Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Silkroad Online Nedir? Silkroad ile İlgili Temel Bilgiler

Silkroad Online Nedir?​


Silkroad Online (Türkçe: İpek Yolu), Joymax firması tarafından geliştirilmiş "Devasa oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu" (MMORPG)'dur. Şu anda Çinli ve Avrupalı medeniyetlerin komutanlarının karakter yapıları üzerine kurulan Silkroad Online Eski Asya ve Avrupa arasındaki kültürel ve ekonomik ticareti yansıtan ama şimdi unutulmaya yüz tutan görkemli bir tarihi, maceralarla yaşatmaktadır...

Silkroad Online; Çin ve İstanbul arasına yayılan gerçekçi geniş bir haritayla ve kaliteli grafik özellikleriyle dikkat çekmektedir. Oyunun sistemi ve amacı 3 meslek grubuna dağılır. Tüccarlar, Avcılar ve Hırsızlar... Tüccarlar şehirler arasında ticaret yaparak para kazanmaya, avcılar tüccarların sorunsuz bir şekilde kervanlarını götürmelerine, hırsızlar ise tüccarları soyarak çaldıkları mallardan para kazanmaya çalışırlar.

full

Silkroad Online Ücretli midir?​


Silkroad Online ücretsiz oynanabilecek bir oyundur. Oyun içerisinde oyuncunun işini kolaylaştırabilecek bazı eşyalar ve özellikler parayla satılmaktadır, bunların alınması ve kullanılması isteğe bağlıdır.

Silkroad Online Nasıl Kayıt Yaptırabilirim?

JOYMAX.COM - Global Hub of Fun :: SilkroadOnline sitesinde sağ üst tarafta bulunan create account bağlantısından girilerek yeni üye kaydı oluşturulur, burada verilen isim ve şifre oyuna giriş içinde gereklidir. Kaydın ardından isim ve şifreyle siteye giriş yapılarak download bölümündeki kurulum için gereken dosyalar bilgisayara indirilir.

Sistem Gereksinimleri Nelerdir?​


İstenilen en düşük konfigürasyon:
Pentium 3 800MHz ya da yükseği işlemci
256MB RAM
3D speed over GeForce2 veya ATI 9000 ekran kartı
DirectX 9.0c uyumlu ses kartı
4GB boş alana sahip harddisk
Windows 2000, XP, Vista işletim sistemi

İstenilen konfigürasyon:
Pentium 4 2.4GHz ya da yükseği işlemci
512MB RAM
3D speed over GeForce FX 5600 or ATI9500 ekran kartı
DirectX 9.0c uyumlu ses kartı
4GB boş alana sahip harddisk
Windows 2000, XP, Vista işletim sistemi

Kurulum ve Oyuna Giriş?​


Silkroad Online sitesinden indirilen dosyanın bilgisayara kurulumu tamamlandıktan sonra çalıştırılarak varsa otomatik güncellemeler yapılır (her Salı sabahı sunucularda bakım ve güncelleme yapılır). Start butonuna basılmasıyla gameguard ardından oyun yüklenecektir. Ekran geçiş yaptıktan sonra herhangi bir tuşa veya mouse'a tıklanarak gelen ekrana isim ve şifre yazılır, oynamak istenilen sunucu seçilir.

En son eklenen sunucuları seçmek yeni başlayanlar için idealdir, connect tuşuna bastıktan sonra gelen onay kodlamasını girilir. Karakter seçme veya yeni karakter yaratma ekranında oyuncu uygun karakter yaratır veya oyuna girmek için daha önceden yarattığı karakteri seçer. Karakter seçildikten sonra Start ile oyuna başlanabilir.

full

Güvenlik Önlemleri Nelerdir?​


Silkroad Online ile beraber Gameguard isimli bir koruma programı yüklenir, bu program bilgilerin korunması içindir. Oyunu daha hızlı oynamak için yazılmış 3. parti programlar bu koruma sistemini iptal ederek giriş yaparlar.
Bot ve Loader denilen bu tarz illegal programlarda keylogger (şifre çalmak içindir) ve virüs olma olasılığı yüksektir, bu tarz programların kullanılmaması tavsiye edilir. Oyun yöneticileri tarafından da bu tarz programları kullananlar takip edilip banlanmaktadır (oyundan 100 yıl uzaklaştırma).

