Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Domain Ticareti İle Nasıl Para Kazanılır? ve Tavsiyelerim !

Theaa

Uzman Üye
Uzman Üye

Domain (alan adı) piyasasına giriş​

İnternetten para kazanma hayali kuranlar kadar, bu işler ile hiç ilgilenmeyenler sayısı bir hayli fazla. Domain ticareti yaparak internetten para kazanmanın ne kadar kolay (zor) olduğunu sizlere anlatmaya çalışacağım.Domain (alan adı) hakkında bilgi sahibi değilseniz, domain üzerinden para kazanma hayali kurmadan önce alan adının ne demek olduğunu araştırmanız gerekmektedir. Forumumuzdaki Domain alt kategorisini incelemeniz de fayda olacaktır.Alan adları, belirli ücretler karşılığında satın alınır. Fiyatlar domain uzantısı (.com / .net / .org v.b.) yani noktadan sonrasına göre farklı ücretlere sahiptir. Domain kayıt firmaları tarafından da bu uzantıların fiyatı çokça değişiklik gösterir. Bir çok domain kayıt firması, neredeyse 365 gün boyunca kampanya yaptığını belirten reklamlar paylaşarak, müşteri portföyünü genişletmek için çaba sarf eder, masraf bütçesi ayırır.

Domain'in değer kazanması​

Bir domaine değer kazandıran çokça sebep vardır. Hepsi o kadar değerli ki, hangisinden bahsetmem gerektiği konusunda önceliklendirmek konusunda sıkıntı yaşıyorum. Sizler yazdıklarımı bir bütün olarak düşünün, sıralamanın etkisiyle herhangi bir değer değişikliği olmayacaktır.
 1. Domain'in uzantısı,
 2. Jenerik domain olması,
 3. Keyword domain olması,
 4. Rakip analizi,
 5. Eskiden kullanılıp / kullanılmamış olması diyebiliriz.
Sırayla detaylara girelim,

Domain'in uzantısı ne kadar önemlidir?​

Domain uzantısı (alan adı uzantısı) akılda kalıcı, popülaritesi yüksek ve genel kullanıma uygun olmalıdır. Yani domain ticareti yaparak para kazanmak istiyorsanız, bu domainin herkes tarafından erişilebilir ve akılda kalıcı uzantısı olmalıdır. Örneğin, islamiyet . ir domaini hiçbir zaman değer kazanma potansiyeline sahip değildir. Çünkü .ir domain uzantısı ülkemizde popüler değildir ve ulusal uzantıdır. İslamiyeti İrlanda'ya yaymak isteyen bir kişiye domaini satarım mantığını düşünecek olursak, İslamiyet Türkçe'dir ve İrlanda'da Türkçe'yi sadece Türkler konuşur. En popüler domain uzantıları sırasıyla .com , .net ve .org 'tur. Popüler uzantılı domainlerin satışı da aynı şekilde popülerdir.

Jenerik Domain nedir?​

Jenerik domainler ile ilgili @Ruşen tarafından forumumuzda oluşturulmuş gayet kaliteli bir içerik mevcut. Konunun linkini aşağıda paylaşıyorum. Jenerik domain'in ne kadar değerli olduğu ve hangi domainlerin Jenerik olarak kabul edildiğini detaylı anlatımdan öğrenebilir, örnekleri değerlendirebilirsiniz.

Keyword Domain nedir?​

Keyword domainler için de @Ruşen tarafından yayınlanmış olan konunun linkini paylaşıyorum. Detaylara bu konu içerisinde girerek konunun anlam bütünlüğünü bozmak, sıkıcı bir hava katmak istemiyorum. Ancak keyword domainler de kesinlikle popüler satışı olan domainlerdir.


TR Uzantılı Domainler​

TR Uzantılı domainlerin ticaretinden ne yazık ki para kazanamazsınız. Çünkü .tr uzantılı domainlerde ( .gen.tr / .web.tr / .biz.tr / .bbs.tr / .info.tr / .tel.tr / .av.tr / .com.tr / .net.tr ) sahip bilgisi değiştirilmesine müsaade edilmemektedir.


Domain Rakip Analizi​

Domain ticareti yaparak para kazanmak isteyenlerin en çok dikkat etmesi gereken noktalardan biridir doğru domain rakip analizi yapmak. Bu konuyla ilgili yanlış anlaşılmamak adına hemen örneklere geçelim ve örnekler (#) üzerinden konuyu değerlendirelim.# (oyuncaktabanca . net) domaini boşta ancak (oyuncaktabanca . com) ve (oyuncaktabanca . org) domainleri kayıt edilmiş, yani kayıt edilemez durumda. Com ve Org uzantılı domainler satılmayı bekliyorken, sizin Net uzantılı aynı domaini alarak satışa sunmanız çokta mantıklı bir davranış olmayacaktır. # (wmaraci . co.ag) domain güzel, (wmaraci . com) bu isimle binlerce üyeye erişim sağlamış. Ancak dikkat edilmesi gereken bu alan adının markalaşmış olmasıdır. Yani bu alan adı zaten ezberlere kazınmış durumda, bunun çakması olarak ne kadar başarılı olunabilir ki? Size bu domaini satın almak için kim para verir? Yada neden (wmaraci . co.bz) domainini satın almak yerine, sizdeki .co.ag domanini satın alsın?

Kullanılmış Domainler​

Bir domainin şuan ki değeri kadar, geçmişte bırakmış olduğu izlenim de çok önemlidir. Bu durum genellikle jenerik domainlerde karşımıza çıkıyor. Aslında domaine bakıyorsunuz, çok güzel, jenerik veya keyword statüsünde, tam satılabilecek kıvamda, biraz allanıp pullanıp çok güzel fiyatlara satılabilir. Ama geçmişi? Aslında domainlerin geçmişi ile ilgili tüm kayıtlar zamanla siliniyor. Hatta banlı olduğu arama motorları, reklam verenler tarafından da yeniden satın alınmış olduğunu belirttiğiniz domainlerin geçmişini unutturabilirsiniz. Ama oluşan ön yargıları silemezsiniz.

Domain Satarak İnternetten Para Kazanmak​

Alan adları ile ilgili aklımıza takılabilecek soruları cevapladığımıza göre, artık nasıl para kazanabiliriz, potansiyel müşterilerimize nasıl erişiriz konusuna girelim.)

Alan adları ile ilgili aklımıza takılabilecek soruları cevapladığımıza göre, artık nasıl para kazanabiliriz, potansiyel müşterilerimize nasıl erişiriz konusuna girelim. Bu sıralamayı da domain değerlendirmesinde olduğu gibi dikkate almanız gerekiyor. Yani benim vereceğim sıralamada herhangi bir öncelik yok, en alt madde de aynı değerde en üstte paylaştığımda!
 • Yerli ve yabancı domain pazaryerlerinde, alan adınızı satışa sunabilirsiniz.
 • Popüler forum sitelerinde domaini satışa sunmak.
 • Domaini aktif edip, siteyi ziyaret edenlere domain'in satılık olduğunu belirtmek.
En sık domain el değiştirme işlemi yapılan websitelerden birkaçını sizler için aşağıya listeleyelim.
 • Sedo domain marketi ile domain satmak,
 • Alanadları isimli Türk domain pazaryerinde satışa sunmak,
 • Natro alan adı pazarında domaini satışa çıkartmak,
 • WmAracı , R10 gibi popüler forumlarda domaini satışa sunmak
 • GoDaddy Auctions açık arttırma platformu (ücretli işlem yapılır detaylar aşağıdaki linktedir.)
 
Son düzenleme:

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.