat süreçlerini dijitalleştiren yerli girişim Rototip, yatırım aldığını duyurdu. Rototip tarafından aktarılan bilgilere göre girişim, ACT Venture Partners liderliğinde 1 milyon euro yatırım aldı. Yatırım turuna, ACT Venture Partners haricinde ise Heartfelt Capital ve APY Ventures da katıldı.

Girişimin faaliyet alanı​

2021'de kurulan Rototip, siparişten teslimata kadar tüm üretim sürecini aktif bir şekilde yönetiyor. Girişim, son 2 yılda aylık yüzde 6'lık kararlı bir büyüme ile 18 ülkede 500'den fazla müşteriye ulaştı.

Paylaşılan bilgilere göre özellikle 2001'den bu yana Çin, başka ülkede üretim (offshore) fırsatları arayan Batılı şirketlerin üretimde nihai varış noktası haline geldi. Şirketler artık tedarik zincirlerini çeşitlendirmenin ve offshore risklerini azaltmanın yollarını arıyor. Bunun nedeni olarak son dört yılda tedarik zincirlerinde yaşanan büyük kesintiler ve jeopolitik manzaradaki değişiklikleri görebiliriz.

Ayrıca iş gücü sıkıntıları nedeniyle Batı ülkelerinde yerel üretime dönmek ciddi bir sorun olarak öne çıkmakta. Bu açıdan Rototip, özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’daki üreticilere yenilikçi platformu aracılığıyla "near-shoring" çözümleri sunuyor. Near-shoring kavramını, şirketlerin mevcut operasyonlarını daha yakın bir konuma taşıması olarak tanımlamak mümkün.

Rototip CEO'su Galip Okan Öztürk yaptığı açıklamada Batı Avrupa ile Kuzey Amerika’da imalat pazarında olağanüstü bir fırsat olduğunu dile getirdi.

"Offshoring'in artık güvenilir bir çözüm olmaması ve Batı Avrupa ile Kuzey Amerika’da yerel üretim ağlarının yeterli seviyede olmaması nedeniyle imalat pazarında olağanüstü bir fırsat var. Dijitalleşmeye ve teknolojiye olan ihtiyaç giderek artıyor. Rototip olarak güçlü bir temelimiz var. Müşterilerimiz belirgin bir sadakat sergiliyor, yetenekli insan kaynağının dikkatini çekebiliyoruz, yatırım turumuz bizi çok heyecanlandıracak şekilde büyük bir ilgi gördü. Müşterilerin teslimat programlarında güvenilirliğe ve kalite tutarlılığına giderek daha fazla öncelik vermesiyle birlikte pazardaki değişimi gözlemliyoruz; bu iki hususta oldukça başarılıyız."

ACT Venture Partners Yönetici Ortağı Gökhan Güner, yatırım ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Küresel üretim, üreticilerin kalite ve teslimat risklerini dikkatle yönetmek için tedarikçilerini yakın coğrafyalardan çeşitlendirmelerini gerektiren zorlu bir dönemden geçiyor. Bu dönemde teknolojik inovasyon ve üretim süreçlerini dijitalleştirilebilmek kazanmak için belirleyici olacak. 25 milyar doları aşan bir pazar büyüklüğüne hitap eden Rototip, bu dinamik ortamın tüm potansiyelinin ortaya çıkarılmasında önemli bir rol oynayacak konumda bulunuyor."

Kaynak : Webrazzi

Reklam

AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.