Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

WordPress ile Yapılmış Siteler: Fenomen Site Örnekleri | Türkiye

  • Konbuyu başlatan Burak Oran
  • Başlangıç tarihi
B

Burak Oran

Misafir
WPMAVI. WPMAVI - Türkiye Wordpress Rehberi

WordPress ile yapılmış siteler nelerdir görmek istiyorum, WordPress ile ne tür siteler yapılır ? Hep bir yerlerden WordPress kullanılarak web sitesi kurulabileceğini duyuyorum ancak;

WordPress’in tam olarak kapasitesi ne ? WordPress ile neler yapılabilir ?

Türkiye’de WordPress kullanan siteler, en ünlü siteler hangileri ?

Bize dünyadan ve Türkiye’den WordPress site örnekleri gösterebilir misin ?

Tabii ki !


Bu yazıda WordPress ile yapılmış siteler adına yüzlerce örnek göreceksiniz!

İçerik Tablosu:
>> WordPress Site Örnekleri (Türkiye)
>> WordPress Site Örnekleri (Yabancı)
>> WordPress ile Neler Yapılır?


WordPress Site Örnekleri ( Türkiye )


# Türkiye’nin en büyük haber sitelerinden biri olan Sozcu.com.tr internet sitesi, WordPress altyapısı kullanıyor. 2007 yılında yayın hayatına başlayan gazete, yıllardır WordPress altyapısı kullanarak okuyucularına haber sunuyor.

WordPressle Yapılmış Siteler - Sozcu.com.tr

Sozcu.com.tr


# Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi ve dünyaca da ünlü üniversitelerimizden Bilkent Üniversitesi’nin internet sitesi de bilkent.edu.tr adresinden WordPress altyapısı ile yayın yapıyor.

WordPress ile Yapılan Site Örnekleri - bilkent.edu.tr

bilkent.edu.tr


# Çoğumuzun yemek tarifi denince akla gelen ilk yemek tarifi sitelerinden NefisYemekTarifleri.com da tariflerini WordPress ile oluşturulan sitesinde takipçileriyle paylaşıyor.

WordPress Kullanan Siteler - NefisYemekTarifleri.com

NefisYemekTarifleri.com


# WordPress ile yapılmış siteler arasında ünlü teknoloji haber ve blog sitesi olan TeknoSeyir.com da var. Hatta Türkiye’de en çok ziyaret edilen teknoloji sitelerinden Technopat.net ve ShiftDelete.net web siteleri de alt yapı olarak WordPress tercih ediyorlar.

WordPress ile Yapılmış Ünlü Siteler - TeknoSeyir.com

TeknoSeyir.com


# Peki WordPress kullanan büyük siteler arasında devlet kurumlarına ait siteler var mı? Elbette var. Türk Dil Kurumu’nun web sitesi de tdk.gov.tr adresinde hizmet sunuyor. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı da sbb.gov.tr adresindeki web sitesi için WordPress tercih edilmiş.

WordPress ile Yapılan Site Örnekleri - tdk.gov.tr

tdk.gov.tr


# Türkiye’nin en çok ziyaret edilen sosyal medya sitelerinden ListeList.com da alt yapısı için WordPress tercih edenlerden.

WordPress Yapılan Siteler - Listelist.com

ListeList.com


# Ülkemizdeki ünlü internet servis sağlayıcısı turk.net de WordPress altyapısı ile oluşturduğu sitesi ile müşterilerine hizmet veriyor.

WordPress Kullanan Siteler - turk.net

turk.net


# Mega starımız Tarkan da tarkan.com adresindeki kişisel resmi web sitesi için WordPress’i tercih etmiş. Tarkan dışında Fazıl Say, Mabel Matiz, Sıla Gençoğlu, Murat Boz gibi ünlü sanatçılarımız da sitelerini WordPress ile oluşturmuşlar.

WordPress ile Kurulan Büyük Siteler - Tarkan.com

Tarkan.com


# Dünyaca ünlü yerli havayolu şirketlerimizden SunExpress.com, online hizmetlerini WordPress altyapısı ile kurduğu web sitesi üzerinden veriyor.

WordPress ile Hazılanmış Siteler - SunExpress.com

SunExpress.com


# WordPress ile yapılmış siteler arasına lider iletişim operatörü Turkcell’in, Turkcell Medya ve Pasaj Blog adlı blog siteleri de var.

WordPress ile Yapılmış Ünlü Siteler - Turkcell Pasaj Blog

Turkcell Pasaj Blog


# Örnek olarak gösterebileceğim WordPress siteleri elbette bun kadarla sınırlı değil. Aşağıya birçok Türk WordPress siteleri listeledim. Siz de inceleyip kendi siteniz için ilham alabilirsiniz.


