Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Pdw Nedir Pdw Düşüklüğü Belirtileri

 • Konbuyu başlatan Serap KAYA
 • Başlangıç tarihi
S

Serap KAYA

Misafir
Trombosit dağılım genişliği anlamında olan pdw vücutta kesinlikle dengeli bir değer altında bulunması gerekir. Kan pulcukları ile trombosit şeklinde protelet olarak bilinen kemik iliğinde üretimi yapılır. Bu doğrultu üzerine pdw kan testi devreye girmekte ve gerekli ölçüm üzerinden trombosit değerini ele almaktır. Trombositlerin kandaki dağılım alanını ölçmek ve trombositlerin düzgün çalışıp çalışmadığını bilmek adına pdw testi yapılır.

Ele alınmış olan bu değer hemogram yani kan sayımı üzerinden yapılır ve bu şekilde ortaya çıkarılır. Böylece olası birçok farklı hastalığa karşı daha evvelden tespit ile beraber teşhis üzerinden tedavi yöntemleri ele alınma olanağı tanınır. Kesinlikle belirli olan sağlıklı insan yaşamındaki değere sahip pdw çıkması oldukça önem arz eder.

Pdw Yüksekliği Ya Da Düşüklüğü Nedir?​


Plateletlerin büyük olmasına bakılmaksızın trombosit üretiminde genç veya yaşlı olup olmadığı konusunda bilgiler elde edilir. Yani plateletlerin büyüklüğü ne kadar yüksek olursa bir o kadar genç bunun aksine ne kadar küçükse bir o kadar yaşlı olduğu ortaya çıkarak anlaşılır. Bu doğrultuda pdw yöntemi ele alınmak suretiyle trombositlerin dağılımı üzerinden ne kadar sağlıklı olup olmadığı anlaşılmış olur. Böylece de genç ve yaşlı trombosit tespiti ile beraber değeri de elde edilmiş olur. Eğer pdw yüksek oranda çıkıyor ise belli başlı bazı hastalıkların ön planda olduğunu göstermiş olur. Bunlar;

 • Belli başlı kanser çeşitleri
 • Farklı bir iltihap
 • Enfeksiyonlar ve anemi
 • Doğum kontrol hapı kullanım üzerinden meydana gelmiş olan bir takım problemler

Bu tür durumlar ile karşılaşılırsa pdw değeri yükselmekte ve hayati risk taşıyan ciddi problemler ile karşı karşıya kalınmıştır. Tabi aynı durum pdw düşüklüğü için de geçerli olur. Normalin altında çıkması platelet ismi verilmiş olan trombositlerin aynı boyutlarda olması üzerinden ele alınmış olur.

Pdw Değeri Düşük Çıkarsa Ne Olur?​


Pdw değerinin düşük çıkması ise belli başlı bazı sebepler üzerinden gerçekleşebilir. Özellikle kemik iliğindeki trombosit üretimi merkezinde bazı sorunlar yaşandığını gösterir.

 • Bazı ilaçların oluşturmuş olduğu yan etkiler
 • Virüs kaynaklı meydana çıkmış olan enfeksiyon (hepatit Mono ve kızamık)
 • Bir takım kanser çeşitleri

Bu gibi durumlar ile beraber kan pdw değerinin düşük çıkması ile ciddi yaşam riskleri meydana gelebilir. Böyle durumlarda gerekli testlerin yapılması ve uzman olan doktor kontrolü altında tedavi yönteminin uygulanması önemlidir.

Pdw Yüksekliği

Pdw Yüksekliği Ya Da Düşüklüğü Nedir?

Kanda Pdw Değer Aralığı Kaç Olması Gerekir?​


Trombosit üretimi konusundaki kemik iliği görevlidir. Bu noktada eğer herhangi bir sorun ile beraber üretim söz konusu değil ise o zaman belli başlı bazı problemlerin yaşanabileceğini dile getirmek mümkündür. Bunlar çeşitli belirtiler ile ortaya çıkar ve böyle zamanlarda kesinlikle hemen bir doktora başvurulması gerekir. Ele alınan hemogram yani kan sayısı ile beraber yapılmış olan test üzerinden pdw değeri anlaşılmış olur.

Bu doğrultuda sağlıklı bir insanda yapılacak olan test ile beraber pdw değeri 9,0 ile 14,0 fr aralığında olması gereklidir. Bu aralık içinde olan kişinin pdw değeri normal olarak sayılır. Bu aralık içerisinde olmayan kişilerin ise bazı problemlerle karşı karşıya olduğunu söylemek gerekir. Yani herhangi bir problem yaşamadan evvel trombosit üretimi kemik iliğinde düzenli olarak gerçekleşmiş olur. Fakat bu değerlerin aşağısında ya da üstünde olduğu zamanlarda kesinlikle uzman bir doktora başvuru yapılması gereklidir. Bazı belirtiler bu değerin alt ya da üstte olduğunu anlatır.

 • Açıklaması olmayan çürükler
 • Burun kanaması
 • Küçük yaralanmalar olduğunda ve kesikler sonrasında aşırı bir derecede kanama
 • Mor lekeler ve devamlı kızarıklık problemi
 • Sindirim sisteminde meydana gelmiş olan iç kanama

Pdw Değerini Düşürmek Ya Da Yükseltmek İçin Ne Yapılması Gerekir?​


Pdw yüksekliği ya da düşüklüğü ortaya çıktığı zaman öncelikle buna sebep olan hastalık ortaya çıkarılması tedavi açısından oldukça önemlidir. Bu konuda belli başlı testler uzman doktor kontrolü altında gerçekleştirilir. Kemik iliği biyopsi ile bu işlem yapılabilir. Ortaya çıkan sonuç ve netice doğrultusunda reçete dahilinde ilaç uzman doktor kontrolünde hastaya verilir. Bu şekilde beden içindeki eksik mineral ve vitamin takviyesi sağlıklı şekilde gerçekleştirilmiş olur.

Testler yapılmadan evvel herhangi bir şekilde pdw değerini düşük veya yüksek olması kesinlikle kazanmayan bir durumdur. Bu sebepten dolayı ortaya çıkmış olası belirtiler karşısında en kısa sürede doktora başvurulması gereklidir. Her bir belirti pdw değerinin üzerinde bu tür hastalıkların yaşanacağını göstermez. Fakat yine de tedbir amaçlı kesinlikle gerekli testlerin ve tahlillerin doktor kontrolü altında ele alınması önemlidir.

Diğer taraftan sadece pdw değerine bakılarak herhangi bir teşhis konulamayacağının unutulmaması gerekir. Pdw değerini referans aralığının haricinde ölçüm yapılması tek başına bir hastalık konusunda kesin bilgi vermez. Fakat olası bir hastalığın teşhisine yardımcı olan önemli bir testtir. Başvurmuş olduğunuz doktor böyle bir durum karşısında muhtemelen ilave tetkikler de talep edecektir.

Kaynak : AlemiKadın
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.