Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Volkswagen, Porsche ve Audi, Tesla'nın elektrikli araç şarj ağını kullanacak

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
Bilindiği gibi elektrikli araç şarj altyapısının standartlaşması, farklı otomobil üreticilerinin aynı şarj noktalarını kullanarak şarj edilebilirlik ve kullanıcı deneyimini iyileştirmesi anlamına geliyor. Bu standartlar, kullanıcıların farklı markalara ait elektrikli araçları, herhangi bir standart şarj noktasında kolaylıkla şarj edebilmesini sağlıyor. Bu noktada önemli bir gelişme yaşandı.

Alman otomobil markası Volkswagen, mevcut elektrikli araç sahiplerinin Tesla'nın Supercharger ağına erişebilmesi için adaptör çözümleri üzerinde çalıştığını açıkladı. Bu çözümlerin 2025 yılına kadar tamamlanması ve aynı yıl içinde yeni Volkswagen elektrikli araçlarının Tesla'nın şarj bağlantı noktalarıyla donatılması planlanıyor. Bu anlaşmanın sonucunda müşterilere Kuzey Amerika'da 15 bin Supercharger lokasyonuna erişim sağlanması hedefleniyor.

Aslında Audi, Bentley, Bugatti, Porsche ve Lamborghini gibi büyük markalara sahip olan Volkswagen Grubu, Tesla'nın şarj teknolojisine diğer rakiplerinden daha geç uyum sağlamış oldu. Bu yüzden bu gelişme oldukça kritik.

Tesla, şarj teknolojisini diğer üreticilere açmak için Kasım 2022'de Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) adı altında yeniden yapılandıracağını duyurmuştu. Bu gelişmeye ilk Ford öncülük etmiş ve ardından GM gibi diğer markalar da bu standarta uyum sağlamıştı. Ancak Volkswagen tarafından Tesla ile görüşmelerde olduklarına dair bazı duyumlar dışında net bir açıklama gelmemişti.

Bir taraftan Tesla'nın Supercharger ağı uzun bir süre boyunca yalnızca Tesla araç sahiplerine açıktı. Bu durum, Tesla'nın en büyük avantajlarından biri olarak kabul ediliyordu. Tesla'nın dünya genelinde 45 bin Supercharger'a sahip olduğunu belirtiliyor. Bunların 12 bini ABD'de bulunuyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.