Oyun Sistemi​

Meslek Grupları ve Mantığı​


Silkroad Online oyunu Türkçesiyle anlaşılması çok kolay olan bir yapıya sahiptir. Oyunun adı İpekyolu'dur ve tarihimizde çokça önemli olan ticaret yollarından biridir. Gerçekte de yaşandığı gibi, kervancılar, koruyucuları ve kervanlara saldıran hırsızlar oyun senaryosunda yer almaktadır.

full


Kervancılar: (Trader)​

Güvenli şehirlerde bulunan kervan npcleri ve special kervan zamanlarında şehir dışında bulunan special kervancılar ile Trader meslek kıyafetini giyip, taşıyıcı binek hayvanını açan oyuncuların konuşması gerekmektedir. Konuştukları NPC'den kervan ürünü alıp, farklı şehirlerdeki kervancılara kadar güvenle taşıyan ve malları satan oyuncular, mesafeye bağlı olarak belirli miktarlarda ekstra oyun altını elde ederler.

Avcılar: (Hunter)​


Traderlerin mallarını güvenle taşımasını sağlayan ve koruyucu görevini üstlenen avcılar birçok zorluğun üstesinden gelebilmek için karakterlerini iyi yapılandırmalı, zırhlarına önem vermelidir. Traderin malları satış zamanında, item paylaşımı açık partide olması ve tradere yakın olması durumunda, trader kadar olmasa da çekilen kervandan belirli miktarda para kazanabilirler.

Hırsızlar: (Thief)​

Oyunun en çok eğlenenleri diyebileceğimiz hırsızlar, oyun içerisindeki altın miktarının artmamasını sağlayan en önemli faktörlerden biridir. Kervancıların mallarını çalarak, hırsız şehirine ışınlanan hırsızlar, kervancının mal alırken ödediği paranın yaklaşık %90'ını değerinde bir para kazanma fırsatı yakalarlar. Malı çalamasalar bile, oyun içi aktivite olarak en keyifli zaman geçirme özelliğidir diyebiliriz.

full


Bölgeler:​


Europe: Doğu Roma'yı merkez alan Yunan ve Roma mitolojisi,

China: Jangan'ı merkez alan Çin bölgesi kültürü,

West Asia: Eşkıya grubunun ana sahnesi,

Asia Minor: Tacirler için, isyancı kuvvetler ve günahkar meleğin destekçileri gibi tehlikeli unsurlar içeren bölge,

Western China: Muhteşem Budist kültürü,

Central Asia: İpek Yolu'nun kuzeyindeki ovaların merkezi olan bölge,

Taklamakan: Göçebe kabilelerinin ve gizlenmiş diğerlerinin kültürü,

Oasis Kingdom: Fırtınalı çölün ortasında görkemli Vaha Krallığı,

Taoist World: Taoizme dayalı sofular dünyası,

Şehirler:​


Jangan: Çinli karakterlerin oyuna başlangıç ve gelişme yerleridir (Avrupa karakterlerde gelebilir),

Downhang: Çinli karaketlerin belirli bir seviyeden sonra devam ettikleri şehirdir (Avrupa karakterlerde gelebilir),

Hotan: Çinli ve avrupa karakterlerin belli bir seviyeden sonra geldikleri ortak şehirdir,

Samarkand: Avrupalı karaketlerin belirli bir seviyeden sonra devam ettikleri şehirdir (Çinli karakterlerde gelebilir),

Constantinople: Avrupalı karakterlerin oyuna başlangıç ve gelişme yerleridir (Çinli karakterlerde gelebilir).

full


Arabirim:​


Oyuna girildiğinde üst solda karakterin leveli hemen sağında güç ve büyü puanının seviyesi bulunur, açılan büyüler ve özel güçler bunun yanındadır.

Sağ üst ekranda varsa eğer at, köpek veya yerdekileri toplayan hayvanın (pet) resimleri görünür. Sol altta sohbet penceresi bulunur All, tüm yazıları görmek içindir diğerleri üzerinde yazanlar yani parti, guild ve union yazışmaları içindir ve hepsinin yazı rengi farklıdır. All ekranında sarı renkte yazanlara genel (global) mesajlar denir parayla alınan bir özelliktir.
Oyun yöneticilerinin mesajları da [GM] ile başlar ve yine farklı renktir. Alt orta alan yani sohbet alanının yanındaki kutucuklar kullanılacak yetenekler için ayrılmıştır. 0-9 arası rakamlara basarak kullanılabilir. F1-F4 arası 4 boş alan vardır.

