Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Pearson yayınevi, eğitim kitaplarını NFT olarak satacak

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Eğitim kitapları, genellikle ikinci el satış yoluyla pek çok kez yeni öğrencilerle buluşuyor. Ancak yayıncılar, bu nedenle satışlarında kayıp yaşarken, ikinci el satışlardan da gelir elde edemiyor. Eğitim kitabı yayıncısı Pearson ise kitapları NFT olarak yayınlayarak, ikinci el satışlardan gelir elde etmeyi planlıyor.

30 haziran 2022'ye kadar uzanan 6 aylık bilançosunu yakın zamanda yayınlayan şirket, NFT kitap satışları yoluyla gelirlerini artırabileceğinin sinyalini veriyor. Pearson'un CEO'su Andy Bird'ün yaptığı açıklamaya göre, dijital ders kitaplarını NFT olarak satmak, yayıncının, kitap el değiştirse bile kitabın sahibini takip edebilmesini sağlayacak. Bird, analog dünyada kitabın 7 kez yeniden satılabildiğini ancak şirketin yalnızca ilk satıştan kazanç elde edebildiğini belirtti. Bird yaptığı açıklamada blok zincir teknolojisi ve NFTlerle, şirket, bir kitabın her satışından pay alabileceğini vurguluyor.

2020'de Pearson'a katılan Andy Bird, şimdiye kadar şirketin dijital bir rota çizmesinde kritik bir rol oynadı. Geçen yıl abonelik uygulaması Pearson+'ı yayına alan şirket, öğrencilerin aylık 14.99 dolar karşılığında 1500 konu başlığına erişmesini sağladı.

Üstelik Bird'ün teknolojiye olan ilgisi, NFT ve blok zincir ile kısıtlı değil. Geçmişte Walt Disney International'ın yönetm kurulu başkanlığını üstlenen başarılı CEO, Metaverse'ün Pearson yayınevi için ne ifade ettiğini araştıran koca bir ekibe sahip.

Pearson'ın bu alanda faaliyet göstermesi, diğer tanınmış isimlerin de konuya ilgi duymasına yol açacaktır. Şimdiye kadar genelde yayın evlerinden bağımsız bir şekilde kitap basan yazarların ya da dijital kitap dağıtımcılarının tercih ettiği NFT kitaplar, yakın zamanda geleneksel yayınevlerinin de görüş alanına girebilir.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.