Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi TikTok, uygulamasının yasaklanmasını durdurmak için ABD hükümetine dava açtı

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
TikTok yasağının, ABD'nin yeni yasa tasarısı nedeniyle Mart ayında tekrar gündeme geldiğini sizlere aktarmıştık. Geçen ay Joe Biden'ın yasayı imzalaması üzerine TikTok, ABD hükümetine dava açtı. Söz konusu yasa, TikTok'un Çin merkezli ana şirketi ByteDance'ten ayrılmasını ya da ABD'de yasaklanmasını öngörüyor.

Salı günü mahkemeye başvuran TikTok, sunduğu belgelerde Kongre'nin TikTok'u açıkça ayrıştırmak ve yasaklamak için benzeri görülmemiş bir adım attığını ifade ediyor. Şirket, bu adımı anayasaya aykırı olarak nitelendiriyor.

Şikayet dilekçesinde ByteDance'ten bir satışın mümkün olmadığına dikkat çekiliyor. Bu anlamda şirket, yasanın 19 Ocak 2025'e kadar TikTok'u kapanmaya zorlayacağını savunuyor.

Dava dilekçesinde şu ifadeler yer alıyor:

“Tarihte ilk kez, Kongre tek bir iletişim platformunu kalıcı, ülke çapında bir yasağa tabi tutan ve her Amerikalının dünya çapında 1 milyardan fazla insanın bulunduğu benzersiz bir online topluluğa katılmasını engelleyen bir yasa çıkardı.”

ABD hükümetlerinin TikTok takıntısı​


Geçtiğimiz ay Başkan Joe Biden'ın ulusal güvenlik kaygılarını gerekçe göstererek imzaladığı yasa kapsamında ByteDance'e TikTok'u elden çıkarması ya da ABD'deki faaliyetlerini durdurması için dokuz ay süre tanındı. TikTok'un mahkemeye sunduğu şikayet dilekçesinde, hükümetin henüz Çin hükümetinin TikTok'u kötüye kullandığına dair kanıt sunmadığı iddia ediliyor.

TikTok yasağının ABD için yeni bir konu olmadığını da hatırlatalım. Trump hükümeti de TikTok'u yasaklamaya yönelik girişimlerde bulunmuştu. O dönemde TikTok, ABD'deki faaliyetini sonlandırmak için Walmart, Microsoft ve Oracle ile ortaklıklar kurmaya yeltense de bu adımlar herhangi bir sonuç vermemişti. Tüm bu olaylar neticesinde TikTok, ABD'deki verilerini Oracle'ın sunucularında barındırmaya başlamıştı.

TikTok'un iddialarına göre, platformun milyonlarca satır kodu ByteDance'den yeni bir sahibe taşımaya zorladığı için ABD'deki yasa uygulanabilir değil. Buna ek olarak dilekçede belirtilenlere göre; Çin hükümetinden gelen sınırlamalar, TikTok'un algoritmasıyla birlikte satılmasına müsaade etmeyecek.

TikTok, yasanın, ifade özgürlüğünü de koruyan ABD anayasası birinci değişiklik maddesini ihlal ettiğini ifade ediyor:

“Kongre bunu yapabiliyorsa, ulusal güvenliği öne sürerek ve herhangi bir gazetenin ya da web sitesinin yayıncısına kapatılmamak için satış yapmasını emrederek Birinci Değişikliği atlatabilir.”

Dava kapsamında TikTok'un mahkemeden talebi, Biden yönetiminin yasasının ABD Anayasasını ihlal ettiğini belirten bir karar vermesi. Bununla beraber şirket, başsavcının yasayı uygulamasını engelleyen bir emir verilmesi beklentisi içinde. ABD'nin TikTok yasağının ve TikTok'un ABD hükümetine açtığı davanın neticesini hep birlikte izleyip göreceğiz.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.