Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Microsoft, Activision Blizzard’ı 68,7 milyar dolara satın alıyor

  • Konbuyu başlatan Arden Papuççiyan
  • Başlangıç tarihi
A

Arden Papuççiyan

Misafir
Xbox ve Game Pass çözümleri ile birlikte oyun ekosisteminin en güçlü markalarından biri haline gelen Microsoft, önemli bir satın alma gerçekleştirdiğini duyurdu. Microsoft tarafından paylaşılan bilgilere göre şirket, Activision Blizzard’ı satın almak için anlaştı.

Microsoft tarafından yapılan açıklamalara göre şirket, Activision Blizzard'ı satın almak için hisse başına 95 dolar ödeyecek. Toplamda baktığımızda ise Activision Blizzard'ı satın almak için Microsoft'un kasasından 68,7 milyar dolar çıkacak. Söz konusu 68,7 milyar dolarlık bedelin nakit olarak ödeneceğini de ekleyelim.

Microsoft ve Activision Blizzard arasında gerçekleşen satın alma anlaşmasının oyun sektörü özelinde gerçekleşen en büyük satın almalardan biri olduğunu da ekleyelim. Microsoft'un Activision Blizzard'ı satın almasının temel nedeni olarak ise karşımıza Game Pass çıkıyor.

Satın almanın tamamlanmasının ardından Activision Blizzard'ın halihazırda kullanıma sunulan ve ilerleyen dönemlerde sunulacak olan tüm oyunlarının Game Pass'e gelmesi sürpriz olmayacaktır. Game Pass'ten bahsetmek gerekirse sistemin, oyunlar için Netflix benzeri bir mantıkta çalıştığını da belirtelim.

Game Pass'in 25 milyonu aşkın abonesi de bulunuyor. Satın alma işleminin tamamlanması ile birlikte Microsoft, gelir bakımından oyun ekosistemindeki en büyük 3. marka haline gelecek. Microsoft'un önünde ise Tencent ve Sony yer alıyor.

2007 yılında Activision ve Blizzard markalarının birleşmesi ile karşımıza çıkan Activision Blizzard, günümüzde oyun dünyasının en önemli markaları arasında yer alıyor. Activision Blizzard'ın daha önce Call of Duty, Overwatch, World of Warcraft ve Diablo gibi önemli oyun serilerini oyuncular ile buluşturduğunu da ekleyelim.

Tüm dünyada ofislere sahip olan Activision ve Blizzard, toplamda 10 bini aşkın çalışana sahip. Gerçekleşecek satın alma ile birlikte Activision ve Blizzard, tüm ofisleri ve çalışanları ile birlikte Microsoft bünyesine katılacak.

Kaynak : Webrazzi
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.