Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Türkiye Kripto Yasa Tasarısı Çalıştay Raporu Bugün Yayınlandı

 • Konbuyu başlatan Aylin Canel
 • Başlangıç tarihi
A

Aylin Canel

Misafir
Türkiye Kripto Yasa Tasarısı Çalıştay Raporu Bugün Yayınlandı

11 Şubat 2022’de Ankara’da düzenlenen Kripto Yasa Tasarısı Çalıştayı’nın raporu bugün yayınlandı.

Özellikle son dönemde tüm dünyada kripto para birimleri üzerine yasal çalışmalar yapılmaktadır. Türkiye’de de geçtiğimiz aylarda yasa tasarısı çalışmaları olduğunu duyuyorduk. En son 11 Şubat 2022’de Ankara’da ‘Kripto Yasa Tasarısı Çalıştayı’ düzenlendi. Rapor ise bugün (21.02.2022) yayınlandı.

Kripto Yasa Tasarısı Çalıştay Raporu Hakkında​


Tasarının başında; Bitcoin, Blokchain teknolojisi, coin, token, private key ve public key kavramlarına yer verilmiş. Daha sonrasında ise raporda kripto para birimlerinin temel özellikleri sıralanmış. Rapora göre kripto para birimlerinin temel özellikleri şu şekildedir;

 • Bir dijital paradır aynı zamanda sanal bir değeri olan kriptoloji teknolojisi ile sanal karşılığı olan ancak fiziksel karşılığı olmayan Türk Hukuku’nda kripto varlık olarak tanımlanan bir gayri maddi varlıktır.
 • Bir merkezi yoktur herhangi bir ülkeye veya otoriteye ait değildir. Sistemin sahibi ise onu kullanan herkestir.
 • Her kullanıcının bir kripto cüzdanı ve hesabı vardır.
 • Herhangi bir noktadan transfer yapılabilir. İnternete bağlı olmanız yeterlidir.
 • A kişisinden B kişisine arada aracı olmaksızın para transferi sağlar.
 • Kripto Varlıklar, açık kaynak kodla yazılmıştır ve herkese açıktır yani anonimdir.
 • Tüm ülkelerde kullanılabilir özelliğe sahiptir. Kullanıcıların kişisel hesaplarına müdahale edilemez
 • 7 gün 24 saat 10 dakika içerisinde başka bir hesaba kripto varlık gönderilebilir.

Ayrıca raporda kripto para platformlarının nasıl çalıştığına da yer verilmektedir.

Dünya’daki Kripto Varlık Düzenlemeleri​


Raporda dünya çapındaki kripto varlık düzenlemelerine de büyük bir alan ayrılmış. Birçok ülkenin kripto para birimlerinde ortaya çıkan fırsatları değerlendirdiğinden bahsediliyor.

Rapora göre Avusturalya, Singapur, El Salvador, İsviçre, Hollanda ve Rusya gibi pek çok ülke kripto para birimlerinin yasal düzenlemeleri üzerinde çalışıyor. Ekvator, Vietnam, Çin ve Mısır gibi ülkelerin de kripto para birimlerini yasaklayıcı adımlar atmaktalar.

Türkiye’de Kripto Paraların Mevcut Durumu Hakkında​


Raporda BDDK tarafından 25 Kasım 2013 tarihinde yapılan açıklamaya da yer verilmektedir. BDDK ‘nın açıklamasına göre; Bitcoin’in hâlihazırdaki yapısına ve işleyişine yönelik olarak 6493 sayılı “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun” kapsamında değerlendirilmesinin mümkün olmadığı, elektronik para olarak da kabul edilmediği belirtildi. Bu sebeple bu alanda denetim ve gözetimin mümkün olmadığı belirtilerek, tüketiciler uyarıldı.

16 Nisan 2021 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan ve 30 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe giren TCMB tarafından yayınlanan, “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” ile kripto paraların herhangi bir ödeme biçimi olarak kabul görmesi ve bir takas aracı olarak kullanılması yasaklanmıştı. Ancak raporda bu durumun Bitcoin’in felsefesine aykırı olduğu ifade ediliyor. Raporda konuyla ilgili olarak, Bir varlığı amacı dışında kullanmanın felsefi boyutlarının tartışılacağı gibi, kripto varlıkların ödeme yöntemi olarak kullanılmasının engellenmesinin zamanın ruhuna aykırı olduğunu ifade etmek elzemdir.” sözleri yer almaktadır.

Raporda Mayıs 2021 tarihli MASAK tarafından yayınlanan Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcıları İçin Suç Gelirlerinin Aklanması ve Terörizmin Finansmanının Önlenmesine Dair Yükümlülüklere İlişkin Temel Esaslar adlı rapora da değiniliyor.
Çalıştay Notlarında Önemli Noktalar​


Çalıştay’da Teknoloji Grubu, Finans Grubu, Sektör Temsilcileri Grubu, Hukuk Grubu ve Kripto Varlık Tanım Grubu olarak çalışma grupları oluşturuldu.

Çalıştay Notları’nda kripto para birimleri ile ilgili şu düzenlemelerin gelmesi halinde büyük bir tehlike yaşanacağı ifade ediliyor:

 • Yurtdışı borsalarına çıkışın yasaklanması;
 • Henüz bir vergi yükümlülüğü olmasa da kullanıcıların cüzdanlarını beyan etmesi zorunluluğu;
 • Borsalarda işlem görecek coin ve token’ların izne tabi olması.

Bu sebeple ülkemizde yürürlüğe girecek kripto para düzenlemelerinin engelleyiciden çok yapıcı olması talep ediliyor. Engelleyici düzenlemeler hakkında uzun vadede ülkemiz açısından birçok fırsatın kaçırılması yönünde sonuçlar doğuracağı düşünülüyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!Türkiye Kripto Yasa Tasarısı Çalıştay Raporu Bugün Yayınlandı yazısı ilk önce Türkiye'nin Kripto Blogu | En Güncel Kripto Para Haberleri üzerinde ortaya çıktı.

Kaynak : Kripto Blogu
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.