Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Web Hosting Nedir? Hosting Hakkında Detaylı Rehber

D

Damla

Misafir
Web Hosting, sitenizin veya uygulamanızın internette dünyasında var olabilmesini sağlayan online bir barındırma hizmetidir. Web hosting hizmetine kayıt olduğunuzda, sitenizin çalışması için gerekli tüm verileri depolayabileceğiniz fiziksel bir sunucu kiralarsınız. Sunucu, dediğimiz herhangi bir kesinti yaşamadan çalışan fiziksel bilgisayarlardır. İlk kez bir web sitenizi kuruyorsanız, farklı hosting türleri hakkında bilgi edinmelisiniz. Bu şekilde, web siteniz için hangi seçeneğin en iyi olduğunu anlayabilirsiniz. Bu süreci aceleye getirmeyin. Yanlış barındırma türünü seçmek siteniz için ilerleyen süreçlerde büyük sorunlara neden olabilir. Ayrıca mevcut web hosting türünden memnun olmayabilir, bu nedenle başka bir türe geçmek istiyor olabilirsiniz.

Web sitesi sahibi olmaya karar verdiğinizde, size bu sunucu alanını sağlayacak hosting sağlayıcısı bulmalısınız. Hosting hizmeti dosyalarınızı ve veritabanlarınızı bir sunucuda depolar. Ziyaretçileriniz alan adınızı tarayıcısının adres çubuğuna yazdığında, hosting bu isteği yerine getirmek için gereken tüm dosyaları aktarır. Örnek vermek gerekir ise, bu durum konut kiralamaya benzer, sunucunun mütemadiyen çalışmasını sağlamak için düzenli olarak kira ödemeniz gerekir.

Durumunuz ne olursa olsun, bu kılavuz hosting seçenekleriniz hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayacaktır. İstediğiniz hosting türünü belirledikten sonra ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir plan seçebilirsiniz.

Hosting Türleri​


Hosting sağlayıcıları, kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik, hizmet verebilmek adına farklı türlerde hosting özelliği sunmaktadır. İster kişisel bir blog sahibi olun, ister büyük bir online işletmeye yada şirket web sitesine sahip olun. Bir hosting sahibi olmanız gerekmektedir.

Size önerimiz, küçük planlardan başlamak en iyisidir. Siteniz daha yüksek trafik sayılarına ulaştığında iş planınıza uygun daha gelişmiş bir plan türüne yükseltebilirsiniz.

Web Hosting Nedir Hosting Hakkında Detaylı Rehber


Paylaşımlı Hosting​


Paylaşımlı hosting en temel web barındırma türlerinden biridir. Hosting sağlayıcıları genellikle her barındırma türü için birden fazla plan sunmaktadır. Paylaşımlı hosting, çoğu küçük işletme ve kişisel bloglar için uygun maliyetli ve en iyi seçimdir.

Adından da anlaşıldığı gibi, paylaşımlı hosting ile, sunucuyu diğer istemciler ile paylaşıyorsunuz. Aynı sunucuda barındırılan web siteleri; bellek, bilgi işlem gücü, disk alanı gibi kaynaklarını paylaşır. Bu durum için örnek vermek gerekir ise, ev arkadaşlarınız ile bir daire kiraladığınızı düşünün. Kendi yatak odanız var. Ancak siz ve oda arkadaşlarınız evin her yerinde su, elektrik ve ortak alanlar gibi kaynakları paylaşacaksınız.

 • Düşük maliyetlidir.
 • Kurulumu kolaydır ve özel bir teknik bilgi gerektirmez.
 • Önceden yapılandırılmış sunucu seçenekleri.
 • Kullanıcı dostu bir kontrol paneli.
 • Bakım ve sunucu yönetimi.

Paylaşımlı Hosting Kimler İçin?​


Paylaşımlı hosting, yeni başlayanlar ve daha küçük web siteleri için harika bir seçimdir. Uygun maliyetlidir ve başlamak için çok fazla teknik bilgi gerektirmez. Basit web sitelerine sahip blog yazarları ve küçük işletme sahipleri, paylaşımlı hosting için harika adaylardır. Çok fazla site içi etkileşim veya çok fazla kaynak gerektirmeyen herhangi bir web sitesi, bu barındırma türü için uygun olacaktır.

