Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Tesla, Nevada'daki mevcut fabrikasını genişletmek için 3,6 milyar dolar yatırım yapıyor

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
G

Gözde Ulukan

Misafir
Elektrikli araç üreticisi Tesla, geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, Nevada'daki fabrikası için 3,6 milyar dolar harcayacağını açıkladı. Aynı zamanda eyalette iki yeni üretim tesisi kuracak olan Tesla, bu tesislerde çalışmak üzere 3 bin kişiyi işe alacağı bilgisini de paylaştı.

Today, we’re announcing .6B of new investment in Giga Nevada.

- 4M sq ft of new manufacturing footprint
- 3k additional team members
- 2 new manufacturing facilities: a 100 GWh 4680 cell factory & our first high-volume Semi factory

Details → Continuing Our Investment in Nevada | Tesla pic.twitter.com/rqXzyE7eRK

— Tesla (@Tesla) January 24, 2023Tesla yaptığı açıklamada, toplam 4 milyon sqft (yaklaşık 372 bin metrekare) bir alanı kaplayan yeni tesislerinin, şirketin yılda 2 milyon hafif hizmet aracı için pil hücresi üretme kapasitesine sahip olmayı beklediği 100 GWh pil hücresi fabrikasını ve Tesla Semi elektrikli kamyonunu üreteceği yüksek hacimli bir fabrikayı içereceğini belirtti.

Tesla, Nevada’daki ilk pil fabrikasının inşaatına 2014 yılında başlamıştı. Bugün bu fabrikayı ana hücre tedarikçisi, ortak kiracısı ve fabrikanın ortak yatırımcısı Panasonic ile birlikte işletiyor. Tesla'nın Model 3 elektrik motorları ve pil paketlerinin yanı sıra enerji depolama ürünleri Powerwall ve Powerpack'e ev sahipliği yapan mevcut fabrika da genişletilmiş olacak.

Tesla'nın Nevada'daki son yatırımı, 2014'te Sparks'taki fabrikasına yaptığı 3,5 milyar dolarlık yatırımın bir yansıması. O zamandan beri şirket, Nevada'da toplam 6,2 milyar dolar yatırım yaptı ve 3,6 milyon adet üretim yapan 5,4 milyon metrekarelik bir tesis inşa etti.

Tesla, Semi’yi üretme planlarını ilk olarak 2017'de duyurdu ve 2019'da hedeflenen üretim başlangıcını 2022'ye kadar erteledi. Tesla, yeni fabrikaların temellerini ne zaman atmayı planladığını dair herhangi bir bilgi paylaşmadı.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.