Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Son Bir Yılda Afrika’daki Kripto Para Benimsemesi 12 Kat Arttı!

E

elif tanriverdi

Misafir
Afrika’da kripto para pazarı 2020 yılının temmuz ayından 2021 yılının haziran ayına kadar %1.200’den fazla arttığı açıklandı.

Dijital analitik firması Chainalysis; Afrika’daki kripto para piyasasının, küresel ortalamaya göre toplam perakende işlem hacminin önemli ölçüde büyüdüğü açıklandı.

14 Eylül tarihinde yayımlanan raporda Chainalysis; Afrika’nın kripto para piyasasının 2020 yılının temmuz ayından 2021 yılının haziran ayına kadar %1.200’den fazla arttığını açıkladı. Benimsenmenin en yüksek olduğu ülkeler arasında; Kenya, Güney Afrika, Nijerya ve Tanzanya’da ilk sıralarda yer aldığı açıklandı.

Araştırmacılara göre yatırımcıların banka aracılığıyla kripto para borsalarına para göndermenin kısıtlanması ya da yasaklanması etkili olabilir. Ayrıca P2P platformlarının popülaritesi bölgenin daha fazla benimsemesini sağlayabileceği belirtildi.

Chainalysis’in raporuna göre, 2020 yılının temmuz ayından 2021 yılının haziran ayı arasında; 105,6 milyar dolar değerinde kripto para yatırımı yaptı. Bu miktar aslında, dünyadaki diğer tüm bölgelerden daha büyük olan perakende boyutlu transferlerden oluşmakta. Küresel ortalamanın %5.5 olduğu düşünüldüğünde Afrika Kıtası’ndaki %7’lik oran kayda değer bir fark oluyor. Bölgede faaliyet gösteren, Paxful ve LocalBitcoins gibi P2P platformlarının hacimlerine bakıldığında; bu platformlar Afrika’daki tüm kripto para işlemlerinin %1,2’sini oluşturmakta.Paxful’un kurucu ortağı ve COO’su Artur Schaback, bu durumu şu şekilde açıklıyor; “Bu sınır pazarlarının çoğunda insanlar banka hesaplarından; merkezi bir borsaya para gönderemezler, bu nedenle P2P’ye güveniyorlar. Kriptopara ürünleri daha kullanıcı dostu hale geliyor; böylece daha fazla insan kriptopara ekonomisine katabiliyor ve kriptonun daha hızlı, daha ucuz ve daha kullanışlı olduğunu görmelerine yardımcı oluyor.”

Bölgede kripto paraların benimsenmesini etkileyen diğer etkenler arasında; insanların yurtdışına gönderebilecekleri fon sayısını sınırlayan hükümetleri aşmanın bir yolu olarak havaleleri görmeleri gösterilebilir.

Afrika ülkeleri arasında kriptopara benimsenmesi en yüksek olan Nijerya; merkez bankası dijital para birimi eNaira’yı 1 Ekim’den itibaren denemeyi planlıyor.

Kaynak : Kripto Blogu
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.