Web Hosting Nedir Hosting Hakkında Detaylı Rehber 1


VPS​


VPS (virtual private server) kullanırken diğer kullanıcılarla bir sunucuyu paylaşıyorsunuz. Ancak web hosting, sunucuda tamamen sizin için ayrı bir bölüm ayırır. Ana sunucu diğer sitelerle paylaşılsa bile, web siteniz bir VPS ile ayrılmış kaynaklara sahip olacaktır . Bu sanal sunucular, ayrı web siteleri tarafından özelleştirilebilir. Kaynakları paylaşmadığınız için siteniz daha iyi performans gösterir. Daha hızlı yükleme sürelerinden ve yüksek çalışma süresi oranlarından yararlanacağınız anlamına gelir. Sitenizin çökmesine neden olan başka bir web sitesi için endişelenmenize gerek kalmaz.

VPS hosting, kendi başınıza bir daire kiralamak gibidir. Herhangi bir oda arkadaşınızla bir mutfak, banyo, oturma odası veya diğer ortak alanları paylaşmayacaksınız. VPS hosting istediğinizi yapmanız için size çok daha fazla özgürlük ve esneklik sağlar.

 • Ayrılmış sunucu alanı
 • Kaynakları paylaşmadığınız için siteniz daha iyi performans gösterir ve diğer web sitelerinde bulunan trafik dalgalanmalarından site performansınız etkilenmez.
 • Sunucuya root erişim
 • Sunucunuza özel konfigürasyonlar yapabilme özelliği.
 • Daha yüksek çalışma süresi oranları ve daha yüksek yükleme hızları.
 • Dedicated serverdan daha uygun maliyetli.

VPS Hosting Kimler İçin?​


VPS hosting, web sitelerinde beklenmedik kesinti sürelerini göze alamayan küçük veya orta ölçekli işletmeler için en idealdir. VPS sunucu, teknoloji konusunda bilgili ve sunucu yapılandırmalarında özel değişiklikler yapmak isteyen web sitesi sahiplerine fayda sağlar.

Video ve resim gibi büyük dosyalara sahip web siteleri içinde uygundur. Karmaşık dosyalara sahip etkileşimli web siteleri, paylaşılan bir sunucuya kıyasla VPS’de daha iyi performans gösterir.

Web Hosting Nedir Hosting Hakkında Detaylı Rehber 2


Cloud Hosting​


Cloud hosting şu anda piyasada bulunan en güvenilir çözümlerden biridir. Bulut sunucularla, web siteniz daha yüksek çalışma süresi oranlarına sahip olacak ve sunucu hataları nedeniyle beklenmedik kesintiler olmayacaktır. Siteniz akışkan kalacak ve yüksek düzeyde performans gösterecektir. Cloud hosting ile ilgili en iyi özellik ölçeklenebilirliktir, kaynaklarınızı isteğe bağlı olarak ölçeklendirmenize olanak tanır. Kullandığınız kadar ödersiniz ve bu kaynakları yönetici kontrol panelinizde ayarlayabilirsiniz.

 • Yüksek güvenlik
 • Kesinti süresi çok azdır veya hiç yaşanmaz.
 • Kaynakları talep üzerine ölçeklendirin.

Cloud Hosting Kimler İçin?​


Cloud hosting, hızla büyüyen orta ve büyük işletme web siteleri için en iyi seçenektir. Web sitenizin trafiği tahmin edilemiyorsa ve önümüzdeki aylarda veya yıllarda sabit bir oranda ölçeklendirmeyi planlıyorsanız, Cloud hosting planı düşünmelisiniz.

Web Hosting Nedir Hosting Hakkında Detaylı Rehber 3


WordPress Hosting​


WordPress hosting, WordPress site sahipleri için oluşturulmuş barındırma biçimidir. Sunucunuz özel olarak WordPress için yapılandırılmıştır. Tek tıklamayla WordPress kurulumları ile birlikte gelir. Yüksek düzeyde optimize edilmiş yapılandırma sayesinde, siteniz çok daha hızlı yüklenir ve daha az sorunla karşılaşırsınız. WordPress hosting WordPress olan web siteleri için özel olarak tasarlanmış ek güvenlik sağlar.

WordPress Nedir, Neden WordPress’i Tercih Etmeleyim? hakkında detaylı bilgi almak için, buradan makalelerimize ulaşabilirsiniz.