Alt sağdaki ikonlar menülerin açılması içindir. Büyük yuvarlak olan en çok kulanılan menüdür. Büyük kutunun sağındaki üstteki kutu guild bölümünü ve mesaj kutularını açar, ortadaki sistem ayarları ve oyundan çıkış içindir (ayarları yaptıktan sonra exit'e basmayınız oyundan çıkar, çarpıya tıklayarak kapatın). En alttaki kutucuk Item Mall yani gerçek parayla satılan oyun malzemeleri içindir.

Avlanma (Hunting):​


Şehir dışındaki yaratıkları kesmeye (şehir içine yaratıklar giremez) avlanma denilir, yaratıkların üstlerine tıklanıldığında ekranın en üstünde bir kutuda isimleri ve seviyeleri yazar. Bu küçük pencerenin sol üstündeki yuvarlak renk mavi ise karakterinizin seviyesinden daha düşük bir yaratık, gri ise kendi seviyenizde, kırmızı ise daha yüksek seviyede demektir. Mavi ve turuncuya kadar yaratıklara saldırılması tavsiye edilir. Saldırmak için yaratığa (mob) çift tıklamak yeterlidir. Becerileriniz geliştikçe kısayola konulan tuşlar sayesinde bir kere seçip 0-9 arasındaki klavye tuşlarına basılması da yeterli olacaktır.

Görevler (Quest):​


Oyunun anlatımıyla başlayan görevler daha sonra değişik hikâyelere ve amaçlara da dönüşerek hem karakterin gelişimine katkıda bulunmakta hem de oyuncuya hediyeler vermektedir. Çoğu görev tek başına (solo) yapılabilirken bazılarını da diğer oyuncularla yaparak (party) bir kaynaşma ortamı da sağlanmıştır.

Oyundaki görevleri genellikle şehirlerde bazende şehir dışında olan NPC'ler verir. İlk görevler oyunun tanıması amacında olduğu için şehirdeki NPC'lerde (görevli bilgisayar karakterleri) olacak daha sonra avlanma ve iletme görevleri alınacaktır bu görevlerle seviye atlayarak karakter yapısını düzeltecektir.

Malzeme Kazanımı:​


Kesilen yaratıklardan seviyesine göre altın, bazende kıyafet veya silah düşebilmektedir. Düşük seviyelerde fazla düşerken seviye yükseldikçe bu oran eşyalarda azalacaktır. Oyuncular yerden düşen eşyaların kendine uygun olanlarını giyebilir kalanını da tezgah açıp satabilir veya uğraşmamak için daha düşük bir fiyata NPC'ye satabilir.
Uygun kıyafetleri yerden topladığınız altınları biriktirerek diğer oyuncuların tezgahlarından alma olasılığı da vardır. Yeni başlayanların yerden düşen eşyalardan etrafında yıldızlar dönenleri hemen satmamaları tavsiye edilir, nedeni için Değerli Öğeler (SOX items) kısmına bakınız.

Partiler (Party)​


Oyundaki diğer insanlarla ilişkilerin geliştirilmesi için tasarlanmış bir sistemdir. Farklı şekilleri vardır; 4 kişilik partilerde herkes kendi kestiğine göre puan alırken 8 kişilik partilerde alınan puanlar birbirine yakın olan oyuncular arasında paylaştırılır. Bir parti açmak için Party ekranına veya klavyeden P harfine basılır, set tuşuyla partinin paylaşımı belirlenir.

Exp Auto Share seçimi 8'li, Exp Distribution seçimi 4'lü parti içindir. Item auto share düşen eşya ve elementlerin sırayla parti elemanlarına dağıtılmasını, Item Distrubition seçeneği ise düşen eşya ve elementin yaratığı kesene gitmesini ayarlar. 4 kişilik partilerde katılımcı oyuncu sayısına göre kesilen yaratıklardan daha fazla puan alınır.

Ticaret (Stall):​


Oyun içerisinde yine diğer oyuncularla etkileşim için ticaret yani tezgah açmak sistemi bulunmaktadır. Yaratık kesildiğinde şans eseri düşen silah, giysi veya kıyafetler bu tezgahlarda satılabilmektedir. Tezgah açmak için klavyeden A tuşuna basarak çıkan menünün en sağındaki Stall (hazine kutusu şeklindedir)'a sağ tıklanır. Tezgaha bir başlık yazılır ve tamam denir.

