Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Meta ve Ray-Ban, akıllı gözlüklere çok modlu yapay zeka modeli ekliyor

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Bir süredir akıllı gözlükleri geliştirmek üzere güçlerini birleştiren Meta ve Ray-Ban, şimdi de gözlüklere çok modlu (multimodal) yapay zeka modeli ekliyor. İkili en son geçtiğimiz yılın eylül ayında Meta Smart Glasses'ı tanıttı.

Meta'nın Ray-Ban markalı akıllı gözlükler üreteceğini ilk olarak 2021 yılının Temmuz ayında sizlere aktarmıştık. Meta ve Ray-Ban iş birliği ile geliştirilen Stories isimli akıllı güneş gözlüğü modeli, aynı yılın Eylül ayında tanıtılmıştı. Ray-Ban ile birlikte akıllı gözlükler geliştirmeye devam eden Meta, birkaç aydır Meta Smart Glasses için yapay zeka beta sürümünü aralık ayında erken erişime açmıştı. Şirket, Meta Smart Glasses'ın yapay zeka beta sürümünü, tüm kullanıcılara açmaya hazırlandığını duyurdu. Bu kapsamda şirket ABD ve Kanada'daki kullanıcılara beta sürümünü açtı.

Bu yeni sürüm kapsamında vereceğiniz sesli bir komuta karşılık, gözlük bir fotoğraf çekerken, yapay zeka bulutla iletişime geçiyor ve cevap kulağınıza geliyor. Gözlüğe komutları konuşarak verebiliyorsunuz. Birincil komut "Hey Meta, bak ve..." olmak durumunda. Gerisini dilediğiniz gibi devam ettirebiliyorsunuz. Gözlüğe verebileceğiniz komutlar aracılığıyla bir bitki türünü öğrenebilir, farklı dilde tabela ve menüleri tercüme ettirebilir, Instagram için gönderi metinleri oluşturabilir ya da bir anıt hakkında bilgi alabilirsiniz.


Öte yandan gözlüklerin yakınlaştırma özelliğinin olmaması nedeniyle, hakkına soru sormayı planladığınız nesnelere fiziksel olarak yaklaşmak ya da cep telefonunuzla nesnenin fotoğrafını çekmeniz gerekebilir. Gözlük telefonunuzla eşleştirildiğinden cevaplar için çok az bekleme süresi sunuluyor. Gözlüğün aynı zamanda bir kulaklık olarak konumlanması ise yapay zeka ile konuşmayı kolaylaştırıyor.

Kullanıcı deneyimi açısından bakıldığında Meta Smart Glasses'ı güneş gözlüğü formatında alanlar, kapalı alanlarda yapay zekadan yararlanmak konusunda güçlük çekebilir. Ancak geçişli gözlük camlarına sahip olan modellerde yapay zeka kullanımı diğer modellere kıyasla daha fazla gerçekleşebilir. Bununla beraber yeni tarzlara sahip akıllı gözlüklerini de tanıttı. Yeni tarza sahip gözlükler, ABD, Avrupa bölgesi, Kanada ve Avustralya dahil olmak üzere 15 ülkede satışa sunulacak.

Her ne kadar yapay zeka özelliği, Meta Smart Glasses'ın çekiciliğini artırsa da; kullanıcılar ürünü diğer özellikleri için de tercih edebiliyor. Hatırlatmak gerekirse; Meta Smart Glasses, kullanıcılarının Facebook veya Instagram üzerinden canlı yayınlar gerçekleştirmesine olanak sağlıyor. Meta Smart Glasses modelinin iki köşesinde de 12 megapiksellik kameralar yer alıyor. Bu kameralar ile 1080 piksel çözünürlüğünde videolar çekmek mümkün. Meta Smart Glasses'in 32 GB dahili depolama sunduğunu da ekleyelim. Gözlüğün sunduğu dahili depolama ile 500 fotoğraf ve 100 tane 30 saniyelik video çekebiliyorsunuz.

Şirketin duyurduğu yeni tasarımlar ve yapay zeka desteğinin yanı sıra Meta Smart Glasses'a WhatsApp ve Messenger ile arama özelliğinin de getirildiğini belirelim. Bu sayede kullanıcılar, video aramaları esnasında gördüklerini paylaşabilecek.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.