Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forum'a kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

SSL Rehberi: SSL ve Türleri Nedir, Neden SSL Sertifikası Kullanmalıyım?

  • Konbuyu başlatan Esra Genç
  • Başlangıç tarihi
E

Esra Genç

Misafir
SSL, bir web tarayıcısı ile bir web sunucusu arasında şifreli iletişimi sağlayan global standartta bir güvenlik teknolojisi olup Secure Sockets Layer’ın kısaltmasıdır. Türkçe anlamı ise Güvenli Giriş Katmanı’dır. SSL’in kullanımının amacı; sunucu ile tarayıcı arasında iletilen tüm verilerin gizli kalmasını sağlamaktır.

SSL Rehberi SSL ve Türleri Nedir, Neden SSL Sertifikası Kullanmalıyım


SSL Sertifikası Türleri Nelerdir?​


Birçok sertifika türü bulunmaktadır bu sebeple uygun sertifika bulunması konusunda insanların kafası karışmaktadır. Kısaca bilgi vermek gerekir ise; türleri doğrulama ve kullanım alanlarına göre 2’e ayrılmaktadır.

Doğrulama Türlerine Göre Sertifikalar​


1)DV (Domain Validation) SSL

DV ya da Alan Adı Doğrulamalı sertifika yalnızca alan adı başvuru sahibinin domain kullanma hakkını teyit ederek sertifikayı oluşturur. En çok kullanılan sertifika türüdür. Düşük fiyatlarla ve kısa sürede SSL sertifikasına sahip olmak istiyorsanız bu tip sertifikaları tercih etmeniz sizin için uygun olacaktır.

2)OV (Organizational Validation) SSL

OV ya da İşletme Onaylı Sertifika; şirket bilgileri, alan adının şirkete ait olup olmadığı gibi kontroller yapıldıktan sonra alınır. Bu kontrollerin yapılması zaman alacağından sertifikanın sertifika otoritesi tarafından onaylanması birkaç günü bulabilir. Alan adı doğrulamalı sertifikaya kıyasla daha güvenilirdir.

3) EV (Extended Validation) SSL

EV ya da Genişletilmiş Doğrulamalı SSL, güvenlik düzeyi en yüksek olan SSL’dir. Sertifika sahibinin; hukuki, resmi ve ticari varlığını belirten birçok kapsamlı kurumsal doğrulama süreçleri ile sağlanmaktadır. Sertifika otoritesi tarafından yapılan doğrulamalar sonrasında yeterli görüldüğü taktirde alınabilmektedir. Bu nedenle doğrulama süreci uzundur ve herkes EV SSL’e sahip olamamaktadır.

Kullanım Alanlarına Göre Sertifikalar​


1) Standart SSL

Standart sertifika subdomainler dışında tek bir ana domainin şifrelenmesi için kullanılmaktadır.

2)Multi Domain(Çoklu alan adı) SSL

Çoklu domain SSL, birden fazla alan adının tek sertifika ile doğrulanmasını sağlayan bir sertifika çeşididir. Bir SAN sertifika ile imzalanabilecek domain sayısı sağlayıcının ek domain için belirlediği fiyat ödenerek 250’ye kadar artırılabilir.

3) Wildcard SSL

Wildcard sertifikalar alınan alan adının imzalanmasına ek olarak bu alan adına bağlı bütün subdomainlerin de (alt alan adları) imzalanması için kullanılan bir sertifikadır. *.orneklanadi.com şeklinde kurulum işlemi yapılacağından, alacağınız bir wildcard sertifikası ile sınırsız sayıda subdomain (alt alan adı) imzalanabilir.

SSL Rehberi SSL ve Türleri Nedir, Neden SSL Sertifikası Kullanmalıyım


Neden Sertifika Kullanmalıyım?​


Web siteleri kullanıcının verilerini güvende tutmak, web sitesinin sahipliğini doğrulamak, saldırganların web sitesinin sahte bir sürümünü oluşturmasını engellemek ve kullanıcılara güven vermek amacıyla sertifikalara ihtiyaç duymaktadır.

Bir web sitesi, kullanıcılardan oturum açmalarını, kredi kartı bilgilerini girmelerini gibi kişisel veya finansal bilgiler isteyebilir, bu durumda verilerin gizli tutulması esas olacaktır. Sertifikalar, çevrim içi etkileşimlerin gizli kalmasına yardımcı olur ve kullanıcılara, web sitesinde özgün ve özel bilgileri paylaşmak için güvenli bir ortam inşa eder.

İşletmeler için önemli olan, bir HTTPS web adresi için bir sertifikanın gerekli olmasıdır. HTTPS, HTTP’nin güvenli biçimidir; bu, HTTPS web sitelerinin trafiğinin SSL’le şifrelendiği anlamına gelmektedir. Çoğu tarayıcı, SSL sertifikasına sahip olmayan HTTP sitelerini “güvenli değil” olarak etiketler. Bu, kullanıcılara sitenin güvenilir olmayabileceğine dair net bir işarettir.

Hemen Turkticaret.Net ile dilediğiniz SSL hizmetine en uygun fiyatlar ile sahip olun.

SSL Rehberi: SSL ve Türleri Nedir, Neden SSL Sertifikası Kullanmalıyım? yazısı ilk önce Turkticaret.Net Blog üzerinde ortaya çıktı.

Kaynak : TurkTicaret
 

Benzer konular

Reklam