Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Vespa'dan kargo taşıma robotu: Gitamini

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
1946 yılında çıkardığı Vespa adlı scooter'ı piyasaya süren ünlü İtalyan otomotiv firması Piaggio, bu scooter aslında motorlu taşıtlar dünyasına bambaşka bir bakış açısı getirdi. Şimdi ise yan kuruluşu Piaggio Fast Forward ile kargo taşıma sektörünü değiştirip dönüştürmek için çalışmalara başladı. Bugün edindiğimiz bilgilere göre, Piaggio Fast Forward ilk kargo robotu Gita'nın kompakt bir versiyonunu piyasaya sürdü.
Gitamini adı verilen ikinci kargo robotu, iki büyük tekerlekten oluşuyor. İki tekerlek üzerinde yuvarlanarak giden robot 'sahibini' adeta bir köpek gibi takip ediyor. Bunu yapmak için kullandığı bir yapay görme sistemi yani kamera ve sensör kullanıyor. Neredeyse 13 kilo ağırlığında olan robot, 9 kiloya kadar ağırlık taşıyabiliyor. Kişisel bir asistan gibi, her şeyi her yere taşıyan robot daha çok market alışverişi, çanta gibi yük taşıma ve sipariş teslimlerinde kullanılıyor. Bunun için geliştirilmiş parmak iziyle çalışan bir kilit sistemi var. Ayrıca robotun bagajı kilitlenebiliyor. Gitamini 15 Ekim'den itibaren mygita.com'dan 2950 dolara satın alınabilecek.

Şirket, 2015’te kuruldu. Amacı insanlar ve eşyalar için hafif, akıllı ve otonom çözümler geliştirmek. Bu alandaki ilk çözümü ise kişisel robot taşıyıcısı Gita ile gelmişti. Bu robotun ana amacı insanlara hizmet sunmak olduğu için aslında işletmeler için geliştirilmedi. Ama buna rağmen şu anda ABD'deki sekiz havaalanında yük taşımak için kullanılıyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.