Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi OpenAI, Wall Street Journal'ın yayıncısı News Corp ile anlaşma imzaladı

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
OpenAI, medya devi News Corp ile yeni bir anlaşmaya imza attı. Anlaşma kapsamında OpenAI, News Corp'un çatısı altında yer alan haber yayınlarından bazılarına erişim hakkı kazanacak.

Bu bağlamda OpenAI, The Wall Street Journal, The Times, The New York Post ve Marketwatch dahil olmak üzere çeşitli yayınların yeni ve arşivlenmiş içeriklerine erişebilecek. Şirket, buradan edindiği makaleleri ve video görüntüleri ise GPT-4o ve Sora gibi yapay zeka modellerini daha iyi bir şekilde eğitmek için kullanabilecek.

OpenAI, ChatGPT tarafından oluşturulan yanıtlarda News Corp yayınlarının içeriğine yer verecek. Her iki şirket tarafından yapılan açıklamaya göre; News Corp, OpenAI'a gazetecilik uzmanlığı da sağlayacak.

Anlaşma uluslararası alanda Birleşik Krallık ve Avustralya yayınlarının içeriğini kapsıyor. Bu yayınlar arasında The Times, The Sunday Times, The Sun, The Australian, news.com.au, The Daily Telegraph, The Courier Mail, The Advertiser ve Herald Sun da yer alıyor.

OpenAI ve Newscorp anlaşmanın finansal detaylarını açıklamadı. Öte yandan News Corp'un sahibi olduğu The Wall Street Journal'ın paylaştığı bilgilere göre, anlaşma beş yıllık bir süre zarfı için 250 milyon doların üzerinde bir değere sahip. Bu anlamda yıllık 50 milyon dolar ödeme yapılacağını söylemek mümkün.

OpenAI'ın geçtiğimiz haftalarda Financial Times ile benzer bir anlaşmaya imza attığını hatırlatalım. OpenAI ve Financial Times, ChatGPT'nin gazetenin içeriğine erişimini sağlayacak bir iş birliği anlaşması imzaladı. Financial Times, iş birliği kapsamında ChatGPT kullanıcılarına Financial Times içeriğinden özetler, alıntılar ve zengin bağlantılar sunulacağını açıklamıştı.

OpenAI'ın yayın organlarının yanı sıra içerik platformlarıyla da anlaşmalar imzaladığını belirtelim. Geliştirici topluluğu platformu Stack Overflow ile ortaklık kuran OpenAI, ChatGPT'de Stack Overflow'un ilgili gönderilerine atıfta bulunarak bağlantı sağlayacağını duyurmuştu. Aynı şekilde şirket, Reddit ile de anlaşma imzalayarak Reddit içeriklerini yapay zekayı eğitmek için kullanacağını açıklamıştı.

Bu arada The New York Times'ın geçen yıl telif hakkı ihlali nedeniyle OpenAI ve Microsoft'a dava açtığını hatırlatmakta fayda var. OpenAI, davaya yanıt olarak The New York Times komutları manipüle ettiğini öne sürdü. Bune ek olarak şirket, ilerleyen dönemde The New York Times'ı telif hakkı davası açmak için ChatGPT'yi hacklemekle suçladı.

Görünen o ki; The New York Times'ın suçlamaları, Microsoft ve OpenAI'ı haber yayın platformlarıyla iş birliği yapmaktan alıkoymadı. Hatta Microsoft, yapay zeka destekli haber içeriği üretimi için Semafor ile anlaştı. İş birliği kapsamında OpenAI ve Microsoft'un yapay zeka araçları, haber üretimi süreçlerine destek olmaya odaklandı. Şirketin önümüzdeki dönemde bu alanda atacağı hep birlikte izleyip göreceğiz.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.