Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

YouTube’dan Para Kazanma İle İlgili Popüler Sorular

YBTR RSS

Moderator
YouTube kuşkusuz ki en popüler video paylaşım sitesidir. YouTube ziyaretçilerine keyifli içerikler sunarken, içerik üreticilerine ise para kazanma fırsatı sunmaktadır.

YouTube’dan para kazanma ile ilgili popüler sorular konumuzda, içerik üreticileri tarafından YouTube iletişim hatları üzerinden iletilmiş en popüler soruları ve YouTube tarafından verilmiş yanıtları sizlere paylaşacağız.

youtube-logo.png

Inline Related Posts

Tüm sesli ve görsel içeriği kendim ürettim​

Videoyla ilgili haklara sahip olduğunuz sürece kendi ürettiğiniz içerikten para kazanabilirsiniz.

Bir plak şirketiyle anlaşmanız varsa videonuzdan ilgili anlaşmanın şartlarına ve sınırlamalarına bağlı olarak para kazanabilirsiniz. Bir avukata danışmanız gerekebilir.

Kendi içeriğimi üretmek için ses veya görüntü düzenleme yazılımı kullanıyorum​

Para kazanabileceğiniz içerikler üretmek için ses ve görüntü düzenleme yazılımı kullanabilirsiniz. Bu durumda para kazanma; lisansın kapsamı, sınırlamaları ve ticari izinlerine bağlıdır. Örnekler veya döngüler kullandıysanız bu içeriklerin lisanslarında ticari kullanıma açıkça izin verildiğinden emin olun.

Telifsiz içerikler veya Creative Commons içerikleri kullanıyorum​

Lisans sözleşmesi, telifsiz içerikleri veya Creative Commons içeriklerini ticari olarak kullanmanız için gerekli hakları sağlıyorsa bunlardan para kazanabilirsiniz.Bazen hak sahipleri, içeriği ticari amaçlarla videonuzda kullanabilmeniz için içerik üreticinin ismini belirtmenizi veya satın alma kanıtını göstermenizi zorunlu tutar.

Haklarınızı anlamak için lisansları okuma hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başkası tarafından üretilmiş ses öğelerini veya görselleri kullanma iznim var​

İlgili içeriklerden para kazanabilirsiniz. Ancak bunu yapmak için hak sahibinden size istediğiniz zaman ticari kullanım hakkı sağlayacağına dair açık yazılı izin almalısınız.

Bir video oyunu oynuyorum veya oyunun tam çözümünü gösteriyorum​

Video oyunu içeriğini para kazanmak için kullanıp kullanamayacağınız video oyunu yayıncısının sağladığı lisansta geçen ticari kullanım haklarına bağlıdır. Bazı video oyunu yayıncıları, tüm video oyunu içeriklerini ticari amaçla kullanmanıza izin verebilir ve bu izni kendi lisans anlaşmalarında onaylayabilir.

Diğer lisans anlaşmalarında yayıncılar, oyunu çok uzun süre boyunca gösteren videoların ticari haklarını vermeyebilir. Video oyunuyla ilgili yorumlarınızın öğretici ya da eğitici bir değer taşımaması ve izleyicilere gösterilenlerle ilgili olmaması durumunda, lisans verilebilmesi için video oyunlarının kullanımı en düşük düzeyde olmalıdır.Video oyunu ve yazılım içeriği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yazılım kullanımını gösteren bir eğitici video hazırlıyorum​

Bir yazılıma ait kullanıcı arayüzü içeriğinizden para kazanma durumu, ilgili yazılımın lisansında belirtilen ticari kullanım haklarına bağlıdır.

