Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Keyword Domain Nedir? Keyword Domain Nasıl Bulunur?

Ruşen

Moderator
Yönetici

Keyword Domain Nedir?​


Domain (alan adı) arama motorları açısında her ne kadar eski önemi yitirmiş olsa da, keyword domainler ve url yapısı SEO açısından çokça önemli. Peki nedir bu Keyword Domain? Tek cümleyle açıklamak gerekirse; Keyword domain (alan adı) içerisinde hedeflenen anahtar kelimeyi barındıran veya aranma potansiyeli yüksek anahtar kelimeleri barındıran domain (alan adı) türüdür.

Eğer ziyaretçilere açacağınız sitenin projesi kısıtlı yani niche site ise, bu siteyle alakalı Keyword Domain e sahip olmanız, daha da önem kazanmış olacaktır.

Keyword domainler kendi içerisindeki değere göre tam uyumlu keyword domain ve yarı uyumlu keyword domain olarak ikiye ayrılır. Örnek vermek gerekirse;

"Ucuz domain" keyword kelimedir. Buna bağlı olarak "ucuzdomain.[uzanti]" tam uyumlu keyword domaindir. "ucuzdomainlerim.[uzanti]" içerisinde keyword barındırdığı için yarı uyumlu keyword domain olarak geçer.

Keyword Domain Nasıl Bulunur?​


Keyword Domain bulmak için, keyword kelimelere odaklanmanız gerektiğini anlatmama gerek olmadığını düşünüyorum. İlgilendiğiniz konuyla alakalı Google gibi arama motorlarında temel kelimeleri yazarak, devamını arama motorunun tamamlamasını bekleyin ve sıkça kullanılan kelimelere ulaşın.

Keyword Domain bulmak, Jenerik Domain bulmaktan daha kolaydır. Ancak Jenerik domainlerin hemen hepsi değerliyken, tüm keyword domainler beklenilen değere sahip olmayabilir. Bu yüzden domain ticareti yapmayı hedefleyen arkadaşlarımız, keyword domaine odaklanmadan önce, domainler ile alakalı temel bilgilere sahip olmalı ve kelimelerin aranma hacimlerinden, o konuyla ilgili mevcut rakiplerini analiz etmelidir.

Keyword olduğu halde, birçok kelimenin boşta olduğunu görebilirsiniz. Bunun en büyük sebebi aranma hacmindeki yetersizlik veya gerçekten bir değere sahip olmamasıdır.
 

Metaren

Administrator
Yönetici
Keyword domain piyasasına, yüksek popülaritedeki Com.TR , Org.TR ve Net.TR geliyor. Üstelik bu alan adı uzantıları için, eskiden olduğu gibi evrak ibraz etmenize gerek kalmadı! Trabis'in aktif edilmesiyle, keyword domain uzantılarına 3 güçlü rakip girecek ve piyasada hareketlilik artacak gibi duruyor. Trabis hakkında bilgi paylaşımı yaptığım ve birkaç önemli soruyu yanıtladığım içeriği inceleyebilirsiniz.
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.