Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Satışları düşen Apple'ın ikinci çeyrek raporundan öne çıkanlar

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Apple bu hafta 2024 yılının ikinci çeyrek kazanç sonuçlarını açıkladı. Paylaşılan sonuçlara göre; satışlar çeyrek boyunca beklenenden daha az düşüş gösterdi. Şirketin elde ettiği kâr, analistlerin tahminlerini geride bırakırken, Apple'ın hisseleri borsa kapanışı sonrasında gerçekleşen genişletilmiş işlemlerde yüzde 4 artış gösterdi.

Apple'ın Büyük Çin geliri bir önceki yıla göre yüzde 8 düşüşle 16,37 milyar dolara geriledi. Büyük Çin gelirinin Çin anakarası, Tayvan, Singapur ve Hong Kong'u içerdiğini belirtelim. Apple'ın Büyük Çin geliri bir önceki yıla kıyasla düşüş gösterse de; analistlerin beklediği 15,87 milyar doları aştı. Şirketin en önemli kalemlerinden biri olan iPhone geliri ise geçen yılın ikinci çeyreğindeki 51,33 milyar dolardan 45,96 milyar dolara geriledi.

Şirketin 6,79 milyar dolara ulaşması beklenen Mac gelirleri 7,45 milyar dolar olarak gerçekleşti. Öte yandan analistlerin 5,91 milyar dolara ulaşmasını beklediği iPad gelirleri ise 5,55 milyar dolara ulaştı. Şirketin 2022'den bu yana tablet serisini yenilememiş olması, satışlarının bir önceki yıla göre 6,67 milyar dolardan 5,55 milyar dolara düşmesine katkıda bulunmuş olabilir. Şirketin önümüzdeki hafta düzenleyeceği bir etkinlikte iki yeni iPad modelini piyasaya sürmesi bekleniyor.

AirPods, Apple Watch ve Vision Pro'yu kapsayan giyilebilir ürünler segmenti 7,91 milyar dolar gelir elde etti. Wall Street analistlerinin beklentisi 8,28 milyar dolar seviyesindeydi.

Geçen yıl 20,91 milyar dolar olan hizmet gelirleri ise bu çeyrekte 23,87 milyar dolara ulaştı. Bu rakam, analistlerin 23,28 milyar dolar beklentisini aşarken, tüm zamanların rekoru olarak karşımıza çıktı. iCloud, Apple TV+ ve Apple Music gibi teklifleri içeren hizmetler, yıl içinde yüzde 14 artış gösterdi.

Apple, 90,8 milyar dolar gelir üzerinden 1,53 dolar hisse başına kazanç (EPS) elde etti. Wall Street analistleri, 90,3 milyar dolarlık gelir üzerinden 1,50 dolarlık hisse başına kazanç beklemekteydi. Böylece Apple bu alanda da analistlerin beklentilerini aşmış oldu.

Öte yandan paylaşılan bilgilere göre; Apple hisseleri bugüne kadar yaklaşık yüzde 10, son 12 ayda ise yüzde 2 değer kaybetti. Bu esnada teknoloji devleri arasında yer alan şirketin Microsoft ve Google gibi rakiplerinin hisseleri geçen yıl sırasıyla yüzde 30 ve yüzde 58 artış gösterdi.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.