Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Visa ve Mastercard da Rusya yaptırımlarına katılıyor

  • Konbuyu başlatan Arden Papuççiyan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
A

Arden Papuççiyan

Misafir
24 Şubat tarihinde Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi ile ilgili haberler tüm dünyayı sarstı. Ukrayna yaklaşık 1 haftadır Rusya'nın işgaline başarılı bir şekilde direniyor. Söz konusu işgal durumu Rusya'nın tüm dünyadan tepkiler çekmesine de neden oldu.

Başta kınamalar ile başlayan tepkiler sonrasında ise oldukça önemli kısıtlamalara ve yaptırımlara dönüştü. Şu ana kadar hem devletler hem de özel şirketler bazında Rusya için çeşitli yaptırımlar uygulandığını da hatırlatalım. Bu kısıtlamalar ise özellikle ekonomi ve medya alanlarında uygulanıyor.

Hatırlatmak gerekirse geçtiğimiz günlerde Rusya'nın SWIFT sisteminden çıkarılacağı da duyurulmuştu. Bu süreçte çeşitli sosyal medya platformları da Rusya özelinde yaptırımlar uyguladı. Bugün edindiğimiz bilgilere göre Rusya için yapılan yaptırımlara finans ve ödeme dünyasının en önemli kuruluşları arasında bulunan Visa ve Mastercard da katılıyor.

Visa ve Mastercard, uygulanan hükümet yaptırımları kapsamında Rusya merkezli finansal kuruluşlarını engellemeye başlayacak. Engellenen finans kuruluşları arasında Rusya Merkez Bankası ve Rusya'nın en büyük bankaları arasında bulunan VTB Bank da yer alıyor.

Kısıtlamaları hemen uygulamaya başlayacak olan Visa ve Mastercard'ın Ukrayna için toplamda 4 milyon dolar insani yardım yapacaklarını da ekleyelim. Visa tarafından aktarılan bilgilere göre yaptırım uygulanan finans kuruluşlarının ödeme yolları engellenecek.

Rusya ve Ukrayna şu an için görüşme aşamasında olsa da işgal aktif bir şekilde devam ediyor. İlerleyen dönemlerde Rusya için yapılacak olan yeni yaptırımların karşımıza çıkması ise sürpriz olmayacaktır. Konu ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.