Karakterin üstünde bulunan satılacak nesneler bu tezgaha fiyatları yazılarak konulur. Open tuşu tezgahı açmaya Modify tuşu ise tezgahı düzenlemeye yarar. Open denilence çıkan Stall Network onay penceresine tamam derseniz diğer oyuncular Stall Network sistemi ile tezgaha girmeden de eşyaların fiyatlarını görüp, satın alabilirler.
Stall Network sistemi kullanılarak diğer oyuncuların sattığı nesneleri görmek için klavyeden F tuşuna basılması yeterlidir. Üst menüdeki uygun alanlar seçilere arama yapılabilir.

Lonca (Guild):​


Oyuncuların birleşerek kurdukları ve sohbet edebildikleri birlik sistemidir. Loncayı açan yönetici üyelere; üye almak, üyeyi kovmak, ortak depo alanını kullanmak gibi farklı yetkiler verebilir. 9 guild birleşerek bir guild master olmak şartı ile Union oluşturabilir.

Karakter Yapılandırma​


full


Irklar:​


Silkroad Online oyuna ilk giriş yapıldığında Avrupa ve Çin olarak iki tür ırk sunmaktadır. Arap ırkının da eklenmesi gündemdedir ve bir süre sonra devreye girmesi beklenmektedir. Her ırkın kendine has özellikleri bulunmaktadır. Açılan bir ırk karakteri daha sonra başka bir ırka dönüştürülemez.

Çinliler:​


Savaşçılar ve büyücüler olarak 2 gruba ayrılır. Silah kullanma üzerine gelişmiş yetenekleri vardır ve hem grup hemde tek başlarına savaşmak için uygundurlar.

Avrupalılar:​


Avrupa karakterleri grup oyununa daha yatkındır. Çinliler gibi tek başlarına rahat gelişemezler.

Karakter gelişimi

Gelişim Puanı (Stats):​


Karakter her seviyeyi atlayışında 5 gelişim puanı alır. Bu puanlardan ikisi otomatik olarak güç (STR - Strength) ve zekaya (INT - Intelligence) paylaştırılır, kalan 3 puanı karakterin gelişim göstermesinin istendiği alana verilir, tek bir yere verildiği gibi karışık olarak ta verilebilir.

Tecrübe Puanları (Exp):​


Karakter her yaratık kestiğinde belli bir puan alır, bu puanlar istenilen seviyeye geldiğinde karakter bir üst seviyeye çıkar. Ekranın sol alt köşesinde bulunan yeşil bar üzerindeki yüzde tamamlandığında karakter seviye atlar. Avrupa sunucularında şu andaki en yüksek seviye 100'dür.

Beceriler (Skill):​


Karakter her yaratık kestiğinde gelişim puanıyla beraber bir de beceri (skill) puanı alır bu puanları belli bir alanda ustalaşmak için kullanılır. Oyuncunun seviye atladığında skill ekranından uzmanlaşmak istediği alanı "Level Up" yapması gerekir. Becerilerde iki ırk içinde ortak olan bazı noktalar vardır sadece.

Beceri üst levelleri kendi levellerini geçemez. Pasif ve aktif olarak farklı beceriler vardır, pasif olanlar açtığınız anda karakterinizine etki eder. Oyuncu aktif olanları belli sürelerde kendisi çalıştırmak zorundadır. Bazı becerileri açabilmek için bir önceki seviyedekini de açmanız gerekebilir.

Avrupalı karakterler seviyeleri * 2 kadar beceri leveli (skill) kullanır. Her seviyede farklı beceriler açılacak, kullandıkları becerilerde gelişecektir. 100 seviyeye geldiğinde toplam sadece 2 alanda uzmanlaşabilir.

Avrupalı karakterlerin beceri skilleri:​


Melee: Warrior, Roque güç üzerine kurulu yapılardır fakat büyülü vuruşlara karşı zayıflardır. Gelişim puanlarının STR verilmesi önerilir.

Warrior: One Handed Sword, Two Handed Sword ve Dual Axe olmak üzere üç değişik silahı kullanma kabiliyetine sahiptir.

Roque: Oyundaki en yüksek kritiği vuran silahlara sahiptirler, Crossbow ok atma kabiliyetine sahiptir, dagger ise yakın dövüş ve zehirleme konusunda uzmandır.

