Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Tesla, dolandırıcılık gerekçesiyle ABD Adalet Bakanlığı tarafından soruşturuluyor

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
G

Gözde Ulukan

Misafir
ABD Adalet Bakanlığı'nın Tesla hakkında, şirketin ve CEO Elon Musk'ın, "autopilot" ve "tam otonom" özellikleri hakkındaki iddiaları nedeniyle dolandırıcılık soruşturması yürüttüğü bildirildi.

Reuters'ın üç farklı kaynağa dayandırdığı haberine göre, Tesla'nın otonom sürüş yetenekleri konusunda kişileri yanıltarak finansal dolandırıcılık yapma ihtimalini araştıran bir soruşturma başlatıldı. Soruşturma, şirketin eyaletler arası iletişimde aldatma suçlamalarını da içerirken Tesla'nın yatırımcılarını yanıltıp yanıltmadığı da değerlendiriliyor.

Reuters'ın kaynakları, soruşturmanın hatalı olduğuna dair kesin bir kanıt olmadığını belirtirken, bu soruşturmanın cezai suçlamalarla, hukuki yaptırımlarla veya herhangi bir işlem olmadan sonuçlanabileceğini de ifade etti. Ayrıca, savcıların Tesla tarafından sunulan birçok belge nedeniyle ilerlemeye yönelik kararlarını vermede zorlandıklarının da altı çizildi.

Aslında ABD Adalet Bakanlığı'nın Tesla'nın sürücüsüz araç teknolojisine ilişkin iddiaları hakkında cezai soruşturma başlattığına dair haberler ilk olarak 2022 yılında ortaya çıkmıştı. Yani Tesla ve otonom sürüş teknolojisine yönelik soruşturmalar yeni değil. Musk tarafından uzun süredir abartılan teknoloji, yüzlerce kaza ve çok sayıda soruşturma ile başından beri sorunluydu.

National Transportation Safety Board'un 2020 yılında Tesla'nın "autopilot sistemi"nin karıştığı bir kazaya ilişkin raporu, sistemin sürücünün katılım düzeyini izlemek için etkili araçlar sağlamadığını ortaya koymuştu. Ayrıca, Autopilot'ın çarpışmadan kaçınma destek sistemlerinin çarpışma olasılığını tespit etmediği ve bunun yerine çarpışma durumuna doğru hızlandığı tespit edildi.

Şimdiki soruşturmanın nasıl sonuçlanacağını ise ilerleyen dönemde hep birlikte göreceğiz.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.