Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

WordPress Site Kurma: En Kolay WordPress Site Yapımı

• Konbuyu başlatan Burak Oran
  • Başlangıç tarihi
B

Burak Oran

Misafir
WPMAVI. WPMAVI - Türkiye Wordpress Rehberi

WordPress ile site kurma ya da wordpress site yapımı diye araştırma yapıp şu an bu yazıya gelip, bu satırları okuyorsanız eğer,

Site kurmanın wordpress ile mümkün olduğununa bir şekilde yaptığınız arşatırmalar veya duyumlar sonucu biliyorsunuz demektir.

Evet wordpress ile site kurmak mümkün !

Hem de wordpress ile aklınıza gelebilecek her türlü site modelini kolaylıkla kurmak mümkün!

Bir de işin en güzel yanı ne biliyor musunuz ?

Kurcağınız site nasıl bir site olursa olsun, bunu hiç bir kod bilgisine ihtiyaç duymadan yapıyor olmanız !

Evet, wordpress site kurma işlemi hiç bir kodlama ya da teknik bilgi gerektirmez. WordPress yönetimi bir word, excel programı kullanmaktan farksızdır.

Not: Bu arada eğer wordpress ile site açmak istiyor ancak daha fikir konusunda tereddütler yaşıyorsanız, site fikirleri veya blog fikirleri başlıklı yazıma mutlaka bir bakın derim.

Bu wordpress site kurma rehberi ile size 5 şey garanti ediyorum;

1-Anlatımımı da sizleri hiç bir teknik veya kodlama bilgisine sahip olmayan bireyler olarak görüp, ona göre yapacağım.
2-Yazı sürekli güncel tutulmaktadır.
3-Yazı ile ilgili takıldığınız herhangi bir noktada yorum kısmından bana soru sorabilirsiniz. Sorularınız ücretsiz bir şekilde mutlaka cevaplanacaktır.
4-Wordpress site kurma işlemini 0’dan, hiç bir adımı atlamadan anlatacağım.
5-Bu rehber, bugüne kadar wordpress site yapımı ile ilgili okuduğunuz en detaylı ve kapsamlı rehber olacak.

Videolu Anlatım(Tabi Yazılı Anlatıma da Bakmanızı Öneririm)

Yok, benim wordpress site kurma fikrim daha farklı bir kateogirde. Ben bir emlak sitesi, berber – kuaför sitesi, dükkanım için bir site ya da herhangi farklı bir kategoride bir site kurmak istiyorum diyorsanız da;

Karşınızda 2 seçenek var;

1-MyThemeShop: WordPress temaları satan bir firma. Bugüne kadar kodladıkları 100’ün üzerinde temaları mevcut. Tüm temaları aynı kodlayıcıların elinden çıktığı için de temaların tasarımları birbirinden çok farklı olsa da, yönetim panelleri birbirine çok benzerlik gösteriyor.

Keza üstte gördüğünüz site kurulum videolarının bir çoğunda tasarım kısmını, yani tema ayarlarının nasıl yapılacağını bu firmanın temaları üzerinden anlattım.

Dolayısı ile videolarımda anlattığım tasarımların dışında bu firmanın farklı tema tasarımlarını kullanırsanız da videolarımı kolaylıkla takip edebilirsiniz.

MyThemeShop linkinden firmanın sitesini ziyaret edebilir ve view our themes and plugins >> themes butonuna tıklayarak var olan tüm temalarını görebilir, temaların üzerine mouse ile geldiğinizde çıkan Demo butonuna tıklayıp, temaların canlı demosunu görebilirsiniz.

Canlı demo demek; incelediğiniz temayı satın aldığınızda ve wordpress sitenize kurulumunu yaptığınızda direkt olarak, birebir canlı demoda nasıl görüyorsanız o şekilde kurulacak, yani wordpress sitenizin tasarımı o şekilde olacak demek.

Eğer temaları incelediğinizde kurmak istediğiniz wordpress site fikrine / kategorisine uyan bir tema olursa o temayı satın alarak tema ayarları konusunda videolarımı takip edebilirsiniz. Böylece istediğiniz kategoride wordpress ile site kurulumu sizin için çok daha kolay olacaktır.

Eğer aklınızda bir de bu firmadan temaların nasıl alınacağı, nasıl kurulacağı gibi sorular varsa da Mythemeshop tema almak – kurulumu ve ayarları başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

2-Eğer Mythemeshop firmasından site kategorinize uymayan veya uysa bile beğendiğiniz bir tema çıkmaz ise, alternatif olarak themeforest tema marketine bakmak olacaktır.

Diyelim ki wordpress ile bir dişçi polikiliniği sitesi kuracaksınız. Öncelike şuradan themeforest ana sayfasına gidip, üst menüden wordpress sekmesine tıklayıp, karşınıza çıkan aratma kısmına ise dentist ( site ingilizce, dolayısı ile ne tür bir tasarım istiyorsanız, ingilzice aratmalısınız. ) yazıp, Search butonuna tıklayıp arattıkran sonra

Wordpress Site Kurma - WordPress Site Yapma - Themeforest

Themeforest ( WordPress Site Kurma )

Liste şeklinde sıralanan temaların her biri için Preview butonuna tıklayarak canlı demosunu görebilirsiniz.

Wordpress ile site yapmak - wordpress site yapma - Themeforest Preview

Themeforest Preview ( WordPress Site Kurma )

Satın almayı ise üstteki resimde gösterdiğim gibi tema ismine tıklayarak tema sayfasından yapabilirsiniz. Ayrıca bu işlemleri detaylı olarak nasıl yapacağınızı Themeforest tema alma – kurulumunu yapma başlıklı yazımı takip ederek öğrenebilirsiniz.

