Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi OpenAI, GPT-4'un yerini alacak yeni bir yapay zeka modeli üzerinde çalışıyor

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
OpenAI bugün yaptığı bir açıklama ile GPT-4 modelinin yerini alacak yeni bir amiral gemisi yapay zeka modelini eğitmeye başladığını duyurdu. GPT-4 modelinin, şirketin popüler çevrimiçi sohbet robotu ChatGPT'yi desteklediğini hatırlatalım.

Paylaşılan bilgilere göre, yapay genel zekayı (AGI) geliştirmeye çalışan OpenAI, yeni modelin “bir sonraki yetenek seviyesini” getirmesini bekliyor. Bu noktada yapay genel zekayı, insan beyninin yapabildiği her şeyi yapabilen bir makine olarak tanımlamak mümkün. Yeni model, yapay zeka ürünleri için bir motor olarak konumlanacak. Böylece sohbet robotları, Siri gibi dijital asistanlar, arama motorları ve görüntü oluşturucular bu yeni modelden faydalanabilecek.

Yapay zeka modellerinin eğitim süreci duruma göre aylar hatta yıllar alabilir. Eğitim tamamlandıktan sonra, yapay zeka şirketleri genellikle teknolojiyi test etmek ve kamu kullanımı için ince ayar yapmak için birkaç ay daha çalışır. Bu anlamda şimdilik modelin ne zaman kullanıcılarla buluşacağını kestirmek zor. Ancak şirket yakın zamanda GPT4o modelini duyurarak dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

OpenAI'ın yüz ifadesinden kişilerin duygularını okuyabilen yeni modeli GPT-4o, simultane tercüme yapmanın yanı sıra video üzerinden özel öğretmen gibi matematik sorularını çözüyor. ChatGPT'nin mobil uygulama geliri, GPT-4o lansmanının ardından arttı. Uygulamanın toplam geliri 900 bin dolara yükselerek, 491 bin dolar olan ortalamasını neredeyse ikiye katladı.

Güvenlik ve Emniyet Komitesi​


OpenAI ayrıca yeni modelin ve gelecekteki teknolojilerin yarattığı riskleri nasıl ele alması gerektiğini araştırmak üzere yeni bir Güvenlik ve Emniyet Komitesi oluşturduğunu açıkladı:

“Hem yetenekler hem de güvenlik konusunda endüstri lideri olan modeller inşa etmekten ve piyasaya sürmekten gurur duymakla birlikte, bu önemli anda sağlam bir tartışmayı memnuniyetle karşılıyoruz.”

Hatırlarsanız yapay zeka hakkındaki endişelerini sıkça dile getiren OpenAI'ın kurucu ortaklarından biri olan baş bilim insanı Ilya Sutskever, şirketten resmi olarak ayrıldığını açıklamıştı. Sutskever'in daha güçlü yapay zekayı yönlendirmek ve kontrol etmek için kurduğu Superalignment ekibini yöneten Jan Leike de OpenAI'dan istifa etti. Bu durum, pek çok kişide OpenAI'ın üretimlerinin güvenliği konusunda bir soru işareti yaratmıştı. Öte yandan Sam Altman'ın ayrılışının arkasında Ilya Sutskever yer aldığını düşünürsek, bu ayrılık haberi pek de şaşırtıcı değil. Elon Musk'ın "OpenAI'ın başarısının temel taşı" olarak tanımladığı Ilya Sutskever'in yerini ise geçen yılki başarısız yönetim kurulu darbesi sırasında Altman'ın yanında yer alan bir başka OpenAI kurucu ortağı John Schulman alacak. Yeni güvenlik komitesi Dr. Schulman'ın araştırmalarını denetlerken, şirketin teknolojik riskleri nasıl ele alacağı konusunda rehberlik sunacak.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.