Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi SpaceX, hisse satışı için 175 milyar dolarlık değerlemeyi hedefliyor

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
SpaceX, şirket hisselerini 175 milyar dolar değerleme üzerinden satmak üzere harekete geçti. Söz konusu değerleme, şirketin bu yaz dönemindeki değerinden 25 milyar dolar daha fazla.

Bloomberg'de yer alan bilgilere göre; konuya yakın kaynaklar, SpaceX'in hisse başına 95 dolardan hisse satışı gerçekleştirmeye niyetlendiğini belirtiyor. Böylece şirket, 500 milyon dolar ile 750 milyon dolar arası bir meblağ elde edebilir. 175 milyar dolar değerleme ise SpaceX, Disney ve Comcast'in değerinin üzerinde kalıyor.

Elon Musk'ın şirketi, en son haziran ayında gerçekleştirdiği yatırım turunda 150 milyar dolar değerlemeye ulaşmıştı. Ocak ayında Andreessen Horowitz liderliğindeki yatırım turunda ise 137 milyar dolar değerleme üzerinden 750 milyon dolar yatırım almıştı.

Bu arada SpaceX'in iki yıllık zararın ardından 2023'ün ilk çeyreğinde 1,5 milyar dolar gelir ve 55 milyon dolar kâr elde ettiğini belirtelim. Elon Musk'ın yeniden kullanılabilir roketler inşa etme ve Mars'ı kolonize etme vizyonunu hayata geçirmeye odaklanan şirket, yeniliklerle karşımıza çıkmayı sürdürüyor.

Starship de bunlardan biri. Starship, şimdiye kadarki en ağır uzay fırlatma aracı olarak konumlanıyor. Yolcuları Mars'a taşımak için kullanılması planlanan Starship'in tamamen yeniden kullanılabilir olması hedeflenmekte. Kasım ayında gerçekleşen Starship mega roketinin ikinci test uçuşu yine başarısız olsa da ilk fırlatmadan daha uzağa uçmayı başardı.

Uzay analiz firması BryceTech'in paylaştığı göre, yılın ilk dokuz ayında rakiplerinden Çin'in uzay ajansının 30 fırlatmasına karşılık şirket 69 fırlatma gerçekleştirdi.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.