Caster: Wizard, Warlock büyülü vuruşlar üzerine kuruludur ama fiziksel vuruşlara karşı zayıflardır. Gelişim puanlarının INT verilmesi önerilir.

Wizard: Kullanabileceği tek bir silah vardır ama oyunda yapılan en yüksek zararları verebilir.

Warlock: Rakibini zayıf düşürecek cadıların kullanacağı türden büyülere sahiptir.

Buffer: Bard, Cleric partilerin vazgeçilmez karakterleridir. Gelişim puanlarının verilmesi oyuncuya bağlıdır.

Bard: Müzisyendir, yaptığı müzikle hızlı yürüme, yaratıklardan korunma veya yanına çekme gibi çok değişik notalar çıkarabilir. Tek başına savaşması zordur, parti adamıdır.

Cleric: Parti oyunlarının vazgeçilmezidir. Verdiği ekstra güçlerle yanındakileri yenilmez sayılabilecek düzeye getirebilir. Ölüleri canlarını belli bir süreliğine yükselterek diriltebilir.
Tek başına savaşması zordur, parti adamıdır ama canının % 95 ini kulanarak oyunda bulunan tüm karakterlerden daha yüksek zarar verebilen özel bir büyüsü vardır.

Çinli karakterlerin toplam 300 sınırları vardır. 100. seviyeye geldiğinde toplamda 3 alanı sonuna kadar açabilir. 100 seviye üzeri sunucularda sırasıyla 110 cap için 330, 120 cap için 360 gibi devam etmektedir. Yapılan yeni skill güncellemeleri ile, silah, güç ve iyileştirme başlıkları altında skiller birleştirilmiş ve mastery level artırımı sistemi güncellenmiştir.

Çinli karakterlerin beceri skilleri:​


Çinli karakterlerde silah ve büyü olarak iki farklı yapı vardır. Gelişim puanlarına göre silah ve beceri geliştirirler.

Weapon: Kılıç, mızrak ve yay olmak üzere 3 çeşittir, verilen gelişim puanına göre silah seçimi yapılır.

Bicheon: Sword ve Blade olmak üzere iki silah vardır Fiziksel vuranlar Blade büyülüler Sword kullanır, ikisi de kalkan kullanabilir. STR yapılandırılmalı Blade dövüşlerde çok tercih edilir, INT yapılandırılmalı Sword daha kolay ölebilir ama rakibe yüksek zarar verir.

Heuksal: Spear ve Glavie olmak üzere iki silah vardır Fiziksel vuranlar Glavie büyülüler Spear kullanır, pasif olarak canını arttıran özel bir becerisi vardır. STR yapılandırılmalı Glavie ekstra gelen canıyla dayanıklıdır ve vuruş gücü de orantılıdır. INT yapılandırılmalı Spear Çinli karakterlerin en yüksek zararı veren karakteridir, ama korunması olmadığı için daha dayanıksızdır.

Pacheon: Sadece Bow kullanır, uzaktan yüksek kritik vurma yeteneğine sahiptir. En hızlı seviye atlayan karakterlerdendir. Dövüşlerde yanına oyuncular gelemeden kazanabilir. Fiziksel veya büyülü olması oyuncunun seçimine bağlıdır.

Force: Karakterin kullandığı silahla bağımsız olarak 4 ana maddeden güçler seçilebilir.

Cold: El yakması buzdur, en düşük zararı verir. Rakibi dondurablir veya yavaşlatabilir, karaktere fiziksel defans sağlayan büyüleri vardır.

Lightning: El yakması elektriktir, rakibe şok verebilir, karaktere hızlı yürüme ışınlanma büyüsel vuruş gücünü arttırma gibi büyüler verir.

Fire: El yakması ateştir, en yüksek zararı verir. Rakibi yakabilir, büyüsel dayanıklılık, görünmezleri görme gibi büyüler verebilir.

Force Power: Ölüleri diriltme, canı azaldıkça takviye edebilme, yaratıklardan korunma oluşturma, rakibe büyü yapabilme özellikleri vardır.

Kıyafet seçimleri​


Burada okuyacaklarınız hangi silah grubunun yanında nasıl kıyafetler giymeniz gerektiğiyle ilgilidir. Bazı oyuncular farklı seçim yapabilmektedir. Avrupa ve çin kıyafetlerinin isimleri farklı olmakla beraber ortak özelliklere sahiptir.

