Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi OpenAI'ın kurucu üyelerinden Andrej Karpathy'nin yapay zeka eğitim projesi: Eureka Labs

• Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
OpenAI'ın kurucu üyelerinden Andrej Karpathy'nin şirketten ayrıldığını sizlere aktarmıştık. Karpathy, OpenAI'dan ayrılırken kişisel projeleri üzerinde çalışacağını ifade etmişti. Geçmişte Tesla'nın eski yapay zeka başkanı konumunda da bulunan Andrej Karpathy, sonunda planlarını açığa çıkardı. Karpathy, yeni yapay zeka girişimi Eureka Labs'i duyurdu. Eureka Labs yapay zeka odaklı bir eğitim platformu olacak.

San Francisco merkezli girişim, öğrencilere ders materyalleri aracılığıyla rehberlik edebilecek yapay zeka öğretim asistanları oluşturmayı planlıyor. Karpathy'nin paylaştığı bilgilere göre Eureka Labs, bir insan öğretmenle birlikte çalışacak yapay zeka asistanları veya kişilikleri ortaya koymayı hedefliyor. Böylece Karpathy, herkesin her şeyi öğrenmesine destek olacaklarını düşünüyor. Bu noktada öğretmenlerin ders materyallerini tasarlamaya devam edeceğini belirtelim. Ancak bu süreçte öğretmenler, yapay zeka asistanı tarafından desteklenecek.

Eureka Labs'in ilk ürünü ise öğrencilerin kendi yapay zekalarını eğitmelerine yardımcı olacak lisans düzeyinde bir ders olan LLM101n adlı bir yapay zeka kursu olacak. Karpathy'nin belirttiğine bu ürün, Eureka Labs'ın geliştireceği yapay zeka öğretim asistanının daha küçük bir versiyonu gibi olacak. Kurs materyalleri, X'te ve Eureka'nın web sitesinde çevrimiçi olarak kullanıcıların ilgisine sunulacak. Şirket ayrıca söz konusu materyalleri inceleyen öğrenciler için dijital ve fiziksel çalışma grupları (cohort) oluşturacak. Bu arada LLM101n'in GitHub sayfasında yer alan bilgilere göre; kurs henüz yayınlanmaya hazır değil. Zaman alacağı belirtilen bu sürecin ne zaman tamamlanacağı ise henüz bilinmiyor.

Andrej Karpathy'nın eğitimci profili, ortaya koyduğu projede de kendini gösteriyor diyebiliriz. Zira Karpathy OpenAI'ın kurucu ortağı olmadan önce 2015 yılına kadar Stanford Üniversitesi'nde bilgisayarla görme için derin öğrenme dersleri verdi. YouTube kanalında aralıklı olarak eğitimler yayınlayan Karpathy, şu anda öğrencilerin sıfırdan kodla sinir ağları oluşturmayı öğrenmesi için Neural Networks: Zero to Hero adlı çevrimiçi bir kurs veriyor.

Tüm bu bilgilere baktığımızda, şu an için Andrej Karpathy'nin Eureka Labs özelinde kullanıcılara elle tutulur bir çıktı sunmadığını söylemek mümkün. Yine de Karpathy'nin deneyimi, ürüne dönüştüğü takdirde pek çok kişinin yapay zeka alanında atılım yapmasına katkı sunacak.

Kaynak : Webrazzi

Reklam

AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.