Zaman zaman yayıncıyla sözleşme imzalamanız veya lisans ücretini ödediğinizi gösteren bir kanıt sunmanız gerekebilir. Yorumlarınız şu koşulları karşılamıyorsa yazılıma ait kullanıcı arayüzlerinin kullanımı asgari düzeyde tutulmalıdır:

• Yorum öğretici/eğitici değere sahip olmalı
  • İçerik mutlak olarak gösterilen eylemlerle ilişkili olmalı

Video oyunu ve yazılım içeriği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kamu alanındaki içeriği kullanıyorum​

İçeriklerin kamu alanında olması için eserin telif hakkının süresinin dolmuş olması, kaybedilmiş olması veya artık geçerli olmaması gerekir. Videonuzdaki içeriklerin kamu alanında olduğunu kanıtlayabilirseniz YouTube’da bu içeriklerden para kazanabilirsiniz (lisansın kapsamı, sınırlamaları ve ticari izinlerine bağlı olarak).
“Kamu alanında” olarak nitelendirme ölçütü, birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösterebilir.
Kamu alanı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Videom bir şarkı cover’ının bana ait özgün kaydını içeriyor​

Bazı cover şarkılar, para kazanma için uygun olabilir. Bu şarkıların para kazanmaya uygun olması için müzik yayıncısının Content ID sistemini kullanarak şarkıyla ilgili hak talebinde bulunması ve şarkıdan para kazanmayı seçmesi gerekir.

Şarkıyla ilgili hak talebinde bulunulmadıysa videonuzdan para kazanamazsınız. Para kazanabilmek için önce şarkının hak sahibinden, size kullanım hakkı sağladığını açıkça belirten yazılı izin almanız gerekir.

Enstrümantal, karaoke kaydı veya sanatçının canlı konser performansı gibi ticari amaçlı ses kaydı kullanımı para kazanmaya uygun olmaz.

Uygun cover videolardan para kazanma hakkında daha fazla bilgi edinin.

Halk konserleri, etkinlikler ve gösterilerden kişisel kayıtlarımı kullanıyorum​

Bir içeriği kendiniz kaydetmiş olsanız bile ilgili içeriğin asıl üreticisi veya yazarı genellikle bu içeriğin ticari amaçla kullanımı için gerekli hakları elinde bulundurur.

Bir konser veya gösteri sırasında yaptığınız performans kaydından para kazanmak isterseniz bu performansın asıl hak sahibinden açık yazılı izin almanız gerekir.

TV’den, DVD’den veya CD’den kayıt yaptım​

Bir içeriği kendiniz kaydetmiş olsanız bile kaydedilen içeriğin üreticisi veya yazarı bu içeriğin ticari amaçla kullanımı için gerekli hakları elinde bulundurabilir.

Bir TV programı, DVD veya CD kaydından para kazanmak için kaydettiğiniz ses öğelerinin veya görsel öğelerin ilgili hak sahibinden yazılı izin almanız gerekir.

Satın aldığım içeriği yüklüyorum​

Bir şeyi satın almış olsanız bile bu içeriğin asıl üreticisi veya yazarı genellikle içeriğin ticari kullanımı için gerekli hakların çoğunu elinde bulundurur.

Hak sahibi size ticari kullanım haklarını vermedikçe satın aldığınız üçüncü taraf içeriğinden para kazanamazsınız.

İnternette bulduğum içeriği yüklüyorum​

İçeriği internette ücretsiz olarak bulmuş olsanız bile içeriğin asıl üreticisi genellikle bu içeriğin ticari kullanımı için gereken hakların çoğunu elinde tutar.

Bu tür içeriklerden para kazanmak istiyorsanız tüm gerekli ticari kullanım haklarına sahip olduğunuzdan emin olun.

Videom YouTube Ses Kitaplığı’ndan müzik içeriyor​

YouTube Ses Kitaplığı‘ndaki müzik içeriğinden para kazanabilirsiniz.

Adil Kullanım kapsamında üçüncü taraf içerik kullandım​

Ticari kullanımların “adil kullanım” olarak kabul edilmesi daha düşük bir olasılık olsa da, videodan para kazanırken adil kullanım savunmasına başvurmak mümkündür. Daha fazla bilgi edinmek için YouTube’da adil kullanım makalesini inceleyin.

Okumaya devam et...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Theaa

Uzman Üye
Uzman Üye
Telif hakkı sebebiyle hesabı kapanan ve videomdan elde ettiğim parada kesinti yapıldı diyen YouTube yayıncılarının kesinlikle okuması gereken bir rehber olmuş.