Robe; (avrupa) ve Garment (Çin) kıyafetlerinin büyüsel dayanıklılıkları fazla fiziksel dayanıklılıkları zayıftır. Kumaştan yapılan hafif bir kıyafet olduğu için yürüme hızınız % 20 daha fazladır.

Light Armor; (avrupa) ve Protector (Çin) iki vuruşa da orantılı olarak dayanıklıdır. Kumaş ve metal karışımından yapılan orta ağırlıkta bir kıyafet olduğu için yürüme hızınız % 10 daha fazladır.

Heavy Armor; (avrupa) ve Armor (Çin) fiziksel dayanıklılıları fazla ama büyüye karşı dayanıklılıkları zayıftır. Metalden yapılan ağır bir kıyafet olduğu için yürüme hızınız değişmez.

Avrupa silahların seçimleri:​


One-hand Sword: Heavy Armor, Light Armor, Shield (kalkan takabilir)

Two-hand Sword: Heavy Armor, Light Armor

Dual Axe: Heavy Armor, Light Armor

Dagger: Light Armor

Crossbow: Light Armor

Warlock Rod: Robe, Shield

Staff: Robe

Harp: Robe

Cleric Rod: Light Armor, Robe, Shield

Çin karakterler yapılarına göre farklı seçimlere sahiptir.​


STR; yani savaşçı karakterler fiziksel dayanıklılığa sahip oldukları için çoğunlukla garment bazende protector giyerler.

INT; yani büyüsel gücü olan karakterler de çoğunlukla protector bazende armor giyerler. Simya Sistemi (Alchemy)

Oyun içerisinde yerden düşen ve satın alınan eşyaların üzerinde belli değerler vardır. Phy Attack, Mag. Attack, Critical ve benzeri gibi değerler belli bir rakam aralığında olup yanlarındaki parantezde bulunan yüzdeye ve silahın üzerindeki +'ya göre değişim göstermektedir.

Silaha, kıyafete, aksesuarın seviyesini yükseltmek(+ basmak)​


Silaha basılan her (+) Phy. Attack Power ve Mag Attack Power (giysilerde defance) değerlerinde bir artışa yol açacaktır. 0'ken 16-18 olan atak değeri +3 iken 24-26 olacaktır. Bastığınız + yükseldikçe bir üstünü basmanız zorlaşacaktır. +1'den +2'ye çıkarmak kolayken +5'den +6'ya çıkarmak daha zordur.

Silah, kıyafet ve aksesuara + basmak için öncelikle ilgili Elixir olmak zordundadır. Silah için Elixir Weapon, kıyafet için Elixir Protector, aksesuar için Elixir Accesory. Ayrıca NPC'lerde satılan Lucky Powder tutma şansını arttıracaktır. İksir ve şans iksiri alındıktan sonra Y harfine basarak Alchemy (Simya) penceresi açılır. Bu pencere iki bölümden oluşur birincisi taş basmak, ikincisi + basmak içindir. 2. Pencereye gelip sol tarafa silah konulur yandaki açılan slota ilgili elixir ve istenirse (şart değil) Lucky Powder. Daha sonra Fuse seçeneğine tıklanarak işlem tamamlanır. Koyulan alandaki silahın üzerinde ışık çıkara silah başarıyla yükseltilmiştir, koyu bir duman çıkarsa başarısız olmuştur.

Önemli olan noktalar şunlardır; deneme başarısız olursa silah 0'a geri düşer, +4'den sonraki denemelerde silahın yok olma ihtimali vardır. Denenen öğenin en altına maviyle Astral (2) gibi bir değer yazıyorsa +4 sonra ki başarısız bir denemede silah +4'e düşer ve astral değeri 1 azalır. Öğede maviyle yazılmış Immortal yazısı varsa başarısız denemede yok olma işlemi olursa immortal öğeyi kurtaracaktır.

Silaha kıyafete, aksesuara özellik basmak​


Yaratık keserken altın ve item haricinde tablet ve element denilen torbalarda düşmektedir. Tabletlerin iki türü vardır bunlar Ruby ve Jade. Ruby tabletler pembe renklidir ve öğelerin değerlerinin yanlarıdaki yüzdeleri etkilemek içindir. Jade tabletler yeşil renktedir, öğenin özelliklerinin en altına mavi yazı olarak eklenir ve ilgili değerin rakam kısmında değişiklik yapar. Yerden düşen element torbaları yine alchemy ve NPC'lerde satılan Void Rondo ile açıldıktan sonra, içinden çıkan elementler bir yerde toplanır.

