Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

YouTube Reklam Performansı Nasıl Analiz Edilir?

T

Turkticaret.Net Admin

Misafir
YouTube’da reklam yayınlıyor musunuz? Performansınızı nasıl analiz edeceğinizi mi merak ediyorsunuz? Bu makalede YouTube reklam türlerinin performanlarını nasıl doğru bir şekilde ölçeceğinizi öğreneceksiniz!

YouTube Reklam Performansı Nasıl Analiz Edilir


Neden Youtube Reklamlarını Kullanmalısınıza?​


Araştırmalara göre YouTube izleyicilerinin yüzde yetmişi, platformun onları yeni markalardan daha fazla haberdar ettiğini ve bir markayı, ürünü veya hizmeti araştırmak için YouTube’u kullanma olasılıklarının dört kat daha fazla olduğunu söylüyor. Ayrıca tüketiciler, bir ürünü YouTube’da gördükten sonra satın alma olasılıklarının iki kat daha fazla olduğunu bildiriyor.

Güçlü bir YouTube reklamı oluşturmak, hedef kitlenizi tanımak, kime ulaşmak istediğinizi anlamak ve reklamı bu hedef kitleye göre özelleştirmekle başlar. Veriler bunu yapmanıza yardımcı olur.

#1: YouTube Reklamlarını Analiz Etmek Kullanılan 3 Araç​


Bu üç analiz aracı, YouTube reklam performansınızı analiz etmenize yardımcı olacaktır.

YouTube Studio Video Analizi​


Video reklamınızın nasıl performans gösterdiğini görmek için YouTube Studio‘da video analizlerinizi kontrol edin. Video analizlerinizde, YouTube video reklamınızın nasıl performans gösterdiğiyle ilgili tüm bilgileri bulacaksınız.

Her reklamın analizi, kullanıcıların videoyu ne kadar süreyle izlediğini, tıklamalar ve beğeniler yoluyla reklamla kaç kişinin etkileşimde bulunduğunu ve tüm reklamlarınızın toplamına kıyasla her bir video için görüntüleyenlerin yüzdesini size söyleyecektir.

 • Kitleyi elde tutma oranınızın düştüğünü fark ederseniz, ilgi çekici içerik, akılda kalıcı istatistikler ve bir teşvik yoluyla kitleyi elde tutma oranını uzatmak için daha ilgi çekici reklamlar oluşturmaya çalışın.
 • Etkileşim bilgileri, insanların reklamınıza nasıl tepki verdiğini ve insanların ne zaman yanıt verme olasılığının daha yüksek olduğunu öğrenmenizi sağlar.

Google Ads Video Reklam Metrikleri​


YouTube kampanya performansınızı analiz etmenize yardımcı olmak için Google Ads kontrol panelinde bulacağınız bazı temel metrikler şunlardır:

 • Temel performans : Reklamınızı görüntüleyen veya reklamınızla etkileşime geçen kişi sayısına, görüntüleme oranına ve ortalama görüntüleme başına maliyetleri kontrol edin.
 • Tıklama performansı : Reklamınızı kaç kişinin tıkladığını ve tıklama oranını (TO) belirleyin.
 • Etkileşim performansı : Reklamınızda tıklanabilir öğeler varsa, Google bu öğelerle etkileşimlerin sayısını raporlar ve etkileşim oranını hesaplar.
 • Erişim ve sıklık : Reklamınızı görüntüleyenlerinin sayısını analiz edin.
 • Video görüntüleme : Video reklamınızın yüzde kaç kişinin izlediğini görün.
 • YouTube etkileşimi : Görüntüleyenlerin reklamdan sonra diğer içeriklerle nasıl etkileşimde bulunduğunu öğrenin. Bu analiz, kazanılan eylemleri, görüntülemeleri, aboneleri, beğenileri ve paylaşımları içerir.

