Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Otonom araç girişimi Wayve, 200 milyon dolar yatırım aldı

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
Geçtiğimiz aylarda otonom sürüş girişimi Wayve, online market platformu Ocado'dan 10 milyon pound (13,6 milyon dolar) yatırım aldığını duyurmuştuk. Bu ortaklığın yoğun şehir trafiğinin bulunduğu alanlarda market teslimatlarının otonom araçlarla sağlanabilmesi için bir ortaklığın da kapılarını açtığını söylemiştik.

Wayve, Eclipse Ventures'ın liderliğinde 200 milyon dolar yatırım aldı. Seri B yatırım turunda D1 Capital Partners, Baillie Gifford, Moore Strategic Ventures, Linse Capital, Microsoft, Virgin, Compound ve Balderton Capital yer aldı.

Melek yatırımcı olarak Sir Richard Branson, Rosemary Leith, Linda Levinson, David Richter, Pieter Abbeel ve Yann LeCun katıldı. Şirketin toplam yatırım bedeli, 258 milyon dolara çıktı. Yeni yatırım, şirketin Ar-Ge çalışmalarında kullanılacak.

Londra merkezli şirket, 2017 yılında kuruldu. Alex Kendall ve Amar Shah tarafından hayata geçirildi. Wayve, alıştığımız otonom sürüş girişimlerinden farklı bir teknolojiye sahip. Wayve, diğer otonom araç girişimlerinden ayıran nokta ise maliyetli sensörler yerine derin öğrenme ve kamera kullanması olarak öne çıkıyor olması.
Araçlar, Londra'da test sürüşlerine başladı. Wayve, bunun diğer şehirlere yayılmasını planladıklarını belirtti. Bu noktada şirketin hedefi, bu alanda önemli oyuncular arasında yer almak.

Geçen aylarda otonom araç şirketi Nuro, Tiger Global Management ve Google'dan 600 milyon dolar yatırım almıştı. Bu yatırımla, şirket değerinin 8,6 milyar dolara yükselmişti. Şirket, bir hafta önce ise üçüncü nesil hava yastıklı teslimat aracını tanıttı.Diğer araçlara göre yayaları korumak adına hava yastığı sistemine sahip olan üçüncü nesil teslimat aracının amacı çarpma kuvvetini azaltarak yaralanma riskinin önüne geçmek.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.