Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Yapay zeka çipi girişimi DEEPX, 80 milyon dolar yatırım aldı

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
G

Gözde Ulukan

Misafir
Güney Kore merkezli yapay zeka çipi üreticisi DEEPX, SkyLake Equity Partners'ın ikinci en büyük hissedarı olduğu Seri C turda 80 milyon dolar yatırım aldı. DEEPX'in değerlemesi bu yatırımla birlikte 529 milyon dolara ulaştı. Alınan yatırım, yeni nesil büyük dil modeli (LLM) cihaz üstü çözümlerini geliştirmeyi ve piyasaya sürmeyi hızlandırmak için kullanılacak.

DEEPX, daha önce Apple, Cisco Systems, IBM Thomas J. Watson Araştırma Merkezi ve Broadcom'da çalışmış olan CEO Lokwon Kim tarafından 2018 yılında kuruldu. Girişim, elektronik cihazlarda çeşitli yapay zeka uygulamaları için donanım ve yazılım üreten çipleri geliştiriyor.

Yaklaşık 65 çalışanı bulunan DEEPX, yapay zeka çip çözümleri geliştiren tek şirket değil. DEEPX, geçen ay 120 milyon dolarlık bir finansman turu gerçekleştiren Hailo, yine nisan ayında 70 milyon dolarlık bir fonla kapanan SiMa.ai ve 2022'de 27 milyon dolar elde eden Belçika merkezli bir yapay zeka çip girişimi olan Axelera ile rekabet içerisinde.

Lokwon Kim, "Uç sunucular hariç, cihaz üzerinde yapay zeka pazarı, yapay zeka yeteneklerinin sunucular veya bulut atlanarak uygulanmasını gerektiriyor. Yüz ve ses tanıma, akıllı mobilite, robotik, nesnelerin interneti ve fiziksel güvenlik sistemleri gibi bilgisayarla görme yetenekleri nedeniyle cihaz üzerinde yapay zeka pazarı genişliyor." dedi.

Kim, seri üretimin bu yıl başlaması halinde, son ürün üreticileri gibi potansiyel müşterilerin 2025 yılında DEEPX'in yapay zeka çipleriyle ürünlerini ticarileştirebileceklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.