YouTube Reklam Performansı Nasıl Analiz Edilir


#2: Atlanabilir YouTube Video Reklamlarının Performansını Analiz Edin!​

 • Atlanabilir YouTube video reklamları, başka bir videoyla birlikte oynatılır. Bir video oynatılmaya başlamadan önce, videonun ortasında veya bittikten sonra görünebilirler. Bu videolar izleyicilerin 5 saniyelik izleme süresinden sonra reklamı atlamalarına izin veriyor.
 • Atlanabilir reklamların avantajı, izleyiciler reklamı en az 30 saniye izlemedikçe reklam için ödeme yapmamanızdır. Bu, kitlenizin dikkatini çekmeye devam etmeleri için reklamın ilk 5 saniyesine odaklanmanız gerektiği anlamına gelir.
 • Atlanabilir reklamlardan analiz edilecek en önemli veri, kaç kişinin reklamı 5 saniyede atladığına karşı kaç kişinin izlemeye devam ettiğidir. Bu bilgileri YouTube Studio’daki video analizleriniz altında görüntüleyebilirsiniz.
 • Tutma grafiği, izleyicilerin videoyu bıraktığı noktaları ve bu çok önemli 5 saniyelik noktadan sonra hala izleyenlerin yüzdesini gösterir. Atlanabilir reklamlar için izleyiciyi elde tutma sürenizi uzatmayı hedefleyin.

#3: Atlanamayan YouTube Video Reklamlarının Performansını Analiz Edin​

 • Atlanamayan YouTube video reklamları bir videodan önce, video sırasında veya sonrasında görünür. Onları farklı kılan şey, izleyicilerin reklamı atlamamasıdır. Ayrıca, izlenmeleri gerektiğinden, 15 saniyelik bir süre sınırı vardır.
 • Atlanamayan reklamlar için, reklamdan aldığınız gösterimlere göre ödeme yaparsınız. Video performans verilerini YouTube Studio’da görüntüleyebilirsiniz. Video analizlerinize gidin ve kaç kişinin reklamınızı görüntülediğini veya aramaları sırasında reklamınızla karşılaştığını söyleyen yararlı bir grafik bulacaksınız.
 • Atlanamayan reklamlarda önemli olan, reklamı tıklayan kişi sayısıdır. İzlenecek önemli bir metrik CTR’dır. CTR’ınızıbulmak için Google Ads’deki video reklam metriklerini ve raporlama verilerini analiz edin.
 • Tıklama verileri, YouTube reklamınızı görüntüledikten sonra kaç kişinin tıkladığını bilmenizi sağlar. Tıklamalara ilişkin görüntülemelerin eksiksiz bir analizini görmek için bu sayıyı görüntüleme verilerinizle karşılaştırın.

#4: YouTube Bumper Reklam Performansını Analiz Edin​

 • YouTube bumper reklamları, atlanamayan reklamlar gibidir ancak çok daha kısadır. Sadece 6 saniye veya daha kısa sürerler. Bu reklam türünün yararı, kitlenizin dikkatini çekme olasılığınızın daha yüksek olmasıdır.
 • Bumper reklamlar da video biçiminde olduğundan, YouTube Studio’daki video analizlerinizde bumper reklamlarınızın analizlerini görüntüleyebilirsiniz. Bumper reklamların etkinliğinin ölçüsü de reklam gösterimlerine dayalı olacaktır.

#5: YouTube Yer Paylaşımlı Reklam Performansını Analiz Edin​


YouTube videosunun köşesinde veya altında oynatılan resim veya video, yer paylaşımlı reklam olarak kabul edilir. Bu reklamlar, izleyicilere pencereyi kapatma veya izleyicilere web sitenize götüren başlığa tıklama seçeneği sunar.

#6: YouTube Reklam Kampanyalarını Geliştirmek için YouTube Reklam Verilerini Kullanın​


YouTube video reklamlarınızı özelleştirmek ve daha geniş bir kitleye ulaşmak için gereken tüm verilere sahipsiniz. Mevcut bilgi hacmi fazla olsa da, burada odaklanılması gereken dört ana soru bulunmaktadır.

