Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Meta'nın eski kripto başkanı David Marcus'tan Bitcoin ödemeleri için yeni girişim: Lightspark

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
G

Gözde Ulukan

Misafir
Meta'nın kripto ve dijital finans operasyonlarının eski başkanı David Marcus, Lightspark adını verdiği bitcoin kullanım durumlarını genişletmeyi amaçlayan yeni girişimine dair bazı detayları paylaştı. Öncelikle Lightspark'ın şimdiden a16z Crypto, Paradigm, Coatue ve Matrix Partners dahil olmak üzere çeşitli yatırımcılar tarafından desteklendiğini belirtmekte fayda var.

David Marcus, geçtiğimiz kasım ayına kadar Meta'nın kripto ve finansal hizmetler operasyonlarını yönetiyordu. Marcus'u bilhassa Meta'nın ilk adıyla Libra, daha sonra Diem olarak tanıdığımız dijital para biriminin arkasındaki isim olarak tanıyoruz. Marcus, Diem kripto para biriminin dijital cüzdanı olan Novi'yi de geliştirmişti. Ancak kendisi daha önce PayPal'in başkanı olarak görev yapıyordu. Düzenleyici baskıları nedeniyle geçen yıl kapatılan Diem ise ocak ayında Silvergate'e satılmıştı.

David Marcus, Lightspark'ta, yönetici pozisyonlarında görev yapan bir dizi eski Meta kripto ekibi üyesi ile çalışacak ve şirketin CEO'su olarak görev yapacak. Paylaşılan bilgilere göre Lightspark, Bitcoin'in yeteneklerini ve faydasını keşfetmeyi, oluşturmayı ve genişletmeyi hedefliyor. Lightspark, Lightning ağında işlem yapmak isteyen şirketler, geliştiriciler ve satıcılar için arka uç altyapısı oluşturmayı planlıyor. Lightning'in daha küçük ve daha ucuz işlemleri desteklemek amacıyla Bitcoin üzerine inşa edilmiş bir protokol olduğunu da hatırlatalım. Yani özetle; Lightspark, kendi stablecoin'ini veya kripto para birimini oluşturmaya odaklanmayacak diyebiliriz.

Şirketin bugüne kadar yatırımcılardan ne kadar para aldığına dair herhangi bir bilgi paylaşmadı, ancak şirketi destekleyen isimlere baktığımızda bu meblağın çok da düşük olmayacağını tahmin edebiliyoruz.

Lightspark'ın işinin yanı sıra Bitcoin aslında son dönemde zor zamanlardan geçiyor ve ciddi düşüşler yaşıyor. Bu konuyla ilgili tüm detaylara, Bitcoin'in çöküşünü tetikleyen UST saldırısına dair bilgilere ise buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.