Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Rekabet Kurumu'ndan Meta'ya ceza: Günlük 4.8 milyon TL ödeyecek

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
G

Gözde Ulukan

Misafir
Meta, bir süredir Rekabet Kurumu'nun radarındaydı. Bu kapsamda kısa bir süre önce şirket hakkında soruşturma başlatılmıştı. Şimdi paylaşılan bilgilere göre Meta'ya Rekabet Kurumu tarafından ceza kesildi.

Rekabet Kurumu, WhatsApp kullanıcılarına yazılım güncellemesiyle getirilen veri paylaşım zorunluluğunun kaldırılması için Meta'ya bir süre tanımıştı. Bu sürenin dolmasıyla birlikte ise şirkete 12 Aralık 2023'ten itibaren uygulanacak şekilde günlük 4,8 milyon TL para cezası uygulanmasını kararlaştırıldı.

Paylaşılanlara göre Meta’nın kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri, tüketici iletişim hizmetleri ve çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında hakim durumda olduğuna kanaat getirildi.

Aynı zamanda temel hizmetler olarak adlandırılan Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden topladığı verileri birleştirmek suretiyle kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri ile çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında faaliyet gösteren rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazara giriş engeli yaratmak suretiyle rekabetin bozulmasına yol açtığına ve 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine karar verildi.

Rekabet Kurumu, 12 Aralık 2023 tarihinden başlamak üzere Meta Platforms, Inc., Meta Platforms Ireland Limited ve WhatsApp LLC'den oluşan Meta ekonomik bütünlüğüne, Nihai Uyum Çözümü'nün Rekabet Kurumu kayıtlarına girmesine kadar her gün için 2022 yılı gayri safi gelirleri üzerinden 4 milyon 796 bin 152 TL idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Şu anda para cezası 140 milyon TL'yi aşmış durumda, üstelik ceza tutarının her gün artmaya devam edeceğini de belirtelim.

Meta 2022'de de 346,7 milyon TL para cezası almıştı.

Kaynak : Webrazzi
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.