Ünlü Markaların Blog Siteleri:


Resmi Üniversite Siteleri:


Şirket / Firma Siteleri:


E-Ticaret Siteleri:


Vakıf / Dernek Siteleri:

WordPress ile Yapılan Siteleri ( Yabancı )


# WordPress dünyasına girdiğinizde cPanel ismini çokça duyacaksınız. WordPress Site Kurma yazım gibi birçok kurulum rehberi videolarımda WordPress’i, bir hosting yönetim paneli olan cPanel üzerinden en pratik şekilde nasıl kurabileceğiniz anlatıyorum. İşte cPanel de resmi web sitesi cpanel.net için WordPress kullanıyor.

WordPress Tabanlı Siteler - cPanel.net

cPanel.net


# Tüm dünyada en çok oynanan çok oyunculu online video oyunu PUBG, pubg.com adresli resmi web sitesinde WordPress’i tercih edenlerden. Ayrıca sitenin Türkçe sürümü de mevcut.

WordPress Siteler - pubg.com

pubg.com


# Amerika merkezli dünyanın en saygın haber ve politika dergilerinden birisi olan Time dergisi, fiziki dergi dışında time.com adresinde de WordPress altyapısı ile oluşturduğu sitesiyle okuyucularıyla buluşuyor.

WordPress ile Yapılan Site Örnekleri - time.com

time.com


# Büyük bir çoğunluğumuzun kullandığı Windows işletim sisteminin yaratıcısı Microsoft şirketi de haberlerini iletmek için news.microsoft.com adresli web sitesini WordPress ile inşa etmiş. Ayrıca Microsoft mesajlaşma uygulaması Skype markasının blogu için de WordPress kullanıyor.

WordPress ile Yapılmış En İyi Siteler - news.microsoft.com

news.microsoft.com


# Eğlence sektöründe, dünyanın en büyük medya şirketlerinden birisi olan Walt Disney Company de WordPress ile yapılmış ünlü siteler arasında yer alıyor. Disney aynı zamanda books.disney.com için de WordPress’i tercih etmiş.

WordPress ile Yapılmış Siteler - TheWaltDisneyCompany.com

TheWaltDisneyCompany.com


# Sony markasını hepimiz biliriz. Dünyaca ünlü şirket PlayStation konsolu için açtığı PlayStation.Blog sitesi için WordPress’i tercih etmiş. Hatta Sony WordPress’e o kadar güveniyor ki Sony Music için de WordPress altyapısını kullanmış.

WordPress Kullanan Siteler - Blog.PlayStation.com

Blog.PlayStation.com


# Ünlü online müzik dinleme uygulaması Spotfiy da haberlerini WordPress ile kurduğu newsroom.spotify.com adresinden yayınlıyor.

WordPress Yapılmış Siteler - newsroom.spotify.com

newsroom.spotify.com


# Amerika Birleşik Devletleri devlet başkanlarının Washington’da bulunan resmî ikametgâhı olan, Bizim Beyaz Saray olarak bildiğimiz White House resmi sitesi de WordPress altyapısı ile oluşturulmuş.

WordPress ile Yapılan Site Örnekleri - WhiteHouse.gov

WhiteHouse.gov


# Yine dünyaca ünlü şarkıcı Ketty Perry de kettyperry.com resmi web sitesi için WordPress tercih edenlerden.

WordPressle Yapılmış Siteler - KettyPerry.com

KettyPerry.com


# Dünya çapında en çok ziyaret edilen teknoloji haber sitesi TechCrunch, site altyapısı için WordPress’i tercih ederek tüm dünyaya yayın yapmaya devam ediyor.

WordPress ile Kurulan Siteler - TechCrunch.com

TechCrunch.com


# Dünya çapındaki WordPress ile yapılan siteler elbette bu kadar değil. Diğerlerini de aşağıya listeledim.

WordPress Nedir Ne İşe Yarar – WordPress ile Neler Yapılır ?


Peki bu wordpress site örnekleri iyi güzel de, benim aklımda bir site fikri var, ben aklımdaki fikri wordpress alt yapısı ile hayata geçirebilir miyim?

WordPress’ile yapılabileceklerimin bir üst sınırı veya kapasite limiti var mıdır?

Tam olarak wordpress ile ne yapılabilir?

Bu soruya verilebilecek en güzel cevabı aslında hemen altta paylaştığım wordpress ile site kurma videomda bulabilirisiniz.

Özellikle videonun 18:17 – 25:43 dakikaları arasında wordpress ile ne tür siteler kurulabileceğini detaylı bir şekilde örnekleri ile açıklıyorum:
Bu videoya ek olarak daha detaylı ve derin cevaplar bulabilmeniz adına olayı biraz daha özelleştirip, spesifik örnekler vererek ilerleyeyim:

#Diyelim ki bir haber sitesi kurdunuz ve bunu da WordPress ile yaptınız. ( bkz. haber sitesi kurmak ) Bu site de teknoloji haberleri sunuyorsunuz ve bir süre sonra güzel bir başarı elde ettiniz. Haberleriniz binlerce kişi tarafından okunuyor.

