Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Kripto Yeni Dönüm Noktası: Ethereum Doğrulayıcı Sayısı 500 Bini Aştı

  • Konbuyu başlatan Batuhan Dursun
  • Başlangıç tarihi
DİKKAT ! Kripto para piyasası kontrol veya tahmin edilebilir değildir. Anlık değişimler ile kazanç elde edebileceğiniz gibi, ciddi mali zararlar ile karşılaşabilirsiniz. Aşağıdaki içerik konuyu başlatanın sorumluluğunda ve bilgilendirme amaçlıdır. Ticari tavsiye değildir.!
B

Batuhan Dursun

Misafir
ethereum-blockchain.jpg

Uzmanlar, Ethereum’un doğrulayıcı sayısında 500 bini aşarak platformun benimsenmesi ve güvenliği için önemli bir kilometre taşını geride bıraktığını bildirdi. Bu sağlanan başarının ve önümüzdeki Şangay yükseltmesinin Ether’in fiyatını etkileyip etkilemeyeceği ayrı bir merak konusu.

Şanghay yükseltmesi sonrası Ether’in fiyatı için olumlu bir görünüm çizen doğrulayıcıların sayısında yaşanan artış, giderek daha fazla kişi ve kuruluşun ağa yatırım yapmaya hazır olduğunu gösteriyor Ayrıca ağın bütünlüğü ve güvenliğinin sağlanmasında rol oynamaya hazır olduğuna işaret ediyor.

Ethereum geliştirme stüdyosu ConsenSys’tan Ben Edgington, “Ethereum ağının güvenliğini iki eksende değerlendirebiliriz. Bunlardan biri yatırılan toplam değerdir. Diğeri ise merkeziyetsizleşme derecesidir.” dedi.

Doğrulayıcıların merkeziyetsizliğini analiz etmek zor olsa da raporlara göre 80 ülkede yaklaşık 11 bin 400 fiziksel node olduğunu gösteriyor.

‘Yüzde 51 saldırısı’ gibi saldırılar zorlaştırılıyor


Bu zamana kadar Ethereum ağına yatırılan Ether’lerin toplam değeri şu anda 16 milyon Ether’i aşmış durumda. Bundan dolayı yüzde 51 saldırısı’ gibi saldırıları daha zor ve pahalı hale getiriyor.

Böylelikle Ethereum ağını güvenli tutmak için doğrulayıcılar çok önemli bir rol oynuyor. Blok zinciri işlemleri ile birlikte gelen dijital imzaları onaylamak birincil sorumluluklarından biri.

Bu, her işlemin akıllı sözleşme kodunda belirtilen koşulların blok zincirine eklenmeden önce yerine getirilmesini sağlıyor.

Şangay yükseltmesi doğrulayıcılar için ne anlam ifade ediyor?


İlk olarak doğrulayıcı olmak için bir kişi ya da işletmenin belli oranda ETH yatırması gerekiyor. Böylelikle proof-of-stake blok zincirinde özel bir staking node’u çalıştırmak mümkün olabiliyor. İşlem sonrasında doğrulayıcı, hizmetleri karşılığında ağ üzerinden stake ödülleri kazanıyor. Mart ayında gerçekleşecek olan Şangay yükseltmesi, doğrulayıcıların ETH’lerini Ethereum’un bazılarının yıllardır kilitli olan staking sözleşmesinden çekmelerine olanak sağlayacak. Bununla birlikte Ethereum doğrulayıcı sayısı, Aralık 2020’den beri artarak devam ediyor.

Son olarak haberlerimizi Web sitemizden, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Yeni Dönüm Noktası: Ethereum Doğrulayıcı Sayısı 500 Bini Aştı yazısı ilk önce Türkiye'nin Kripto Blogu | En Güncel Kripto Para Haberleri üzerinde ortaya çıktı.

Kaynak : Kripto Blogu
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.