Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Yapay zeka odaklı otonom sürüş girişimi Wayve, 1.05 milyar dolar yatırım aldı

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Otonom sürüş girişimi Wayve, C serisi yatırım turunda 1.05 milyar dolar yatırım aldığını açıkladı. SoftBank Group liderliğinde gerçekleşen yatırım turuna katılanlar arasında Nvidia ve mevcut yatırımcılardan Microsoft da yer aldı. Yatırım, Birleşik Krallık'ın en büyük yapay zeka yatırımı olarak konumlanmakta.

Girişim, 2022 yılında gerçekleşen B serisi yatırım turunda Eclipse Ventures liderliğinde 200 milyon dolar yatırım almıştı. Aynı şekilde 2019 yılında gerçekleşen ve 20 milyon dolara ulaşan A Serisinde de Eclipse Ventures'ın liderliği üstlendiğini görmekteyiz. Girişimin erken dönem yatırımcıları arasında ise Meta’nın yapay zeka yöneticisi Yann LeCun gibi ismler yer almakta.

Wayve otonom sürüşte rakiplerinden nasıl ayrışıyor?​2017 yılında Cambridge'de kurulan Wayve, otonom sürüş için kural temelli bir sistem yerine kendi kendine öğrenen bir sistem geliştiriyor. Wayve'in uçtan uca otonom sürüş sistemi, iki kişilik bir mikro otomobil olan elektrikli Renault Twizy ile hayatına başladı. Girişim, o zamandan beri modelini, İngiltere'deki market teslimatı girişimi Ocado gibi şirketler için teslimat araçları üzerinde eğitiyor. Bu noktada Ocado'nun girişime 2021 yılında yaklaşık 13,6 milyon dolar yatırım yaptığını belirtmekte fayda var.

Girişim, otonom sürüş modelini çeşitli otomobil OEM'lerine satmayı planlıyor. Böyle bakıldığında Wayve'nin modelini geliştirmek için çok daha fazla eğitim verisi toplayacanı söyleyebiliriz. Yine de henüz girişim tarafından bu tarz bir otomotiv ortağı açıklanmadığını belirtelim.

Somutlaştırılmış Yapay Zeka olarak adlandırdığı ürünü ile öne çıkıyor. Girişim, platformunu otomobil üreticilerinin yanı sıra her türden üreticiye hizmet veren robotik şirketlerine de açmayı planlıyor. Wayve'nin LINGO ve GAIA olarak bilinen çok modlu ve üretken modeller üzerine yaptığı araştırmalar, dile duyarlı arayüzler, kişiselleştirilmiş sürüş stilleri ve yardımcı pilotluk sunacak.

Son olarak Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak'ın yatırım odağında destekleyici bir açıklama yayınladığını paylaşalım. Wayve yatırımı yapay zeka destekli otomotiv uygulamaları için ürününü geliştirmek üzere kullanmayı planlıyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.