Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Volkswagen Grubu, Huawei'nin otonom sürüş teknolojileri bölümünü satın almak istiyor

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
Otomotiv endüstrisinde son yılların en çetin rekabeti sürücüsüz araç teknolojilerinde yaşanıyor. Volkswagen Grubu da bu alanın iddialı isimleri arasına girmeye çalışan şirketlerden biri. Şirket, bununla ilgili yeni bir iddia gündeme geldi. İddialara göre Volkswagen Grubu, 2021 yılında 99 milyar dolar gelir elde eden Huawei'nin otonom sürüş teknolojileri bölümünü satın almak istiyor. İki taraf da bu konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

Bu satın almanın çok da ucuz olmayacağı söylentiler arasında yer alıyor. Çünkü Huawei'in bu alana 2021 yılı içinde Ar-Ge faaliyetleri içim toplamda 1 milyar dolar harcamayı planladığı biliniyordu. Bunun için 5 bin personelden oluşan bir Ar-Ge ekibi kurmayı da hedeflediği kaydedilmişti.

Aralık ayında Huawei ilk elektrikli arabası Aito M5'i tanıtmıştı. Şubat ayında teslim etmeye başlayacağı belirtilmişti. Daha önce Seres SF5 olarak bilinen modelin fiyatı 39 bin dolar yani 250 bin Yuan'dan başlayacağı açıklanmıştı. Bir taraftan

2021 yılında 99 milyar dolar gelir elde ettiği Volkswagen'in son dönemde elektrikli ve otonom otomobillere olan ilgisi biliniyor. Temmuz 2019'da Volkswagen, Ford'un sürücüsüz otomobil birimi Pittsburgh merkezli Argo AI'a oldukça büyük bir yatırım yapmış, Volkswagen, şirkete 2,6 milyar dolar vermiş, Neredeyse iki yıl sonra, Argo AI'in değeri 7,5 milyar dolara yükselmişti. Volkswagen'in otonom sürüş özelliğine ve şirketin ticari araç birimi için önemli bir yere sahip olan ID.BUZZ adlı minibüs modelinin ilk versiyonunu tanıtmıştı.

Yaptığı satın almalar ve ürettiği modellerle piyasada adından söz ettiriyor. Şirketin bu konuyla ilgili yaptığı çalışmaların detaylarını buradan inceleyebilirsiniz.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.