Mesela ben dentist diye aratma yaptığımda karşıma çıkan temalar arasından Dent-ALL isimli tema için Preview butonuna tıkladım ve karşıma hemen alttaki resimde olduğu gibi bir canlı demo çıktı.

#Ben bu temayı satın aldığımda ve wordpress siteme yüklediğimde sitemin görünümü de aynen canlı demoda nasıl görüyorsam o şekilde olacak. Tabi sadece görsel değil, temanın işlevsel olarak hangi özellikleri varsa, yine aynı şekilde benim sitemde de o işlevler olacak.

Örnek Tema Görünümü ( WordPress ile Nasıl Site Yapılır )

Örnek Tema Görünümü ( WordPress ile Nasıl Site Yapılır )

Temanızı seçip, satın alıp, wordpress sitenize kurduktan sonra da yine temanızın ayarlarını hiç bir kodlamaya ihtiyaç duymadan tema yönetim panelinden tıklamalar ile yapabiliyorsunuz.

# WordPress site yapımını bir emlak sitesi için düşünüyorsanız da o zaman arama kısmına üstte anlattığım gibi “dentist” yazdığım yere “real estate” yazarak, düğün salonu sitesi için “wedding”, seyahat sitesi için “travel”, çiftlik sitesi için “farm” yazarak aratma yapmalısınız. ( Tabi ki bu örnekleri hayal gücünüz yettiğince çoğaltabilirsiniz. )

Bu markette aklınıza gelebilecek her türlü wordpress site fikri ve kategorisi için bir çok tema bulmanız mümkün. Eğer alacağınız temanın satış sayısı fazla ve popüler bir temaysa da, o temanın nasıl kurulup, ayarlarının nasıl yapılacağı ile ilgili mutlaka çekilmiş onlarca video vardır.

Youtubeda alacağınız temanın ismini yazıp, aratma yaptığınızda tüm bu videolar karşınıza çıkacaktır. Popüler olmayan bir tema olsa bile, tema yazarı tarafından nasıl kullanılacağının videosu mutlaka çekilmiştir. Araştırdığınızda mutlaka bulacaksınızdır.

Her ne kadar anlatımlar ingilizce olsa da, anlatımlar görsel olarak yapıldığı için hiç ingilizce bilmeseniz dahi kolaylıkla hangi ayarların nereden ve nasıl yapılacağını anlamanıza yetecektir.

#Tema bulma konusunda ek olarak benim liste olarak bir çok temanın arasından seçip, hazırladığım altta linklerini verdiğim yazılarımda yer alan temalara da göz atabilrisiniz.

Bu liste yazılarımda yer verdiğim temalar, benim teknik anlamda kodlamasını, hızını, SEO uyumluluğunu kaliteli bulduğum temalardan oluşuyor;

WordPress E-Ticaret Temaları
WordPress Kurumsal Temalar

WordPress Blog Temaları
WordPress Haber Temaları
WordPress İlan Temaları
WordPress Emlak Temaları
WordPress Forum Temaları
WordPress Sosyal Medya Temaları
WordPress Video Temaları
WordPress Teknoloji Temaları
WordPress Kadın Temaları
WordPress Fotoğrafçılık Temaları

Alternatif olarak ise, Ücretli temalar nereden alınır başlıklı yazımda bulunan diğer büyük tema satış noktalarında yer alan temaları da incelyebilirsiniz.

Themeforest’tan nasıl tema alacağınız konusunda bir fikriniz yok ise, Themeforest’tan tema nasıl satın alınır başlıklı yazımı rehber olarak kullanabilirsiniz.

Aldığınız temayı nasıl kuracağınızı yine bu themeforest yazısında anlattım ancak yine de sorun yaşarsanız, wordpress tema nasıl yüklenir başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

WordPress Site Kurulumu Sonrası Yapılması Gerekenler

Tasarım aşamasını hallettik, peki bu adımdan sonra wordpress site kurma adına yapmamız gereken başka neler var ?

Pek tabii, yine olmazsa olmaz yapmanız gereken adımlar var. Sitenizi google’a kayıt ettirmek, site haritanızı google’a göndermek, site istatistiklerini göreceğiniz araçların entegrasyonu vs. gibi.

1-Bunları da nasıl yapacağınızı blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler başlıklı yazımda anlattım.

Not: Yazının başlığında blog kelimesi geçmesi sizi yanıltmasın, bu adımlar tüm kategoride kurulan siteler için (blog siteleri de dahil) geçerli ve aynı adımlardır.

2-Bu adımları da tamamladıktan sonra geriye wordpress kullanımını öğrenmeniz gerekiyor. WordPress kullanımı ile ilgili internette yüzlerce hatta binlerce rehber ve video var. Takıldığınız her konuyu google’da arattığınızda karşınıza mutlaka bir çözüm veya konu anlatımı çıkacaktır.

Tamamını öğrenmek, ne yaptığını bilerek hareket etmek de biraz zaman alan bir süreç ancak yine zor veya herhangi bir kodlama bilgisi gerektiren bir süreç değil.

3-Keza benim blogumda da wordpress ile ilgili onlarca yazı ve kaynak bulmanız mümkün. Mesela, başlangıç amaçlı bir çok rehberi wordpress başlangıç başlıklı sayfamda topladım.

Umarım WordPress Site Kurma: En Kolay WordPress Site Yapımı başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

WordPress Site Kurma: En Kolay WordPress Site Yapımı Burak Oran