Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Lilyum Çiçeği Nedir? Nasıl Yetiştirilir?

  • Konbuyu başlatan Serap KAYA
  • Başlangıç tarihi
S

Serap KAYA

Misafir
Lilyum Çiçeği , yüzyıllardır asaletin ve zarafetin simgesi olmuştur. Yılın herhangi bir zamanında yetiştirilebilen bu çiçeklerin tercih edilen rengi genellikle beyazdır. Farklı renk seçeneklerine sahip Lilyumlar, kokulu ve soğanlı bitkilerdir. Uzun yıllardır saf sevginin naif sembolü olan çiçek, cömertliği ve temizliği yaşam alanınıza yansıtır.

Zambak adı verilen geniş bir bitki ailesi vardır. Aroması ve hoş görünümü nedeniyle en popüler ev bitkilerinden biridir. Lilyum çiçeği ne anlama geldiğini, ne şekilde çoğaltıldığını, nasıl sulandığını ve çok daha fazlasını ilgiyle okuyacağınız bu yazıda sizler için derledik.

Lilyum Nasıl Sulanmalı?


Lilyum çiçeğinin toprağı sürekli nemli olmalıdır. Bu nedenle, nemli toprakta bile olağan sulama süreleri ihmal edilmemelidir. Aşırı sulama çiçeğin solmasına neden olabilir, bu nedenle standart bir sulama sistemi kullanılmalıdır. Her gün sulamak Lilyum çiçeği için idealdir. Yaz aylarında yoğun sulanan zambakların su ihtiyacı arttığı için sulama miktarını ve sıklığını artırabilirsiniz. Lilyum çiçeği, toprağını kurutan sıcak ve soğuk havaları sevmez. 21 – 25 derece sıcaklığa uygun bir Lilyum çiçeği rüzgârdan ve direkt güneş ışığından korunmalıdır.

Lilyumlar suyu seven süs bitkileridir, bu nedenle toprağın sürekli nemli olması gerekir. Nemli topraklı Lilyum çiçekleri de makul aralıklarla temiz su ile sulanmalıdır. Aşırı sulama, Lilyumlarınızın köklerinin çürümesine veya çiçeklerinin solmasına neden olabilir. Bu nedenle bakımını doğru ve yeterli bir şekilde yapmak çok önemlidir. Onları gün aşırı uygun oranda sulamak, çiçeğinizin sağlıklı gelişimi için idealdir.

Lilyum Çiçeği Anlamı


Lilyum çiçeğinin anlamlarını şu şekilde sıralayabilirsiniz;

Pembe Lilyumlar: Pembe Lilyumlar özellikle buketlerde ve güzel aranjmanlarda kullanılır. Güzel görünümü ve enfes kokusuyla sıklıkla sevilen pembe Lilyum çiçeği, “sadakat ve şefkati” simgeler. Bu nedenle, bir anne, baba ve yakın bir arkadaşa olduğu kadar bir sevgiliye de Pembe Lilyum göndermek çok anlamlıdır.

Sarı Lilyum: Bu renge sahip Lilyum çiçekleri karşıdaki insana sevgi, güven, hoşgörü gibi farklı olumlu duyguları yansıtmaktadır.

Turuncu Lilyum: Nadir bulunması, anlam içeriği açısından karşıdaki insanın özel olduğunu yansıtması şekline ifade edilir.

Lilyum Çiçeği

Lilyum Çiçeği Anlamı

Lilyum Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?


Soğanlı kök yapısına sahip Lilyum çiçekleri, soğanları köklerinden ayırarak çoğalırlar. Lilyum çiçeği için ekim tarihi olarak havanın çok sıcak veya çok soğuk olmadığı sonbahar veya ilkbahar aylarının seçilmesi tavsiye edilir. Onları dikmek için hazırlanan soğanları mümkün olduğunca erken dikmek önemlidir. Beklerken soğanları tazeliğini kaybeder ve verimli kökler oluşturmaz.

  • Lilyum yetiştirmek için en uygun zaman Nisan ayıdır.
  • Lilyum bitkisinin çoğaltılması kökten ayırma yöntemi ile gerçekleştirilir. Bu yöntem zahmetsiz ve her ortamda kullanılabilen bir bitki çoğaltma yöntemidir.
  • Çoğalma sırasında köklerinden ayrılan Lilyum, en kısa sürede ayrılan köklerinden başka bir saksıya nakledilerek çoğaltılır.
  • Kökünden ayrılan ikinci bitkimiz en kısa sürede büyüyecek ve çiçek açacaktır.

Lilyum Saksıda Yetişir Mi?


Lilyum çiçekleri için nereye ekileceğini seçerken göz önünde bulundurulması gereken birkaç nokta vardır. Öncelikle soğanlı bir bitki olan Lilyum saksının ortasına kenarlarında boşluk kalacak şekilde yerleştirilmeli ve çiçek soğanı dik olarak yerleştirilmelidir. Lilyum dikerken saksı yarısına kadar toprakla doldurulmalı ve seçilen toprağa özen gösterilmelidir. Toprağın yarısı turba ve perlit toprağı karışımından, yarısı da bahçe toprağından, kireçli ve asitli topraklardan kaçınılarak yapılabilir. Lilyum çiçeği dikimi için gerekli koşulları sağladıktan sonra sulama yaparak çiçeğinizin filizlenmesini bekleyebilirsiniz.

Lilyum ve Zambak Aynı Mı?


Lilyum çiçeği ve zambak genellikle karıştırılır. Liliaceae familyasının Lilium (zambak) cinsinde 110 tür vardır. Piyasada zambak adı altında satılan pek çok bitki ise orijinal Lilyum çiçeği olmayıp görünüş açısından benzerlik teşkil etmektedir. İlgili Link: Barış Çiçeği

Kaynak : AlemiKadın
 
Benzer konular Forum Tarih
A Kadınca Sohbet 0 173
A Kadınca Sohbet 0 192
A Kadınca Sohbet 0 213

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.