Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

200 milyon dolar yatırım alan Canva'nın değerlemesi 40 milyar dolara ulaştı

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
G

Gözde Ulukan

Misafir
Online tasarım platformu Canva, T. Rowe Price'ın liderliği üstlendiği yatırım turunda 200 milyon dolar yatırım aldı. Canva'nın değerlemesini 40 milyar dolara çıkaran tura Franklin Templeton, Sequoia, Bessemer Venture Partners, Greenoaks Capital, Dragoneer, Blackbird, Felicis ve AirTree katıldı. Yeni değerleme ile şirketin değeri, son beş ayda iki katına yükselmiş oldu.

CB Insights'a göre Canva'nın 40 milyar dolarlık değerlemesi onu TikTok'un sahibi Çinli ByteDance, Jack Dorsey'in ödeme platformu Stripe, Elon Musk'ın roket şirketi SpaceX ve İsveçli fintech Klarna'nın ardından dünyanın beşinci en değerli şirketi haline getiriyor. Aynı şekilde yatırım da şirketin kurucu ortaklarını Avustralya'daki en zengin 10 kişi arasına yerleştiriyor.

Canva, 2013 yılında Sidney'de 34 yaşındaki Avustralyalı Melanie Perkins ve 35 yaşındaki Cliff Obrecht tarafından kuruldu. Şirketin online platformu insanların tebrik kartlarından posterlere, özgeçmişlere ve takvimlere kadar her şeyi yapmaları için tasarım şablonları ve araçları sunuyor. Platformun hem ücretsiz hem de premium kullanımı bulunuyor ve Canva, Adobe Photoshop'la veya daha kompleks tasarım araçlarıyla uğraşmak istemeyenleri ciddi bir yükün altından kurtarıyor.

Şirketin an itibarıyla 190 ülkede 60 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. Platformun yıl sonuna kadar 1 milyar dolar gelir elde etme yolunda olduğu belirtiliyor. Canva'nın Zoom, Salesforce, Paypal, Marriott International ve American Airlines gibi kurumsal müşterilerin de bulunduğu 500 binden fazla ödeme yapan müşterisi mevcut. Şirket ayrıca, 2021'de Sidney ve Manila'daki genel merkezleri de dahil olmak üzere 1000'den fazla yeni çalışanı işe aldı.

Son olarak Canva'nın, şirketin servetinin yaklaşık yüzde 30'unu hayır kurumlarına vermeyi planladığını da belirtelim.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.