Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Kronolojik akışa geri dönen Instagram'dan iki yeni sekme: Favorites ve Following

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Adam Mosseri'nin geçen ay Instagram'a kronolojik akışı geri getireceklerini açıkladığını sizlere aktarmıştık. Mosseri, paylaştığı yeni bir gönderi ile kronolojik akış da dahil olmak üzere yenilenen akış seçeneklerini anlattı.

Testing Feed Changes 👀

We’re starting to test the ability to switch between three different views on your home screen (two of which would give you the option to see posts in chronological order):
- Home
- Favorites
- Following

We hope to launch these soon. More to come. ✌🏼 pic.twitter.com/9zvB85aPSp

— Adam Mosseri (@mosseri) January 5, 2022Yeni sekmeler: Favoriler ve Takip​


Mosseri'nin aktardığına göre, Ana Sayfa sekmesine iki yeni sekme eklenecek. Favoriler (Favorites) ve Takip (Following) isimli bu sekmeler, kronolojik olarak akış seçenekleri sunuyor. Bu arada Favoriler'in sıkça takip ettiğiniz ve beğendiğiniz içerik üreticilerin ve arkadaşların içeriklerine ev sahipliği yapacağını belirtelim. Ana Sayfa sekmesi ise kullanıcılara algoritmaya dayanan içerik önerileri sunmaya devam edecek.

Bu noktada Ana Sayfa'nın zaman içinde daha fazla içerik önerisinde bulunarak, Keşfet sayfasına benzer bir özellik olarak konumlanacağını söylemekte fayda var. Bu yoğun içerik önerisi yağmurundan arınmak isteyenler ise Favoriler sekmesi ile sadece sevdiklerini takip ettikleri daha sessiz bir deneyime kavuşacak.

Kronolojik akış neden geri geldi?​


Instagram'ın 2016 yılına kadar paylaşımları, kronolojik olarak yani paylaşıldıkları zamana göre kullanıcılara gösterdiğini bir kez daha hatırlatalım. 2022'nin son aylarını muhbir Francis Haugen'in iddialarına cevaben Senato oturumlarında kendini savunmakla geçiren Mosseri, senatoya Instagram'ın, kullanıcılara içerikleri kronolojik sırayla gösteren bir akış versiyonu üzerinde çalıştığını açıklamıştı.

Görünen o ki; Adam Mosseri senatoya verdiği sözü tutuyor. Bu yeni akış özelliklerinin kademeli olarak kullanıcılara açılmaya başladığını söyleyelim. Gelecek haftalarda daha fazla kullanıcının bu sekmeleri erişmesi mümkün olacak. 2022'nin ilk yarısında ise özellikler tüm kullanıcılara açılacak.

"Kronolojik akış nedir?", "Instagram akışı şu anda nasıl çalışıyor?" ve "Instagram'ın akışı nasıl değişecek?" sorularının cevapları için konu hakkında kaleme aldığımız ilk yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.