Öğeye basılması istenen ilgili tablet alınır, tabletin altında yazan istediği elementler ayrılır. Yine alchemy'nin ilk ekranına önce tablet sonra da elementler konulur Fuse dedikten sonra bir taş verir (taşın alt tarafındaki % ne kadar düşükse başarılı olma şansı da o kadar yüksektir).. Bundan sonra Alchemy ekranının 2. sayfasını açılarak önce basılması istenen öğe ve ardından taş konulur ve Fuse denilir. İşlem başarılı olursa öğenin alt tarafında mavi olarak bu özellik eklenir.

Önemli olan noktalar şunlardır; özelliğin yüzdesi şansa bağlı olarak değişmekle beraber, aynı özellik o öğede varsa düşürebilir veya yükseltebilir ama özellik kaybolmaz. Başarılı işlem durumunda öğenin farklı bir değerindeki yüzdesinde şansa bağlı olarak değişiklik olabilir.

Değerli Öğeler (SOX items)​


Oyunda 2 tip değerli öğe ve bunlarında 3 çeşidi vardır. Bunlardan biri yaratık keserken rastlantısal olarak yerden düşen özel öğelerdir Silah, kıyafet veya aksesuar olabilir. Diğer bir yöntem sadece akademiden kazandığınız puanlarla alınabilen onur silahlarıdır (kıyafet ve aksesuar alınamaz). Özel silahlar karakter pencerenizde çevresinde ışıklar dönerek gösterilir, elinizdeki silahlarınsa cinsine göre parlama şekli vardır. Bu özel öğeler kendi aralarında 3'e ayrılır.

Seal of Star: (SOS) Dengi olan silah veya kıyafete +5 basılmış gibidir. Silahın üzeri parıldayan bir toz bulutuyla sarılıdır.Dengi kıyafetlerden daha pahalıya satılır.

Seal of Moon: (Moon) Dengi olan bir silaha veya kıyafete +10 basılmış gibidir. Silahın çevresinden birbirine çapraz geçen 2 ışık dalgası silahın üst kısmına doğru dönerek ilerler. SOS öğeden daha pahalıdır.

Seal of Sun: (SUN) Dengi olan bir silaha veya kıyafete +15 basılmış gibidir. Silahın çevresinden birbirine çapraz geçen 2 ışık dalgası silahın üst kısmına doğru dönerek ilerler, dalgalar tepeye ulaştığında bir parıltı ortaya çıkar. SUN Seviyesine bağlı olarak oyundaki en güçlü öğedir. Çok yüksek fiyatlarla satılabilir.

Not: Buradaki + değerleri kesin olmamakla beraber oyunu oynayanların çok büyük bir kısmının (%80 +) ortak düşüncesidir.

Özel Yaratıklar (Unique)​


Oyunda rastgele aralıklarla (2-5 saat arası) farklı seviyelerde özel yaratıklar çıkmaktadır. Özel yaratıklar belirli ama geniş sayılabilecek bir alanın rastgele bir yerinde çıkarlar. Çıktıkları zaman oyundaki herkesin göreceği şekilde ekranda yazı çıkar. Özel yaratıkların yüksek canları vardır ve kolay ölmezler, belli aralıklarla yanlarında (spawn) çok fazla sayıda dengi yaratıklar çıkarırlar ki bu yaratıklar kendi levellerinden daha güçlüdür, bu yüzden oyuncunun dengi olan bir unique ile tek başına savaşmaması tavsiye edilir.

Özel yaratığa en fazla vuran partiden en yüksek vuran karakterin ismi oyundaki tüm herkesin göreceği şekilde ekranın üst kısmında yazar. Şu anda oyunda bulunan özel yaratıklar seviyelerine göre sıralarsak Tiger Girl, Cerberus, Captain Ivy, Uruchi, Isyutaru, Lord Yarkan ve Demon Shaitan, Roc ve Medusa'dır.

110 cap ve üzeri sunucularda job cave canavarları ve 120 cap üzeri sunucularda İstanbul Mirror uniqleri belirmektedir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.