Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Türkiye CBDC Çalışmalarında Diğer Ülkelerle İş Birliği Yapacak!

E

elif tanriverdi

Misafir
Türkiye, pilot çalışmalarını sürdürdüğü dijital merkez bankası parası (CBDC) projesi için diğer ülkelerle iş birliği yapacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Blokzinciri tabanlı dijital merkez bankası parasının uygulamaya koyacağı programda, uluslararası ticaret sisteminde kabul görecek olan; alternatif para ve ödeme sistemlerinin geliştirilmesinde diğer ülkelerle iş birliği yapılacak.

Projeden sorumlu olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası; dijital Türk lirasının gelişimi için geçen ay ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM’in katılımıyla iş birliği platformu kurmuştu.

Dijital Türk Lira için yapılan pilot uygulamanın birinci fazında elde edilen sonuçlarla daha yaygın ve geniş katılımlı ikinci pilot testler yapılacak.

Programda yer alan bilgilere göre pilot çalışmaları kapsamında programlanabilir para ve çevrim dışı ödeme servisleri yönelik ar-ge çalışmaları yapılacak.

Çin Merkez Bankası (PBoC) tarafından geliştirilen dijital renminbi (e-CNY) projesinin ise çevrim dışı olarak kullanılabiliyor.

TCMB, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve TÜBİTAK’da dijital Türk lirasının diğer sistemlerle entegrasyonunu sağlamak için çalışmalara başlayacak.

Dijital lira (CBDC) için yürütülen birinci faz çalışmaların sonucu gelecek yıl kamuyla paylaşılacağı öngörülüyor. TCMB, dijital lirayı tedavüle koyup koymayacağı konusunda henüz bir karara varılmadı.

Kaynak : Kripto Blogu
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.