YouTube Reklam Performansı Nasıl Analiz Edilir 5


 • Reklama Ne Kadar Harcıyorsunuz?​


Reklamlarınız başarılı olması ve kar elde etmek için gelirinizin maliyetlerinizden daha fazla olması istenir. Birçok YouTube reklamı, görüntüleme süresine veya tıklamalara göre ücretlendirilmektedir. Ücretlendirilen toplam tutarı Google Ads raporlarında bulabilirsiniz.

Bu verileri analiz ederek, reklamların toplam maliyetini belirleyebilir ve hangi reklamın size en fazla maliyeti olduğunu analiz edebilirsiniz. Fakat daha yüksek bir maliyet aynı zamanda daha fazla kişinin o reklama tıklaması anlamına gelmektedir. Maliyetlerinizi düşürmek istiyorsanız, performansı en düşük olan reklamları silebilir ve getirisi en yüksek olan reklamlara odaklanabilirsiniz.

 • Reklamlarınızı Kaç Kişi İzliyor?​


Takip ettiğiniz verileriniz reklam izleyicileriniz hakkında bilgi sağlar. Örneğin, reklamlarınızı kimlerin görüntülediğini, nerede olduklarını ve ne kadar süreyle görüntülediklerini analiz edebilirsiniz.

Bu analiz, erişiminizi ölçmenize yardımcı olmaktadır. Reklamınız izleyici kazanmıyorsa eğer, videonuzun daha fazla aramada ve videoda görüntülenmesi için hedeflediğiniz demografiyi değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca reklam videosuna doğrudan bağlantı verebilirsiniz. Daha fazla görüntüleme için Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında paylaşabilirsiniz.

 • Reklamlarınıza Kaç Kişi Yanıt Veriyor?​


Yanıt oranınız, reklamınızın etkili olup olmadığını analiz etmenizi sağlar. Reklamınıza aldığınız tıklamaların sayısı, yanıt oranını size gösterecektir.

Görüntüleme oranınız yüksek ancak yanıt oranınız düşükse videolarınızın kitlenizin dikkatini çekmediği yanıtını bulabilirsiniz. Bu nedenle reklam öğelerinizi, mesajlarınızı veya kitle hedeflemenizi yeniden düzenlemeniz gerekmektedir.

 • Reklamlarınız Ne Kadar Gelir Getiriyor?​


En önemli veri parçalarından bir tanesi , reklamlarınızın ne kadar gelir elde ettiğidir. YouTube metrikleriniz size gelirinizin yalnızca bir kısmını gösterecektir. YouTube analizlerinizde ve reklam metriklerinizde listelenen ödeme maliyetlerinizi eşit olmaz ise panik yapmayın!

Reklamınız, izleyicileri işletmenizin ürün ve hizmetlerini sunduğu web sitesine yönlendirmektedir. Bu müşteriler bir satın alma işlemi gerçekleştirirse, bu satın alma gelirinize yansıtılır.

Müşterilerinizi hangi sitelerin yönlendirdiğini takip etmek için web sitenizdeki analiz araçlarını kullanın. YouTube’dan çok sayıda müşterinin geldiğini fark ederseniz, YouTube reklamlarınızın iyi performans gösterdiğini analiz edebilirsiniz. Bu müşteriler tarafından yapılan satın almalar, genel gelirinizin bir parçasıdır.

Sonuç​


YouTube, videolarla birlikte oynatılan dört ana reklam türü sunmaktadır. Bu reklamlar, gelir oranınızı en üst düzeye çıkarmak için alakalı bir kitleyle eşleştirilir. Analiz ettiğiniz veriler, reklam performansınızı ölçmek ve izlemek için YouTube reklam analizlerini nasıl kullanacağınızı anlamak, bu reklamları en iyi sonuçlar için özelleştirmenize yardımcı olur.

YouTube Reklam Performansı Nasıl Analiz Edilir? yazısı ilk önce Turkticaret.Net Blog üzerinde ortaya çıktı.

Kaynak : TurkTicaret
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.