Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Sünnet Düğünü Organizasyonu Nasıl Yapılır?

  • Konbuyu başlatan Serap KAYA
  • Başlangıç tarihi
S

Serap KAYA

Misafir
Dinimizin bir emri olan sünnet de, erkek çocuklarımız için önemli olan bu günü eğlenceli bir anı olarak düzenlenmesi gerekir. Çünkü akıllarında çok korkutucu bir sünnet anısı olarak kalabilir. Bunun önlenmesi, sünnet anısının akılda her zaman olumlu izler bırakması için, çeşitli sünnet organizasyonları düzenlenmektedir. Bu organizasyonlar çeşitli firmalar tarafından düzenleneceği gibi aileler arasında da sünnet düğünü organizasyonu yapılmaktadır. Bu organizasyonları çok da basite almamak gerekiyor. Organizasyonun faydasını, olumsuz bir yöne çevirebilir. Bunun için sünnet anısını güzel bir hale getirmek sünnet düğünü organizasyonlarında pek çok kritere dikkat etmek gerekecektir.

Sünnet Düğünü Çeşitleri


Sünnet düğünleri farklı özelliklere sahip olarak düzenlenebilir. Bu durum tamamen sünnet düğünü sahiplerinin tercihine bağlıdır. Bundan dolayı çok fazla sünnet düğün organizasyonu olduğunu belirtmek gerekir.

Yemekli Sünnet Düğünü Organizasyonu


Organizasyona katılan misafirlere sunulmak için organizasyon sahibi tarafından seçilen yemeklerin sunulduğu sünnet organizasyonu olarak adlandırılmaktadır. Bu tip organizasyonlarda yemek seçimi sünnet organizasyonu sahibi tarafından yapılmaktadır. Organizasyon firmaları da bu seçimlerde çok iyi sonuçlar çıkarmaktadır.

Kır Sünnet Düğünü Organizasyonu


Özellikle yaz ayların da kırlık alanlarda yapılan çok güzel organizasyonlar olmaktadır. Bu tip organizasyonlarda özellikle çocuklar için çok eğlenceli olabilmektedir. Özellikle bunaltıcı yaz aylarında genellikle kapalı alanlardan ziyade kırlık açık hava tercih edilebilir.

Dini Sünnet Düğünü Organizasyonu

Yemekli Sünnet Düğünü Organizasyonu

Yemekli Sünnet Düğünü Organizasyonu

Dini sünnet düğünü organizasyonu İslami sünnet düğünü olarak da bilinen bu tür sünnet düğünlerinde dini değerlerimize göre organizasyon düzenlenmektedir. Bu kapsamda; Kur’an-ı Kerim dinletileri, Mevlit organizasyonu, semazen gösterileri, ilahi dinletiler ve çeşitli etkinlikler dini sünnet organizasyonlarında bulunur. Bu konsept tamamen İslami değerler odağındadır.

Evde Yapılan Sünnet Düğünü Organizasyonu


Ülkemizde en çok yapılan sünnet organizasyonudur. Öncelikle sünnet davetiyeleri hazırlanır. Evde yapılan sünnet düğünü organizasyonlarında yemek vermek adettendir. Sünnet çocuğu özel kıyafetlerle misafirleri karşılar. Sünnet yemeği sünnet olan çocuğun ailesi tarafından verilen bir tür kutlama organizasyonudur.

Evde yapılan sünnet düğünü organizasyon firmaları tarafından özenle yapılmaktadır. Organizasyon firmaları mekânın süslenmesi, yemek menülerinin hazırlanması, konukların rahat bir şekilde oturması, eğlencenin en iyi şekilde olmasına özen gösterildiği görülmektedir. Bir sünnet düğünü organizasyonunda olması gerekenler; sünnet çocuğunun tahtının hazırlanması, sünnet kınası, sünnet yemeği, müzik, misafirlerin rahat bir şekilde oturma düzeni sağlanmasıdır. Organizasyonun gerçekleşeceği yer sünnet sahibine ait ev veya sünnet sahibinin belirlemiş olduğu bir dış mekân olabilir. Bunun tercihi tamamen sünnet düğünü sahiplerine kalmıştır. Evde sünnet düğünü organizasyonu da son dönemlerde önemli bir tercihtir. Evin süslenmesindeki tüm detaylar organizasyon şirketleri tarafından özenle yapılmaktadır.

Bir dış mekânda gerçekleştirilecekse, dış mekân tamamen sünnet sahibinin talepleri doğrultusunda hazırlanır. Misafirlerin rahatça oturup, sohbet edebilmesi için, misafir sayısına göre masa ve sandalyelerin mekâna yerleştirilmesi sağlanır. Mekân her şekilde hazır hale getirildikten sonra sünnet çocuğunun tahtı yerleştirilir. Sünnet çocuğu organizasyon başladığında mehter marşı eşliğinde mekâna giriş yapar.

Bu durum, çocuğun çok eğlenmesini sağlar ve ölümsüzleştirir. Fotoğraf ve video çekimi ekipmanları önceden hazırlanır. Misafirlere yiyecek ve içecek ikramı yapılır. Müzikli etkinlikler, İslami değerlere sahip dinletiler le beraber çok sayıda etkinlik yapılır. Çocukların bu etkinliklerle eğlenceli saatler geçirmesini sağlar..

Kaynak : AlemiKadın
 
Benzer konular Forum Tarih
S Kadınca Sohbet 0 99

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.