Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Metinden ses üreten yapay zeka girişimi ElevenLabs, 19 milyon dolar yatırım aldı

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
G

Gözde Ulukan

Misafir
Sentetik sesler oluşturan, bunu yaparken "text to speech" teknolojisinden yararlanan yapay zeka destekli girişim ElevenLabs, Seri A turda 19 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu, GitHub CEO'su Nat Friedman, Y Combinator'ın eski Yapay Zeka Başkanı Daniel Gross ve Andreessen Horowitz tarafından yönetildi. Turun diğer katılımcıları arasında Credo Ventures, Concept Ventures, dünyanın en büyük sesli kitap yayıncılarından biri olan Storytel ve içerik oluşturucu platformu TheSoul Publishing yer alıyor.

Londra ve New York merkezli girişim, 2022 yılında hayata geçirildi. ElevenLabs, "text to speech" ile seslendirmeler oluşturmak, sesi farklı dillere dublajlamak ve mevcut sesleri klonlamak için yapay zekayı kullanıyor. ElevenLabs, sesleri klonlayabilen ve insan tonlamasını taklit eden yüksek düzeyde konuşma kalitesi elde edebilen teknolojisi için birden fazla kullanım alanı görüyor.

Şirketin CEO'su Mati Staniszewski, daha önce özellikle yayıncılık ve sesli kitap sektöründe büyük bir potansiyel gördüğünü söylemişti. Şirketin yatırım turunda Storytel ve TheSoul Publishing gibi isimlerin yer alması da aslında bunu kanıtlıyor. ElevenLabs, Ocak 2023'te beta platformunu başlattığından bu yana, 1 milyon kullanıcıya ulaştığını söylüyor.

ElevenLabs ayrıca, kullanıcıların bir ses örneğinin kendi platformundan yapay zeka tarafından oluşturulmuş ses içerip içermediğini tespit etmelerine olanak tanıyan yeni bir yapay zeka konuşma sınıflandırıcısını da yayına aldı. Şirket, kullanıcıların orijinal kullanıcının sesini koruyarak sesi farklı dillere dublaj yapmalarını sağlayacak bir yapay zeka dublaj aracını da bu yılın sonlarına doğru piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.