Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Robot teknolojisine odaklanan sağlık girişimi EndoQuest, 42 milyon dolar yatırım aldı

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
Robot teknolojisine odaklanan sağlık girişimi EndoQuest, 42 milyon dolar yatırım aldı. ABD merkezli şirketin yatırım turuna CE Ventures, McNair Interests ve Puma Venture katıldı.

2017 yılında kurulan şirket yeni yatırımı yasal düzenlemelerde gereken adımları atmak ve Ar-Ge çalışmaları yapmak için kullanacağını açıkladı.

Kurt Azarbarzin tarafından faaliyete geçen EndoQuest, endoluminal robotik teknolojisi üzerine odaklanmış bir şirket olarak tanımlanıyor. Endoluminal teriminin tıp alanında vücudun iç kısımlarındaki boşluklarda gerçekleştirilen işlemleri ifade ettiğini belirtelim. Bu noktada şirket, gastrointestinal sistem ve benzeri iç bölgelerde minimal invaziv cerrahi işlemleri gerçekleştirmek için esnek robotik cerrahi sistemler geliştiriyor. Bu sistemler, vücudun doğal açıklıkları veya minimal kesiler aracılığıyla endoluminal ve tek bir insizyonla cerrahi müdahaleler yapılmasına imkan tanıyor.

Bu teknoloji, geleneksel cerrahiye kıyasla hastalar için birçok avantaj sunuyor. Daha az müdahale olması nedeniyle hastanın iyileşme süresi kısalabiliyor, açılan yaranın enfeksiyon riski azalabiliyor. Ayrıca doku hasarı daha az olabiliyor ve ameliyat sonrası izlerin görünürlüğü azaltılabiliyor.

EndoQuest'in bu alandaki çalışmaları, cerrahi müdahalelerdeki geleneksel yöntemlere alternatif bir yaklaşım sunarak hastaların yaşamını iyileştirebilecek potansiyele sahip. Bu teknolojinin aynı zamanda cerrahi süreçleri daha etkili hale getirerek sağlık hizmeti sunucularına da katkı sağlayabileceği düşünülüyor. Bu nedenle, endoluminal robotik teknoloji, cerrahi pratiği ve hastaların bakımı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Şirket bu alanda tek değil. Gerçek zamanlı görüntüleme, yapay zeka ve robot teknolojilerini bir araya getiren Mendaera, geçen Ağustos ayında 24 milyon dolar yatırım aldı.

Hastaneler için yardımcı robot geliştiren Diligent ise geçen Eylül ayında 25 milyon dolar yatırım aldığı haberiyle gündeme geldi. Diligent'in Moxi adlı robotu, malzeme getirmek, laboratuvar numunelerini teslim etmek, ilaç teslim etmek gibi görevleri yerine getiriyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.