Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Microsoft, yapay zeka şirketi G42'ya 1,5 milyar dolar yatırım yaptı

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
Microsoft, yapay zeka alanında yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor. Şirket, bu alandaki yatırımlarına bir yenisini ekleyerek G42 adlı yapay zeka şirketine 1,5 milyar dolar yatırım yaptı.

Bu stratejik iş birliği, yapay zeka teknolojilerinin gelişmesi ve yaygınlaşması açısından önemli bir adım olarak kabul ediliyor. Zira hem Microsoft hem de G42 yapay zeka sektöründeki en iyi uygulamaları bir araya getirerek en son teknolojileri kullanıcılarla buluşturmayı hedefliyor.

İki şirket arasındaki anlaşma ilk olarak Nisan 2023'te duyurulmuştu ve kamu sektörü ile endüstri için özel olarak geliştirilmiş yapay zeka çözümleri üzerinde yoğunlaşmayı amaçlıyordu. Eylül 2023'te yapılan iş birliğinde ise bulut tabanlı hizmetlerin yerel düzenlemelere uygun olarak sunulmasını içeren bulut tekliflerinin tanıtılması ve Azure genel bulut platformunda yapay zeka yeteneklerinin daha da geliştirilmesi hedefleniyordu.

Kasım 2023'te Microsoft, yeni Azure AI Bulut Modeli Hizmeti teklifi kapsamında G42'nin Jais Arapça Büyük Dil Modeli'nin kullanıma sunulduğunu duyurmuştu. Bu adım, kullanıcıların en son yapay zeka teknolojilerine bulut tabanlı hizmetler aracılığıyla kolayca erişmesini sağladı.

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli G42, yapay zeka alanında çeşitli sektörlerde uygulanabilecek teknolojileri geliştiriyor, araştırıyor ve ticarileştiriyor. Bu teknolojiler arasında makine öğrenimi, doğal dil işleme, görüntü tanıma, robotik ve otonom sistemler yer alıyor.

Şirket, sağlık sektöründe hastalık teşhisi ve tedavi planlaması için yapay zeka tabanlı çözümler geliştiriyor. Enerji sektöründe verimliliği artırmak için projeler üzerinde çalışıyor. Ayrıca, eğitim, ulaşım, finans ve güvenlik gibi farklı sektörlerde de yapay zeka teknolojilerinin kullanımını teşvik ediyor.

G42, yapay zeka teknolojilerinin benimsenmesini ve kullanılmasını teşvik etmek amacıyla çeşitli eğitim ve bilinçlendirme programları düzenliyor. Bu programlar, şirketlerin ve toplumun yapay zeka teknolojilerini daha etkin ve verimli bir şekilde kullanmasına yardımcı oluyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.