Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Meta'nın patent ihlali nedeniyle Voxer'e 175 milyon dolar ödemesi kararlaştırıldı

İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Telsiz uygulaması Voxer, 2020 yılında o dönemde Facebook ismiyle faaliyet gösteren Meta'ya patent ihlali davası açmıştı. Şirket, Meta'nın patentlerini ihlal ettiğini ve Instagram Canlı yayın ve Facebook Canlı yayın özelliklerinde Voxer'in teknolojisini kullandığını iddia etmişti. Teksas federal mahkemesi jürisi Meta'nın Voxer'e 175 milyon dolar ödemesi kararını verdi.

Bir Meta sözcüsü yaptığı açıklamada mahkemede sunulan kanıtların Voxer'ın patentlerinin ihlal edilmediğini gösterdiğini ifade etti. Şirket, temyize gitmeyi planladığını açıkladı.

Patent süreci​


Voxer'ın kurucusu Tom Katis, söz konusu patenti Afganistan'da Özel Kuvvetlerde görev yaparken karşılaştığı problemleri çözmek amacıyla 2006 yılında aldı. Katis ve Voxer'ın geliştirici ekibi canlı ses ve video aktarımı yapan Walkie Talkie uygulamasını 2011 yılında piyasaya sürdü.

Voxer ve Facebook ilişkisi​


Mahkemede sunulan dokümanlar, uygulama yayınlandıktan sonra Meta'nın Voxer'a olası bir iş ortaklığı için yaklaştığını belirtiyor. Bu bağlamda Voxer, patent portföyünü ve tescilli teknolojisini Meta'ya açıklıyor. İki şirketin anlaşmaya varamamasının akabinde Meta, Voxer'a bir rakip muamelesi yaptı ve Voxer'ın "Arkadaşlarını Bul" özelliği dahil olmak üzere pek çok Facebook bileşenine erişimini kapattı.

Belgelerde yer alan ifadelere göre, Meta'nın Voxer'i rakip bellediği günlerde, Instagram ve Facebook canlı yayın özellikleri henüz hayata geçmemişti. Şirketin Facebook erişimlerinin kapatılmasının ardından 2015 yılında Facebook Canlı Yayın, 2016 yılında ise Instagram Canlı Yayın özellikleri kullanıcılara açıldı.

Buna ek olarak belgelere göre, Tom Katis, Facebook Canlı Yayın özelliğinin kıdemli ürün yöneticisiyle 2016 yılının Şubat ayında paten ihlaline dair görüştü. Ancak Meta anlaşmaya varmayı reddetti.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.