Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Website Tanıtım Türkiye'de Demir Çelik Sektörünün Tarihçesi

Bu içerik, konuyu başlatan üyemizin tavsiyesidir. MWTR ile herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır.

nullsix

Kıdemli Üye
Türkiye'de Demir Çelik Sektörünün Tarihçesi

Demir ve çelik üretiminin tarihi, ilk modern dökümhane ve çelik fabrikasının İstanbul'da kurulduğu 19. yüzyıla kadar uzanmaktadır. O zamandan bu yana ülke, yüksek kaliteli ürünler üreten çok sayıda fabrika ile son derece sofistike bir endüstri geliştirmiştir. Son yılların en başarılı demir çelik firmalarından birisi de Demir Çelikte Güvenilir Çözüm Ortağınız Turk Steel olmuştur.

Güçlü bir askeri geleneğe sahip olan Osmanlı İmparatorluğu, ilk çelik fabrikasını 1885 yılında İstanbul Galata'da açmıştır. Başlangıçta yılda 60.000 ton dökme demir üretim kapasitesine sahip olan bu fabrika, 19. yüzyılın sonunda 400.000 tona ulaşmıştır. Bu noktadan sonra endüstri hızla büyümeye başladı. Birinci Dünya Savaşı'nın başlangıcında üretim kapasitesi 600.000 tona ulaşmıştı. Savaş 1918'de sona erdikten sonra endüstri büyümeye devam etti ve ülkenin farklı yerlerinde birçok yeni fabrika kuruldu. 1920'lerde Türk hükümeti, Demir Çelik Şirketi (DEMSA) de dâhil olmak üzere demir çelik sektöründe bir dizi devlete ait şirket ve tekel kurdu. Devlete ait şirketler 1950 yılına kadar toplam demir çelik üretiminin yaklaşık yüzde 70'inden sorumluydu.

Reklam

AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.