Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Yapay zeka girişimi Flower Labs, Felicis liderliğinde 20 milyon dolar yatırım aldı

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
G

Gözde Ulukan

Misafir
Açık kaynaklı yazılımıyla verilerin tek bir yerde toplanmasına gerek kalmadan bir yapay zeka modelinin eğitilmesini sağlayan Flower Labs, Felicis liderliğinde gerçekleşen Seri A turda 20 milyon dolar yatırım aldı.

Yatırım turuna First Spark Ventures, Factorial Capital, Beta Works, Y Combinator, Pioneer Fund, Mozilla Ventures ile Hugging Face CEO'su Clem Delangue ve GitHub kurucu ortağı Scott Chacon katıldı. Girişimin değerlemesi yeni yatırımla birlikte 100 milyon dolara ulaştı.

University of Cambridge'de tanışan kurucu ortaklar Daniel Beutel, Taner Topal ve Nicholas Lane tarafından hayata geçirilen Flower Labs'in teknolojisi, "federated learning" adı verilen bir eğitim modelini kullanıyor. Federated learning, geleneksel merkezi model eğitiminden farklı olarak, verilerin kullanıcı cihazlarda veya küçük veri merkezlerinde kalmasına izin veren bir makine öğrenimi teknolojisi olarak tanımlanabilir. Bu yaklaşım, kullanıcıların kişisel verilerini paylaşmadan, öğrenme modelinin güncellenmesine olanak tanıyor.

Federated learning, bir yapay zeka modelinin tüm eğitim verilerinin merkezi bir sunucuya aktarılmadan eğitilmesine imkan sağlıyor ve bu da verilerin gizliliğini ve güvenliğini korumaya yardımcı olabiliyor.

Flower Labs'in ürününün 1100'den fazla projede kullanıldığı belirtiliyor. Girişimin, ürün kullanılarak federated learning projelerinin nasıl oluşturulacağını tartışmak isteyenler için kurduğu bir Slack kanalında ise 3 bin 100 geliştirici mevcut. Flower'ı kullanan şirketler arasında danışmanlık devi Accenture, telekom şirketi Orange ve Siemens'in sağlık bölümü bulunuyor.

Daniel Beutel, Flower Labs'in aldığı yeni yatırımı federated learning konusundaki farkındalığı artırmak, Flower'ı kullanan geliştiricilerin sayısını artırmak ve personel eklemek için kullanmayı planladıklarını söyledi. Girişim şu anda, Avrupa'nın farklı lokasyonlarında bulunan 13 kişilik bir ekiple faaliyet gösteriyor. Beutel, şu anda şirketin sadece Flower'ı kullanan geliştiricilerin sayısını artırmaya odaklandığını ve kullanıcı tabanından para kazanmaya odaklanmadığını söylüyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.