Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

TR Uzantılı Domain Nereden Alınır?

Metaren

Administrator
Yönetici
Domain uzantılarında popülariteye bağlı olarak sıralama ve güven endeksi 2019 yılındaki güncellemeler ile tamamen ortadan kalktı diyebiliriz. Arama motorları domainin uzantısından çok sitenin içerik kalitesi ve diğer seo çalışmalarına göre işlem yapmaktadır.

TR uzantılı domainler de arama motorlarının negatif sonuç çıkartma etkisini ortadan kaldırdıktan sonra popülaritesini fazlasıyla arttırmıştır.

Herhangi bir evrak sunmadan, TR uzantılı bazı domainler halka arz edilmektedir.

biz.tr: Web üzerinde kamusal ve/veya ticari hizmet sunacak gerçek ve tüzel kişiliklerin kullanımlarına yönelik alt alan adıdır.

info.tr: Web üzerinde kamusal ve/veya ticari hizmet sunacak gerçek ve tüzel kişiliklerin kullanımlarına yönelik alt alan adıdır.

tv.tr: TV sektöründeki özel ve tüzel kişiler ile uluslararası program sahipleri için alt alan adı.

gen.tr: Kişisel ve kurumsal başvurunun (genel) yapılabildiği ve "ilk gelen alır" ve "alan adı - kişi/kuruluş adı ilişkisi aranmaz" ilkeleri ile ad tahsisi yapılan alt alan adlarıdır.

web.tr: Kişisel ve kurumsal başvurunun (genel) yapılabildiği ve "ilk gelen alır" ve "alan adı - kişi/kuruluş adı ilişkisi aranmaz" ilkeleri ile ad tahsisi yapılan alt alan adlarıdır.

Yukarıdaki popüler .tr uzantılı domainlerin en uygun fiyata satın alınabileceği site 23 Mart 2020 tarihinde Nic.tr olmaktan çıkmıştır. 23 Mart 2020 tarihine kadar nic.tr üzerinden alınabilen bu domainler için günümüzdeki en popüler ve uygun fiyatlı hizmeti veren domain reg sitesi Metunic.com.tr olmuştur.

Metunic.Com.TR üzerinden döviz kuruna bağlı olmadan, 1 - 5 yıl arası domaininizi satın alabilirsiniz.

Belge gerektiren TR uzantılı domainler;

com.tr: Gerçek ve tüzel kişiler için tahsis edilen esasen ticari amaçlı alt alan adı.

net.tr: İnternet üzerinden hizmet veren oluşumlar için tahsis edilen alt alan adı.

org.tr: Dernek, vakıf STK vb. kuruluşlar için alt alan adı.

gov.tr: T.C Devleti kurum ve kuruluşları için alt alan adı.

bel.tr: İl, ilçe ve belediyeler için alt alan adı.

pol.tr: Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Teşkilatı´nın alt alan adı.

edu.tr: YÖK tarafından onaylanmış yüksek eğitim kurumları için olan alt alan adı.

org.tr: Türkiye Cumhuriyeti devlet kurum ve kuruluşları için alt alan adı.

k12.tr: MEB tarafından onaylanmış anaokulu, ilköğretim okulu, lise ve dengi okullar için alt alan adı.

av.tr: Serbest avukatlar, avukatlar, hukuk büroları ve kayıtlı avukat ortaklıkları için alt alan adı.

dr.tr: Doktorlar, doktor ortaklıkları, hastaneler ve kayıtlı birinci basamak sağlık kuruluşları için alt alan adı.

mil.tr: Türk askeri kurum ve kuruluşlar için alt alan adı.

tsk.tr: T.C. askeri kurum ve kuruluşları tarafından alınabilen alt alan adıdır.

kep.tr: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nca (BTK) yetkilendirilen Kayıtlı Elektronik Posta Hizmet Sağlayıcısı (KEPHS) kuruluşlar tarafından alınabilen alt alan adıdır.
 

Metaren

Administrator
Yönetici
Trabis faaliyete geçmeden önce com, org ve net.tr uzantılı alan adları için evrak beyan etmeniz gerekirdi. İnternet Alan Adları Mevzuat değişikliği ve Trabis'in BTK tarafından ilan edilmesiyle birlikte evrak zorunluluğu ortadan kalkmış oldu. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun içerik üreticileri, herhangi bir tescilli marka adını kullansa dahil, markanın tescilli içeriğini kullanmadığı ve benzeri hizmet satışı gerçekleştirerek dolandırıcılık tarzında izlenim yaratmadığı sürece ilk gelen alır mantığı com.tr, org.tr ve net.tr uzantılı alan adlarında aktif olacak.

com.tr: Gerçek ve tüzel kişiler için tahsis edilen esasen ticari amaçlı alt alan adı.

net.tr: İnternet üzerinden hizmet veren oluşumlar için tahsis edilen alt alan adı.

org.tr: Dernek, vakıf STK vb. kuruluşlar için alt alan adı.

Henüz Trabis'in ne zaman faaliyete geçeceği belli değil ve herhangi bir tarih yayınlanmadı. Beklentiler Ocak 2022'de aktif edilmesi yönündeydi ancak öyle olmadı. Trabis ile ilgili bilgi paylaşımı yaptığımız içerik düzenli olarak güncellenmekte ve detaylı bilgi paylaşımında bulunduk. Örneğin tr uzantılı domainlerin ticari amaçlarla devredilebilmesi gibi. Daha detaylı bilgiler için Trabis konusunu ziyaret etmenizde fayda var!
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.