Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Satoshi Döneminden Bir Cüzdan Yıllar Sonra Hareket Etti

  • Konbuyu başlatan elif tanriverdi
  • Başlangıç tarihi
E

elif tanriverdi

Misafir
Satoshi Döneminden Bir Cüzdan Yıllar Sonra Hareket Etti

Bitcoin’nin ilk çıktığı dönemlerden kalan ve uzun süredir de hiçbir şekilde hareket etmeyen cüzdan hareket etti. 15 milyon dolar değerinde olan Bitcoin’ler senelerdir uyuduğu cüzdandan aktive edildi.
Whale Alert Twitter hesabının verdiği bilgiye göre 2013 yılından beri tek bir hareket dahi etmeyen cüzdan; 8 yıl 8 ay sonra ilk kez hareket etti.

Söz konusu cüzdanın içerisinde 321 Bitcoin bulunurken; son hareket ettiği dönemde 6600 dolar değerinde olan Bitcoinler, bugün 15 milyon 103 bin dolar değerinde. 2290 kat değerlenen Bitcoin’lerin 197 adedini yani 9 milyon dolar, tanımlanamayan başka bir cüzdana gönderildi.20221 yılından Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto paralara ilgi çok yoğun bir şekilde arttı. Bu nedenle yıllardır hareket etmeyen cüzdanların aktif edilmesini sağladı. Bazı cüzdan sahipleri, BTC’lerini bilinmeyen adreslere gönderirken; bazıları ise merkezi ya da diğer borsalarda satış yaptı.

Eskiden bu tarz cüzdan hareketleri olduğunda, satış geleceği korkusuyla yatırımcılar coin’lerini elden çıkarmaya çalışıyordu. Ancak son dönemde kanıksanan bu hareketler, piyasa tarafından olgunlukla karşılaşmaya başladı.

Bitcoin Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?


31 Ekim 2008 yılında cyherpunk grubuna bir e-posta gönderildi. Satoshi Nakamoto adlı bir kullanıcının gönderdiği bu e-postaya tamamen akademik bir formatta yazılmış makale ekliydi. Makalenin içeriğinde yeni bir dijital para birimi ve aracı bir kuruluş olmadan; eşler arası ödeme sistemini hayata geçiren konsensüs ağından bahsediyordu. Dijital bir para birimi yeni bir düşünce değildi, yıllar içerisinde pek çok iyi niyetli proje geliştirilmiş fakat uzun dönemde başarıya ulaşan bir sistem gelişmemişti. Kriptografi ile şifrelenen, transfer, saklama ve çifte harcama gibi daha önceki dijital paraların karşılaştığı sorunlara karşı çözümlerin detaylı olarak açıklandığı Bitcoin, geleneksel finansal sistemden oldukça farklı bir program öneriyordu. Bitcoin’in başardığı eşten eşe hızlı ve düşük maliyetli para transferleri işlemi; geleneksel finansal sistemlere göre bir devrim niteliğindedir. Bitcoin’in başarılı olmasında en önemli faktörlerden birisi de zamanlamasıydı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!Satoshi Döneminden Bir Cüzdan Yıllar Sonra Hareket Etti yazısı ilk önce Türkiye'nin Kripto Blogu | En Güncel Kripto Para Haberleri üzerinde ortaya çıktı.

Kaynak : Kripto Blogu
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.