Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Otonom taksi girişimi Cruise, Dubai sokaklarını haritalamaya başladı

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
General Motors'un sürücüsüz araç birimi Cruise, Dubai sokaklarının haritasını çıkarmaya başladı. Geçen yılın Nisan ayında burada robotaksi hizmeti için hazırılıklara başlayan şirket, haritalama yapmak için iki elektrikli otonom aracını Dubai'ye gönderdi.

Bu, "Kendi Kendini Yöneten Ulaşım Stratejisi" olarak adlandırılan projenin bir parçası... Çünkü Dubai, 2030'a kadar ülkede yapılan seyahatlerin yüzde 25'ini kendi kendine giden ulaşım sistemleriyle değiştirmeyi amaçlıyor. Dubai bu projeyi 2030 yılına kadar 4 bin araç ile ölçeklendirmeyi planlıyor. SoftBank Vision Fund, Microsoft ve Honda tarafından desteklenen Cruise da 2029 yılına kadar Dubai'nin özel robotaksi sağlayıcısı olarak seçildi.

Geçen Şubat ayında 2018'den beri mevcut yatırımcıları arasında yer alan SoftBank Vision Fund'dan yeni bir yatırım daha aldı. Yatırım fonu, şirkete 1,4 milyar dolar yatırım yaptı. Bu yatırımın ardından San Francisco'da halka açık robot taksilerini test etmeye başladı. Hatta geçen haziran ayında Cruise, Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu'ndan (CPUC) tamamen sürücüsüz yolculuklar için ücret talep etme izni aldı. San Francisco'daki belirli sokaklarda gece 22:00 ile 06:00 saatleri arasında hizmet vereceği belirtildi. Sadece 30 adet elektrikli aracı çalıştırabileceği söylendi.

Şirket, geçen yılın Haziran ayında en büyük hissedarı General Motors (GM) ile yıl başında tanıttığı Origin serisinden pedalsız ve direksiyonsuz otomobil üretmeye devam edebilmek için 5 milyar dolarlık kredi anlaşması yaptı. Şirketin CEO'su Dan Ammann kendi bloğunda bu rakamın 10 milyar doların üzerine çıkaracağını açıkladı.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.