Tam bu aşamada siteyi biraz daha büyütüp, bir üyelik sistemi kurmak istediniz. İşte bu noktada sitenize bir wordpress üyelik eklentisi kurabilir ve sitenize üyelik alt yapısı entegre edebilirsiniz.

Not:WordPress eklentilerini de ek yazılımlar olarak düşünebilirsiniz. Yani yama paketleri gibi. Piyasada şu an yüzbinlerce eklenti mevcut. Bu eklentilerin sayısı o kadar fazla ki nerede ise düşündüğünüz her sistem için bir eklenti mevcut.

Yine bu eklentileri kurmak ya da yönetmek için herhangi bir teknik bilgiye ya da kodlamaya ihtiyacınız yok. Her eklentinin site panelinizde kurulumundan sonra yönetim paneli olacak ve buradan eklenti ayarlarını aç / kapat, ekle / çıkar gibi tıklama yöntemleri ile yapacaksınız.

#Diyelim ki bir e-ticaret sitesi kurdunuz. Bu e-ticaret sistemini, yani sepete ekle, siparişi tamamla, ödemeyi al gibi kısımları ise yine ücretsiz bir WordPress eklentisi olan Woocommerce ile yapmanız mümkün. ( bkz. E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur )

#Yine diyelim ki site ziyaretçiniz ile daha yakın bir ilişki kurmak istediniz ve sitemde canlı chat bölümü olsun, ziyaretçi istediği zaman benimle iletişime geçebilsin gibi bir düşünce var kafanızda.

O zaman da tek yapmanız gereken bir canlı chat eklentisi yüklemek olacaktır. Tek bir tıklama ve 5 dakika da eklenti yönetim panelinden yapacağınız ayarlamalar ile sitenizde canlı chat’i aktif hale getirmeniz mümkün.

Ya da sitenizde bir soru cevap kısmı oluşturmak istediniz. Yine bu istediğinizi tek bir eklenti kurulumu yaparak direkt hayata geçirmeniz mümkün.

İşte tam da bu yüzden WordPress ile neler yapılabilir sorusunun cevabı gerçekten sınırsız olarak yanıtlanabilir.

Dünya çapında bu kadar yaygın olarak kullanılması, popüler olması, binlerce geliştiricinin de bu alanda sürekli yenilikler yapması için bir sebep oluyor

Ve bu durum da wordpress ekosistemine sürekli olarak yenilikler ve gelişimler katıyor. Böylece de bu sistem aslında sürekli kar topu etkisiyle büyüyen bir döngüde ilerliyor.

Yani

WordPress ile aklınıza gelebilecek her türlü iş modeli ve fikri, hem üstte paylaştığım wordpress site kurma videosunda anlattığım temalar ile (wordpress alt yapısı için özel kodlanmış hazır site tasarımları) hem de eklentiler ile hayata geçirilebiliyor aslında.

WordPress alt yapısı için binlerce tema olduğu gibi aynı zamanda bu temalara ek olarak, temaların eksik kaldığı işlev ve fonksiyonlar vs. için de yine üyelik eklentileri, rezervasyon eklentileri, etkinlik eklentileri, sosyal paylaşım eklentileri, açılır pencere eklentileri, menü eklentileri, duyuru eklentileri, galeri eklentileri vs. gibi spesifik işlevlere özel yüzlerce, binlerce eklenti de mevcut.

Ve burada bahsettiklerim, şu an WordPress ile neler yapılır yazısını yazarken sadece benim aklıma gelenler.

#Dolayısı ile WordPress gerçek anlamda dipsiz kuyu.

İşte tam olarak bu yüzden tüm dünyada bulunan web sitelerinin nerede ise %40’ı WordPress kullanıyor. İşte bu yüzden WordPress ile ne yapılır sorusunun cevabı sınırsız.

Eğer siz de web dünyasına adım atmak ve bunu profesyonel anlamda yapmak istiyorsanız, kesinlikle WordPress ile bu yola çıkmanızı tavsiye ederim. Bu işi öğrendikçe, emek ve zamanınızı verdikçe, önünüzde açılacak kapılara siz bile şaşıracaksınız.

İlk adımı atmak için de wordpress ile site kurma yazımdan başalyabilirsiniz.Umarım WordPress ile Yapılmış Siteler: En İyi WordPress Site Örnekleri başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

WordPress ile Yapılmış Siteler: Fenomen Site Örnekleri | Türkiye Burak Oran
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.