Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Bilgi Trabis nedir? Trabis ne zaman devreye girecek?

İçerik bilgilendirme amaçlıdır.

Metaren

Administrator
Yönetici
Domain sektörü ile ilgili oldukça önemli olduğunu düşündüğümüz bir konuyu, forumumuzda geç paylaşıyor olmanın verdiği burukluk ile yazımıza başlıyorum. TR uzantılı domain camiasında büyük heyecan ve domain tüccarları için mevcut yatırımlarında zarar, gelecek için büyük kayıpları diyebileceğimiz bir sürece girildi. Domain piyasası Trabis'in aktif edilmesi ile derin sarsıntı yaşayacak gibi duruyor.

Nedir bu Trabis?

TR Ağ Bilgi Sistemi'nin kısaltması TRABİS nedir?

TR uzantılı alan adlarının (domain) ve buna bağlı veritabanı işlenmesinin, rehber oluşturulmasının, güncelleme işlemleri ve rehberlik hizmeti sunulmasının, alan adı başvuru süreçlerini gerçek zamanlı takip edilmesini sağlayan, güvenlikli ve sürekliliği olan bir sistemdir.

Trabis'in faaliyete geçmesiyle birlikte Nic.TR üzerinden yetkili kayıt operatörlerine geçiş yapılmayan alan adları otomatik olarak trabis sistemine devir olacak. Nic.TR'den aldığınız domainleri, (gov.tr, edu.tr, bel.tr, av.tr, dr.tr, tsk.tr, pol.tr, k12.tr ve kep.tr uzantılı alan adları hariç) zaten 23 Mart 2020 tarihinden bu yana yenileme işlemi yapamıyordunuz. Mecburen domainleri yetkili operatörlere transfer etmeniz veya operatörlerden yeni domain tahsis etmeniz gerekiyordu. İlgili tarih öncesi Nic.TR üzerinden, uzun süreli alınan domainler ise, Trabis'in aktif edilmesiyle birlikte TRABİS sistemine aktarılacaktır.

Trabis'in aktif edilmesiyle birlikte oluşan değişimleri, mevzuat.gov.tr 'de paylaşılan internet alan adları mevzuat içeriğinden inceleyebilirsiniz. Sizler için konunun altına anlaşılabilir içerik olarak derlemeyi ihmal etmedik. ;)

Trabis teknik destek hizmeti

Trabis yönetiminden, son kullanıcıya herhangi bir destek verilmeyeceği açıklandı. Destek departmanı sadece, yetkili kayıt operatörleriyle iletişim halinde kalacak. TR uzantılı alan adı tahsis edecek bireylerin teknik destek hizmetinden yararlanabilmesi için yetkili kayıt operatörlerini tercih etmeleri gerekiyor. Teyit edilemeyen bilgi olmasına rağmen, birçok kayıt operatörü Trabis'te uzatma ve yeni kayıt işlemi yapılamayacağını belirtiyorlar. (Trabis aktif edilince, görmek lazım)

Trabis içeriğinde reklam amacı gütmeden, bize ait domainleri Metunic.com.tr adresinden tahsis ettiğimizi belirtmek isteriz. ( Metunic ODTU Geliştirme Vakfı tarafından 2019 yılında kurulmuştur. )

trabis ne zaman aktif edilecek

Trabis ne zaman aktif edilecek?

Henüz Trabis sistemi hakkında bilgi paylaşımı yapmadan, Trabis'in ne zaman aktif edileceğini belirtmekte bize özgü bir içerik olduğunun habercisi diyebiliriz. Ancak, haftalardır alan adı ticareti ile ilgilenen bireyler sistemin ne zaman aktif edileceğini sıklıkla aramaktalar.

Trabis sisteminin aktif edileceği tarih henüz netlik kazanmadı. Ön sipariş ile domain tahsis etme ümidi olan domain alacak kişiler BTK'yı bekliyorlar. Çünkü, İnternet Alan Adları Tebliği'nin Geçici 4. maddesi gereğince, BTK tarafından ilan edilmesinin ardından TRABİS faaliyete geçecek.

Trabis'in aktif edilmesiyle ilgili ön görülen tarih 2022'nin Ocak ay idi. Ancak Şubat ayının ortasına geldiğimiz halde, BTK tarafından ilan edilmedi.

Trabis ile ne değişecek?

Henüz Trabis devreye girmediği için rahatlıkla belirtebilirim ki, Com.tr, Org.tr ve Net.tr uzantılı alan adları tahsis edilebilmesi için bir takım belgeler ibraz etmeniz gerekir. Com, Net ve Org gibi popüler domainlerin .TR uzantılı hallerini tahsis etmek için belge ibraz eder ve onaylanmasını bekler, zaman kaybedersiniz.

Trabis sisteminin aktif edilmesi ile Com.TR, Org.TR ve Net.TR uzantılı alan adlarını ilk gelen alır süreci başlayacak. Bu sayede, tam liste vermek gerekir ise; com, net, org, gen, biz, tv, web, bbs, tel, name ve info .tr alan adları için herhangi bir belge ibraz etmeniz gerekmeyecek. Kayıt operatörleri tarafından belirlenen ücreti ödemeniz durumunda, parayı basan alır mantığıyla, piyasadaki yüzlerce domain gibi com, net ve org.tr uzantılı domain sahibi olabileceksiniz.

İnternet Alan Adları Yönetmeliği'nin 13. Maddesinde, .tr uzantılı alan adı satış ve devir işlemiyle ilgili bilgilendirme mevcuttur. Trabis öncesi tr uzantılı domain devir işlemi için ölüm veya şirket devri gibi büyük şartlar aranıyordu. Yeni dönem ile domaini ticari amaçla, yetkili kayıt operatörü aracılığıyla devredebilecek yani satışını gerçekleştirebileceksiniz.

Trabis aktif edildi cümlesini yazdığımız güne kadar, yetkili kayıt kurumlarından ön sipariş verebilirsiniz.
 
Son düzenleme:

Theaa

Uzman Üye
Uzman Üye
@Metaren onlarca .gen.tr , web.tr ve benzeri domainin vardı. Yeni dönem ile .com.tr / net.tr / org.tr için çalışmalar olacak mı?
 

Metaren

Administrator
Yönetici
@Metaren onlarca .gen.tr , web.tr ve benzeri domainin vardı. Yeni dönem ile .com.tr / net.tr / org.tr için çalışmalar olacak mı?

Hiç sormadığını varsayıyorum. Yüklü miktarda ön siparişini geçtiğimiz yeni domainler mevcut. Büyük ihtimalle ön siparişten, win olarak sonuçlanmayacak olan alan adı siparişlerinden asgari ücrete yakın iade gelecektir. Umarım daha fazlası olmaz. Beklentiler çok büyük. BTK Trabis ile ilgili beklenen ilan işlemini gerçekleştirince her şey gün yüzüne çıkacak.
 

Ruşen

Moderator
Yönetici
Herhangi bir gelişme var mı diye Trabis ile ilgili araştırma yaptım ama bilgi bulamadım. BTK ne zaman duyuracakmış? Bilgisi olan var mı?
 

Metaren

Administrator
Yönetici
Trabis 29 Eylül'de devreye alınıyor. Ön siparişteki domainleriniz için şimdiden herkese bol şans dilerim.
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.