 • Düşük maliyetli.
 • WordPress önceden yüklenmiş veya tek tıklamayla kurulum.
 • WordPress için optimize edilmiştir.
 • WordPress siteleri için gelişmiş güvenlik.

WordPress Kimler İçin?​


WordPress hosting, WordPress kullanıcıları içindir. Hosting işleminizin WordPress siteniz için optimize edilmesini istiyorsanız, bu tür web barındırma türlerini kullanmalısınız.

Web Hosting Nedir Hosting Hakkında Detaylı Rehber 4


Dedicated Hosting​


Dedicated server genellikle web hosting için en iyi seçenek olarak kabul edilir. Bunun nedeni, size ait ve yalnızca size ait özel bir sunucunuz olmasıdır. Genellikle Dedicated hosting ile daha fazla çalışma süresi ve daha yüksek hız gibi avantajlar elde edersiniz. Web sitenizi nasıl yönetmek istediğiniz konusunda size inanılmaz bir esneklik verir. dedicated server ile barındırılan web siteleri, sunucu ayarları üzerinde tam teknik kontrole sahiptir. Yazılımı, konfigürasyonları ve ihtiyacınız olan her şeyi siz seçersiniz. Bu hosting hizmeti çok yoğun trafiğe sahip büyük çevrimiçi işletmelere önermekteyiz.

Dedicated server, bir ev sahibi olmak gibidir. Bahçeye ağaç dikmek, bir veranda inşa etmek veya mutfağı yenilemek istiyorsanız, her şey tamamen sizin elinizde.

 • Sunucu üzerinde tam kontrol.
 • Yüksek güvenlik.
 • Sunucunuza kök erişim.
 • Hızlı yükleme ve yüksek çalışma süreleri ve optimum performans.

Dedicated Hosting Kimler İçin?​


Büyük e-ticaret siteleri ve kuruluşlar, sunucularının işlevleri üzerinde tam kontrole sahip olabileceklerinden, Dedicated hosting planı düşünmelidir. Finansal verileri veya tıbbi bilgileri depolayan web siteleri gibi en yüksek düzeyde güvenlik gerektiren siteler, dedicated hostingten yararlanmalıdır.

Reseller Hosting​


Bayi hosting, müşterilerinize barındırma hizmetleri sunmaktır. Reseller hosting temelde beyaz etiketli (white label) web barındırmadır. Bir sağlayıcıdan barındırma satın alırsınız ve ardından bu hizmetleri müşterilerinize satarsınız. Bayi olarak, müşterileriniz için fiyatlandırma seçeneklerini seçersiniz. Sağlayıcıya toptan fiyatlar ödeyeceğiniz için, önemli kar marjları elde etme fırsatına sahipsiniz.

 • Yinelenen ve sürdürülebilir gelir elde edin.
 • Mevcut hizmetlerinizi geliştirin.

Web Hosting Nedir Hosting Hakkında Detaylı Rehber 5


Hosting ve Alan Adı Arasındaki Farklar Nelerdir?​


Bir hosting hizmetine kaydolmanın yanında, bir alan adı da satın almanız veya sahibi olmanız gerekmektedir. Hosting ve alan adı yakından ilişkili olsa da, iki farklı hizmettir. Hosting, kullanıcıların sunucularda web sitesinin depolamasına izin verir. Registrar firmalar ise, ziyaretçilerin web içeriğinize erişmesine yardımcı olan alan adları sağlar.

Web içeriğinizi bir mağaza olarak düşünürseniz, hosting, mağazanızın ürünlerini yani sitenizi oluşturan metin, resim, video ve diğer içerikleri sergilediğiniz fiziksel alandır. Bir alan adı sağlayıcısı ise, ziyaretçilerin sizi bulmak için kullanabileceği metaren.web.tr gibi bir alan adı sağlar. Alan adını, insanları web sitenizin konumuna yönlendiren bir sokak adresi gibi düşünebilirsiniz.

Alan adınızı aynı sağlayıcı firması üzerinden alabilir veya alan adınızı farklı bir firmada tescil ettirebilirsiniz. Halihazırda alan adınız var ise, mevcut hosting sağlayıcınıza da aktarabilirsiniz.

Kaynak : TurkTicaret
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.