Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Tartışma Yaratan Tasarı: Bakana Kripto Para İşlemlerini Yasaklama Gücü Verecek

A

Aylin Canel

Misafir
Tartışma Yaratan Tasarı: Bakana Kripto Para İşlemlerini Yasaklama Gücü Verecek

Amerika Rekabet Yasası gündemin en tartışılan konularından biri oldu. Yasa ABD Hazine Bakanlığı’na, şirketlerin kripto işlemleri yapmalarını ve borsalarla etkileşime girmelerini yasaklama yetkisi verecek. Kripto Para toplulukları da yasadaki bu madde konusunda acil durum çağrısı yapıyor.

ABD’deki kripto para endüstrisi Hazine Bakanlığı’na verilme ihtimali olan yasa hakkında alarm zillerini çalıyor. Bu hafta başında ABD Temsilciler Meclisi’ne sunulan yasa tasarısındaki bir madde; bir şirketin hesaplarının kripto paralarla veya kripto borsalarıyla etkileşime girerek faaliyette bulunduğunun tespit edilmesi durumunda, Hazine Bakanı’nın işlemleri engellemesine veya bu işlemlere belli şartlar koymasına izin veriyor.

Yasanın Rekabet olarak adlandırılma sebebi olarak ise; Çin ile ekonomik rekabetin daha güçlü bir şekilde sürdürülebilmesi gösteriliyor.

Kripto para endüstrisi düşünce kuruluşu olan Coin Center da bu konu hakkında uyarı yapan kurumlardan biri oldu. Kuruluş konuya ilişkin yazdığı metinde şunları ifade etti;

“Hazine Bakanı’na finansal kurumların(kripto para borsaları dahil) müşterilerine kripto para ağlarına erişim sunmasını yasaklama konusunda kontrolsüz bir takdir yetkisi verilmiş olacak. Bakan yetkiyi hemen kullanmayabilir ancak, bu güç bakanda olmamalıdır.”

Aslında ABD Hazine Bakanı’nın şu an buna benzer bir yetkisi vardı. Ancak yetkinin süresi 120 gün ile sınırlıydı.Coin Center’a göre, Hazine Bakanı’nın kısıtlayabileceği finansal işlem türlerine dijital varlıklar eklemenin yanı sıra, yeni yasa tasarısı 120 günlük süreyi ortadan kaldırıyor.

Tasarıda vatandaşlar için kripto paraların faydalı olduğu söylense de, suçluların bu yolla yurt dışına para çıkarabildikleri ve kara para aklayabildikleri belirtildi.

Kaynak : Kripto Blogu
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.